ANIMAL MUSIC – Šest hudebních novinek, které vás inspirují v první polovině roku 2023

14.02.2023

Vydavatelství Animal Music přinese od března do června milovníkům hudby šest nových titulů v širokém žánrovém i zvukovém rozpětí. 

Těšit se můžete na pozdně barokní hudbu hranou na dobové nástroje v podání legendárního souboru Musica Antiqua Praha, soudobou orchestrální hudbu Marka Ivanoviće pro hudebně-taneční představení Kniha džunglí anebo zhudebněné básně Jana Zahradníčka v intimní písňové tvorbě Marie Puttnerové. 

Chybět samozřejmě nebude jazz, který bude zastoupen třemi alby: triem Tomáše Sýkory fúzujícím s elektronickým producentem Aid Kidem, špičkovým česko-polským kvartetem trumpetistky Štěpánky Balcarové a živou nahrávkou domovského bigbandu přední pražské jazzové scény - Jazz Dock Orchestra. Jako první předznamenání letošní edice vyšel již začátkem ledna videoklip Marie Puttnerové "Píseň o domově", který se těší vřelému přijetí.

Musica Antiqua Praha: Music of the High Baroque in Prague (vyjde 31. března)

Dosud nevydané premiérové nahrávky vrcholně barokní hudby z archivů pražského křižovnického kláštera v provedení souboru Musica Antiqua Praha na dobové nástroje pod vedením Pavla Klikara. S časovým odstupem 26 let přináší album symbolickou tečku za činností tohoto výjimečného a v mnohých aspektech průkopnického souboruMarie Puttnerová: Laila tov (vyjde 28. dubna).

Intimní sólový debut zpěvačky a autorky hudby i textů Marie Puttnerové se stálými spoluhráči (Martin Novák a Petr Uvira, ve vizionářské produkci Eddieho Stevense (Jana Kirschner, Robert Křesťan & Druhá tráva, Moloko, Roisín Murphy). Marie Puttnerová kromě svých vlastních textů zhudebnila dvě básně Jana Zahradníčka a čtyři texty Vlastimila Třešňáka. Chystá k albu turné a křty v Praze a Brně.
"Píseň o domově" - Videoklip

Tomáš Sýkora Trio feat. Aid Kid (vyjde 12. května)

Výjimečný projekt, v němž se potkává původní sestava tria klavíristy a skladatele Tomáše Sýkory, v níž spolu s ním účinkují kontrabasista Tomáš Liška a bubeník Roman Vícha a mladý producent Aid Kid, pohybující se většinou na elektronické hudební scéně. Ještě před začátkem nahrávání alba se všichni vypraví na krátké turné po České republice.

  • 23.2. Opava - Kupé
  • 24.2. Javorník - Tančírna v Račím údolí
  • 25.2. Bojkovice - Maják
  • 5.3. Praha - Jazz Dock

Marko Ivanović: Kniha džunglí (vyjde 26. května)

Původní hudba z divadelní hudebně-taneční adaptace Kiplingovy Knihy džunglí, která vznikla ve spolupráci Divadla bratří Formanů, tanečního souboru Dekkadancers a České filharmonie. Hlavními autory jsou režisér a výtvarník Matěj Forman a Marko Ivanović, který je autorem hudby a zároveň dirigentem. Kritikou i diváky oceňované představení v produkci divadla Jatka78 se 28. května 2023 po roce opět vrátí na svou domovskou scénu, do Azylu78 (Azyl78 píšeme bez mezery), kde bude odehráno v 22 reprízách.

Jazz Dock Orchestra: TBA (vyjde 9. června)

Vůbec první nahrávka domovského bigbandu přední pražské jazzové scény - klubu Jazz Dock - pořízená živě při jeho "domácích" koncertech. Orchestr sdružuje ty nejlepší domácí jazzové hudebníky a pravidelně na své koncerty zve i zahraniční hosty jako sólisty a autory. Během dvou lednových koncertů, které se pro účely alba nahrávaly za přítomnosti diváků, představil Jazz Dock Orchestra průřez svým vlastním repertoárem - skladby Andyho Schofielda a Jana Jiruchy ml. Album vyjde v roce 5. výročí orchestru, který v Jazz Docku hraje pravidelně každé třetí pondělí v měsíci.

Štěpánka Balcarová: Emotions (vyjde 23. června)

Nahrávka nových skladeb trumpetistky Štěpánky Balcarové a její česko-polského kvarteta (Nikola Kołodziejczyk - piano, Jaromír Honzák - kontrabas, Grzegorz Masłowski - bicí). Štěpánka Balcarová se dlouhodobě věnuje též vedení úspěšného a oceňovaného souboru Concept Art Orchestra, s nímž vydala tři alba, u Animal Music vyšlo též její oceňované album Life and Happiness of Julian Tuwim. Ediční činnost vydavatelství Animal Music je v roce 2023 podpořena Nadací PPF a grantem hlavního města Prahy. 

Zdroj: 2media

Zpracovala: Andrea Ježková