Celebrity a jejich diety - co si o nich myslí výživový poradce?

15.03.2023

Známé osobnosti vždy určovaly trendy nejen v móde, ale i v hubnutí. Kdysi byly tyto diety o hladovění, dnes je řada z nich v rukou specialistů na výživu. Díky nim se naučily, jak si udržet dobrou postavu, ale také jak rychle zhubnout kvůli filmové nebo divadelní role.

Sirtfood dieta dle Adele přinesla výsledky mínus 45 kg

Tato dieta je založená převážně na rostlinné stravě obsahující hodně bílkovin. Její základem je zařazování potravin bohatých na enzym sirtuin ke každé denní porci. Enzym má údajně pomáhat s hubnutím tuků. Díky sirtuinu mají být buňky odolnější, detoxikace těla by měla fungovat lépe a proces stárnutí má být zpomalen. Její zástupci vyzdvihují i to, že je povoleno konzumovat hořkou čokoládu a kávu.

"Jako všechny diety, i sirtfood dieta může krátkodobě fungovat. Ale mnohem těžší, jak zhubnout, je si váhu udržet. Místo toho, abychom zkoumali, kde se nacházejí enzymy sirtuiny bychom si měli hlídat kalorický příjem. Ten je alfa omegou každé úspěšné redukce hmotnosti. A co se týče hořké čokolády, ta může být součástí každého hubnutí, tak jako káva, která je sama o sobě bez kalorií," konstatuje výživový poradce Petr Bažan.

Atkinsonova dieta pomohla Kim Kardashian zhubnout po porodu 11 kg

Tento výživový směr je známý již od 90. let. Vyzkoušeli ho i herečky Renée Zellweger a Catherine Zeta-Jones. Zaujal i ženy největší ikony současnosti. Naposled ho proslavila Kim Kardashian, která si také ale stěžovala, že ji trápila chuť na sladké.

O co tam tedy jde? "Jde o extrémní snížení sacharidů, kdy se v první ze 4 fází omezují sacharidy na 20 gramů denně a ve stravě je hodně živočišných bílkovin. Pro představu, během standardní redukce se doporučuje od 2-2,5 gramů sacharidů na 1 kg tělesné hmotnosti. To může být u 70 kg ženy 140- 175 g denně. Hubnutí s Atkinsonovou dietou bude velmi rychlé, ale ledviny a játra budou zatížené. Nemluvně o psychické nepohodě kvůli kolísání cukrů v krvi a nedostatku energie během dne. Vůbec tento výživový směr nedoporučuji, radí specialista z nutriční poradny v Opavě.

Jeden z nejvíce trendy směru výživy celebrit je "přerušovaný půst"

Jennifer Aniston, Elon Musk, Jennifer Aniston, Halle Berry, Kourtney Kardashian, Hugh Jackman a další. I oni přepadli tomuto trendu, kdy se jí jen v určité hodiny. Je možné si vybrat 14/10, 16/8 nebo až 20/4, kdy byste všechno jídlo měli sníst během 4 hodin. Není tedy určeno jak často se jí, ale kdy. Výhodou má být, zrychlený metabolismus a snadnější detoxikace těla díky delšímu času na na trávení potravy.

"I zde platí, že ne každému to bude vyhovovat. Problémem může být množství jídla, které je potřeba, u toho přísnějšího půstu, sníst za 4 hodiny. U lidí, kteří chodí později spát se může stát, že půjdou spát extrémně hladoví, nebo si první jídlo dají až v pozdních odpoledních hodinách. Když je někdo na nohou od 6 hod. a chodí do práce, je to velmi vyčerpávající," říká výživový poradce.

,,Někdy stačí poslouchat své tělo a nejíst, když nejsme hladoví, nebo dle selského rozumu nejíst 3 hodiny před spaním. Během spaní také nejíme a tělo má čas detoxikovat. Klíčem k úspěšné redukci je vždy zdravý vyvážený jídelníček," doplňuje.

Zdroj: Prajzská NUTRI

Foto: Instagram Prajzská NUTRI

Článek partnerské společnosti

Zpracovala: Andrea Ježková