Celebrity podporují ochranu divokých druhů zvířat v cirkusech

22.10.2020

Téma zvířat v cirkusech nenechává českou společnost chladnou. Organizace na ochranu práv zvířat, Svoboda zvířat, usiluje v rámci své kampaně Cirkusy bez zvířat o zastavení zneužívání divokých druhů zvířat v cirkusech.

Na podporu větší ochrany těchto zvířat spustila už v minulosti fotokampaň, v rámci níž mohou lidé vyjadřovat nesouhlas s využíváním zvířat v cirkusech.[1] Kampaň podpořilo svojí fotografií s nápisem Chci cirkusy bez zvířat již téměř 1000 lidí. Nechybí mezi nimi ani české celebrity.

Do boje za ochranu zvířat tak vyrazili Dewii, blogerka a propagátorka rostlinné stravy, herečka Dominika Býmová, zpěvák kapely Imodium Tomáš Fröde s partnerkou Žanet Vargovou, Maťo ze skupiny John Wolfhooker, zpěvák Pokáč, herečka Andrea Růžičková, zpěvák kapely Rybičky 48 Kuba Ryba se svou ženou Dominikou, herečka Patricie Solaříková, zpěvák Miro Šmajda, herečka Michaela Tomešová, zpěvačka Dana Yousifová, herec Jakub Žáček, herečka a dabérka Nela Boudová, herec a moderátor Petr Vacek, herečka Jana Bernášková a Eva Francová alias Kuchařka ze Svatojánu a herečka Veronika Čermák Macková.

Svoboda zvířat opět vyzvala milovníky zvířat, aby veřejně na sociálních sítích podpořili zastavení zneužívání divokých druhů zvířat v cirkusech. Mají tak učinit sdílením svojí fotografie s nápisem Chci cirkusy bez zvířat a hashtagem #cirkusybezzvirat

Novela zákona, jíž se mění zákon č. 246/1992 Sb., na ochranu zvířat proti týrání, prošla třetím čtením v Poslanecké sněmovně. Novela se mj. zabývá divokými (tzv. volně žijícími) druhy zvířat v cirkusech. Znění, které schválili poslanci, by znamenalo konec drezury pro nově narozené jedince všech divokých druhů zvířat. V současnosti zákon zakazuje využívání vybraných druhů divokých zvířat v cirkusech, např. primátů či žiraf. Kromě ukončení drezury u nově narozených jedinců všech divokých druhů zvířat obsahuje návrh také ukončení dalšího rozmnožování a dovážení těchto zvířat ze zahraničí.

Novelu zákona čeká ještě projednání v Senátu, kde ochrana zvířat také získává příznivce napříč politickým spektrem.

MVDr. Přemysl Rabas, senátor a ředitel Safari Parku Dvůr Králové, uvedl: "Fakt, že tisk prošel Komisí pro rozvoj venkova v této podobě mě naplňuje nadšením. Je těžké předjímat chování senátorů při hlasování. Nicméně jsem v této věci opatrným optimistou. S kolegy budu o věci mluvit a pokud bude třeba jsem připraven návrh obhajovat i na plénu."

K přísnější regulaci vyzvali zákonodárce ve svém stanovisku i odborníci.[5] Jsou to ale hlavně občané, kteří dávají politikům již několik let pravidelně najevo, že chtějí cirkusy bez divokých druhů zvířat. Podle reprezentativního průzkumu veřejného mínění od agentury Focus je pro změnu legislativy většina české veřejnosti. 74 % respondentů si přeje zamezit využívání všech divokých druhů zvířat v cirkusech.

Více informací najdete na: www.cirkusybezzvirat.cz , www.svobodazvirat.cz