Aňa a Lela Geislerovy: DOBRÝ ROK 2023

27.11.2022

Nastartujte nadcházející rok s tradičním diářem Ani Geislerové! Kompletní kalendárium se všemi jmény, svátky a významnými dny doprovázejí tentokrát jednoduché, a přitom hluboké haiku populární herečky. Speciální kouzlo všemu dávají krásné ilustrace Lely Geislerové. Nechybí ani dostatek místa pro poznámky, praktická gumička či kapsa vzadu. 

"Ať je váš rok dobrý, takový, jaký si ho přejete!"

Ukázky:

Čas plyne, utíká, a přitom je pořád stálý a konstantní. Někdy si přejeme, aby se zrychlil. Někdy toužíme po tom, aby se navždy zastavil. Hledáme útěchu v minulosti a toužíme po budoucnosti bez otázky, jaká vlastně bude. Věříme budoucnosti víc, než si zaslouží. A všechno, co bylo a co bude, je jen obraz nebo představa a touha po jistotě, ale jediná naše jistota je přítomnost. Jen ten okamžik, který právě prožíváte, je ten, který existuje, ve kterém máte být přítomní. Malé věci přinášející radost, malé kroky vedoucí k velkému cíli, radost obyčejných okamžiků poskládá dohromady radostný život.

Letošní Diář je jednodušší, je odlehčený. Život nám ukazuje, že nemáme na ničem lpět a že čím méně potřebujeme, tím lépe se nám žije. Naučit se vidět jasně, naučit se zkratku, minimalizovat svoje potřeby, a přesto tím získat mnohem víc. Můžeme obdivovat osmistránkový sonet stejně jako na slova úsporná, a přesto hluboká haiku. Chtěly jsme s Lelou i letos jít tichou lesní cestou a radovat se spolu s vámi jednoduchostí a krásou. Tvrdost jsme změkčily, prostor pro vaše slova se zvětšil. Když se budete dívat kolem sebe a vypnete hluk světa, uvidíte, že ještě pořád je tolik krásy kolem nás. A ještě máme kolem sebe přírodu, která je krásou i lékem na všechno.

Vím, že se děje hodně těžkých věcí kolem nás a čeká nás hodně zkoušek. Nezavírám před tím oči, nedělám, že to neexistuje, ale nechci žít pod vlivem zlých zpráv a ve strachu, co přijde. Stejně tím nic nezměním, jen se budu bát. Tak zkusme mít dobrý rok. Dobrý bude, když ho budeme žít statečně a vesele. Chci, aby byl dobrý, a budu dělat všechno pro to, aby byl.

S láskou Aňa

O sestrách Geislerových

Aňa Geislerová (*1976) je česká herečka a spisovatelka, která získala tři České lvy pro nejlepší herečku v hlavní roli a další dva pro herečku ve vedlejší roli. Do světa literatury vstoupila v roce 2015 souborem fejetonů, které původně psala pro časopis Elle. V nakladatelství Ikar vyšla kniha pod názvem P.S. a autorka za ni získala v Magnesii Litera v roce 2016 Cenu čtenářů Kosmas.

Lela Geislerová (*1975) je česká výtvarnice a zpěvačka, sestra Ani. Pracovala na plakátech a kostýmech pro řadu filmových projektů - mimo jiné třeba pro filmy Krysař nebo Nevinnost. Za ten byla dokonce nominována na cenu za nejlepší plakát v rámci Českých lvů 2011. Pro časopis Respekt tvoří Lela komiks Zen žen.

Autor: Petr D. Mráček

Foto: Petr D. Mráček

Zpracovala: Andrea Ježková