Adam Pavlovčin alias ADONXS v novém klipu Overthinker poukazuje na zásadní psychickou poruchu, kterou trpí mnozí muži a s níž má osobní zkušenost

23.11.2023

Když si před lety talentovaný zpěvák s jedinečným hlasem Adam Pavlovčin vybíral umělecké jméno, volba padla na postavu z řecké mytologie, stal se z něj ADONXS (čti Adonis). Nyní přichází s unikátním filmovým klipem, jehož příběh skrývá jak jedno z vysvětlení tohoto akronymu tak i důležité a pro mnohé bolestivé téma.

V novém světovém videoklipu ADONXSE OVERTHINKER nám Adam Pavlovčin odhaluje zákoutí své duše, přiznává se k závislosti a chce poukázat na miliony mužů, které tíží podobný problém. Ten, o němž společnost skoro nemluví - ADONISŮV KOMPLEX.

"Adonisův komplex, kterým trpí muži všech věkových kategorií, je nezdravá posedlost obrazem mužského těla. Bez ohledu na to, jak velké jsou vaše svaly, nikdy to nebude dost. Tahle obsese fyzickou dokonalosti může mít za následek zneužívání steroidů, poruchy příjmu potravy, nadměrné budování svalů a také podstupování "zbytečných" kosmetických zákroků. Porucha má tendenci jedince ovládnout a podřídit si celou jeho existenci. V dnešní době je navíc tato problematika silně ovlivněná sociálními médií a standardy, které nám podsouvají." říkají odborníci z řad psychologů.

Klip Overthinker je právě o tom. "Je to příběh mladíka, který se jedné noci setká se svým (vnitřním) démonem a… idolem zároveň. Jak dopadne? Jako každý, kdo dovolí parazitovi zvítězit," dodává mladý umělec.

"Herec, který v mém klipu ztvárňuje hlavní postavu, splňuje atributy, v nichž se vidím já sám a ve kterých se zároveň dokážu mnohokrát utápět. Vidíme tedy hubeného, šlachovitého chlapce, který není spokojen se svým fyzickým vzhledem, zejména svalovým objemem a snaží se přiblížit standardům mužské krásy, kterým je vystaven a obklopen a které považuje za jediné správné. Jenom tyto atributy ho v jeho očích udělají dostatečně atraktivním. S tímto příběhem silně rezonuji a dotýká se mé vlastní zkušenosti. Přiznávám se, že je pro mě občas těžké oprostit se od těchto - někdy až nerealistických standardů mužské krásy, ale snažím se nastavit si zdravý balanc mezi zdravou motivací k cvičení, jídelníčkem a stavem, kdy je to už něco toxického, co ovlivňuje mé duševní zdraví, harmonii a klid."

30kg kostým

Pro tento videoklip se vyráběla speciální protetická maska a 30-ti kilový "body muscle suit", který po 14ti hodinovém natáčení způsobil zpěvákovi několik modřin.

"Představuji v něm roli démona a zároveň idola, kterým je hlavní hrdina posedlý, adoruje ho, a který ho zároveň ničí. Když jsem si před léty vybíral umělecké jméno, vycházel jsem ze své bakalářské práce, která se mimo jiné zabývala právě mým sebevědomím, vystupováním na veřejnosti a ´Adonisovým komplexem´. Tehdy právě vznikl acronym ADONXS - který má v sobě X jako symbol neznámé. Aby si za tu neznámou mohl kdokoliv cokoliv představit, a tak najít svého Adonise, svou vnitřní sílu a sebevědomí v jakékoliv činnosti nebo odvětví. ADONXS se pro mě stává realitou na pódiu a v tvorbě, kde jsem odvážný, sebevědomý a laskavý k svému zevnějšku, i když dennodenně bojuji s myšlenkou méněcennosti kvůli své postavě."

OVERTHINKER je poslední skladbou na albu Age of Adonxs, ke které vyjde videoklip. Cílem není, aby se singl stal hitem, drtil hudební žebříčky a strefoval se do vkusu většiny. Je to trochu hudební outsider. Je temnější, nekompromisnější a žánrově se vymyká. Záměrem tedy není přepisovat pravidla mainstreamu. Tentokrát je pro Adonxse důležitější příběh, který chce vyprávět. Téma, kterému se chce věnovat a emoce, jež chce vzbuzovat.

Zásadní inspirace

Už samotný název skladby OVERTHINKER vypovídá o mnohém. Je to člověk, který přehnaně přemítá a přemýšlí nad věcmi, které jsou většinou malichernostmi a odpoutávají pozornost od těch důležitých témat a rozhodnutí. V tu chvíli se člověk odprostí od vlastního těla a přestane cítit radost ze života.Tento stav může být i projevem úzkosti, reakcí na trauma atd.

"Když jsme s režisérem Jiřím Horenským přemýšleli o konceptu videoklipu, rozhodl jsem se vytáhnout něco ze sebe. Příběh, který ukazujeme je žánrový, lehce stylizovaný a odehrává se ve světě s vlastními pravidly. Mám obrovskou radost i z toho, že tentokrát se mi povedlo přitáhnout do mého kreativního týmu i velká jména z branže, jako například, že barvením se zabýval člověk, který pracoval nad videoklipy Harryho Stylese, Sama Smitha, Dua Lipa a Rosalie" říká Adonxs alias Adam Pavlovčin a dodává, že se mu s jeho týmem a slovenskou produkcí RE:SET povedlo vytvořit minimalistický narativní snímek, který se odkazuje ke kinematografii přelomu 80. a 90. let. a má lehce hororové aspekty.

Videoklip:

Autor: Petr Mráček

Zpracovala: Andrea Ježková