Bouřlivák Jan Polák: Byl jsem dle mámy průšvihář s dobrým srdcem. Boxu teď dávám naprosto vše

22.01.2024

Jeho zápas s Marianem Mišalkem (1-1, 1 KO) zvedal na závěr roku diváky v Domě Sportu v Bratislavě ze sedadel. Fantastický výkon podtrhl Jan Polák (5-0, 5 KO) knockoutováním soupeře v posledním šestém kole. Ten se chystá tenhle "Tank" na The Ring 10 doma v Brně. A hodlá se přiblížit bitvě o domácí titul, i když…

Dvanáct dnů do dalšího zápasu pod hlavičkou jeho stáje Patron Boxing. Neděle odpoledne a třiadvacetiletý rodák z Brna sdílí na své sítě video z tréninku. Na tom byl nebylo nic zvláštního, kdyby na videu neblbnul s Mauriciem Pavlíkem, se kterým je pojí přátelství i do olomouckého klubu Hi-Tech. Klubu, který vede Pavel Polakovič a ve kterém působí Patrik Baláž.

Právě olomoucký "Rocky" bude v pátek 2. února v Brně hájit svůj pás v super velterové váze proti domácího střelci Milanu Ganoškovi. A právě v této váze boxuje také Polák.

"Popravdě, ten pás mě samozřejmě zajímá, určitě se na ten zápas budu dívat. Ale bude to bratrovražedné. S oběma se moc dobře znám, trénujeme společně, bude to zvláštní. Uvidíme, jak se to vyvrbí," říká pro Patron Boxing třiadvacetiletý bijec, který má na kontě okolo 80 amatérských zápasů a za sebou start třeba i na mistrovství Evropy do 22 let. Že vybojoval domácí titul – v roce 2022 – není třeba dodávat.

Jen dovětek – Polakovič, který je nyní spolu s legendárním Karlem Kaiserem z Muay Tha Brno jeho koučem, je trenérem a mentorem také zmíněného Baláže.

Polák se boxuje věnuje od patnácti let, kdy jej do brněnského klubu vzal jeho kamarád Bohdan. "Viděl jsem tam trénovat i elitní bojovníky Muay Thai Brno v čele s Vasilem Ducárem. A řekl jsem si, že jednou chci boxovat jako tihle frajeři," vrací se ke svým začátkům. Dá se říct, že se boxu povedlo to, co nešlo fotbalu a judu. Usměrnit jeho energii a divokou duši.

"Jo, nebyl jsem svatý," usměje se při vzpomínkách na dětství a dospívání. "Máma by řekla, že jsem byl průserář s dobrým srdcem. To znamená, že jsem sice sem tam něco vyvedl, ale zároveň mě to pak i mrzelo," přidává talentovaný boxer, který se hodlá nyní soustředit na profesionální kariéru. Byť, dveře do olympijského ringu úplně nezavírá: "Myslím, že jsem začal s profi tak akorát včas, sedí mi stylem více, ale nikdy neříkej nikdy."

Totéž platí i o jiných bojových sportech. "Rozhodně neříkám striktně ne třeba MMA, ale momentálně mě zajímá box. Prostě mě ten sport baví, i když nemá v Česku úplně tu nejlepší pozici. Ale co není, může být. Momentálně mám v hlavě jen Brno, příštího soupeře, že chci udělat parádní zápas a soupeře ukončit před limitem. Dělám pro to maximum," naznačuje své nejbližší cíle.

Už před zápasem s Mišalkem v rozhovoru pro Káočko naznačil, že se ještě přišlápl plyn. Vedle kombinování tréninků v Brně a Olomouci jde také o rozšíření sparingů. "Začal jsem za nimi jezdit do Německa, do Rumunska. Kromě tréninků a práce (tak nějak tradiční to job bijců – vyhazovač) mě teď nic jiného nezajímá," přidává Polák.

Ten se sice narodil sedm let po rozdělení Československa, za jeho horkokrevnost ale možná mohou i kořeny na východ od českých hranic. "Otec má rodinu z Čárech a Unínu, pochází ze záhorské rodiny," vysvětluje a poté se smíchem přidává: "Takže, kdybych to měl tak brát, tak jsem poloviční Slovák. I když já jsem šmrncnutý vlastně vším možným. Bude se smát Polák, který sám sebe označuje za tank, což je přezdívka třeba i hvězdného Američana Gervonty Davise, také po zápase v Brně na The Ring 10? To můžete vidět osobně, či skrze PPV. Informace k obojímu naleznete na stránkách Patron Boxing.

Zdroj: TZ Patron Boxing