Česká televize odtajnila své jarní schéma vysílání

30.11.2023

Nové seriály i pokračování těch oblíbených, cukrářské a sportovní souboje, zajímavé dokumenty, Večerníčky i velké filmové premiéry – to vše, a ještě více, je přichystané pro jarní program České televize a iVysílání ČT.

"Česká televize vstupuje do své osmé dekády. Stejně jako v uplynulých letech bude provázet diváky momenty radostnými a leckdy i obtížnými a přinášet nejdůvěryhodnější tuzemské zpravodajství. Tradičně v programu najdou pořady vlastní tvorby od známých i začínajících tvůrců, ale i ty zahraniční. Na obrazovku se vrátí již třetí řada Peče celá země, pokračování oblíbených seriálů Stíny v mlze a Dobré ráno, Brno!. Opravdu mimořádný bude rodinný seriál Smysl pro tumor, který se dotkne témat, o nichž se víc mlčí, než mluví, a to s humorem a empatií a také televizní film Svatá v hlavní roli s jedinečnou Jiřinou Bohdalovou," říká generální ředitel České televize Jan Souček.

Jarní program zahájí třetí řada úspěšného formátu BBC Peče celá země. V deseti sobotních večerech se utká dvanáct soutěžících, kteří byli vybráni z rekordního počtu uchazečů: 

"Pečení spojuje generace, mladí opisují recepty od babiček. Je to zkrátka fenomén, který stmeluje celé rodiny u televizních obrazovek. Letos budou moci diváci ocenit i mnohá umělecká díla, cukrářské skládačky, výrobky průzračné jako sklo, na své si přijdou i zahrádkáři či milovníci starých krajek," prozrazuje kreativní producent Petr Mühl.

Osm nedělních večerů roku 2024 bude patřit Smyslu pro tumor od režisérky Terezy Kopáčové, který nebude jen seriálem, ani sedativem, ale lékem. Možná ne na rakovinu, ale na život rozhodně. Příběh ambiciózního studenta neurochirurgie, který se z medika nečekaně stane onkologickým pacientem, vznikl podle belgické předlohy. Jeho představitel, herec Filip Březina, vysvětluje: 

"Tohle je seriál o naději, o smíření. O síle člověka změnit v sobě přístup k těžké životní situaci. Hlavní hrdina je už v mladém věku konfrontovaný s konečností svojí existence, když se mu do cesty připlete rakovina a strach ze smrti. Snad každý se s ní ve svém blízkém okolí, ve své rodině setkal, ale málokdo o ní otevřeně mluví. Smysl pro tumor by to snad mohl změnit, protože ukazuje, že i to, z čeho máme strach, můžeme překonat."

Na úspěšné českoněmecké koprodukční projekty, jakými byly například Návštěvníci, Arabela či Létající Čestmír, naváže komediální krimi seriál To se vysvětlí, soudruzi!. Osm případů Ústavu paranormálních jevů bude řešit Jiří Macháček a Jan Cina v hlavních rolích. 

"V Československu během komunismu opravdu existoval vědecký institut, který se zabýval paranormálními jevy. Ve scénáři jsme ale tomuto Ústavu lehce rozšířili pravomoci. Naši hrdinové nesedí jen v kanceláři, ale chodí do terénu a vyšetřují vše, co alespoň trochu vypadá paranormálně," říká spoluscenárista Miro Šifra.

Dvoudílné drama Vedlejší produkt režiséra Petera Bebjaka v hlavních rolích s Tomášem Maštalírem, Martinem Hofmannen a Zuzanou Stivínovou přibližuje kreativní producentka Kateřina Ondřejková:

"Vedlejší produkt není klasickou kriminálkou, i když se v něm paralelně řeší rovnou dva případy, ale je spíše psychologickým dramatem, ve kterém jsou hlavní postavy vystaveny zkouškám, jenž do děje vnášejí větší napětí než samotná detektivka."

V novém roce se dočkají premiér i projekty vytvořené speciálně pro iVysílání České televize: šestidílný hraný seriál Adikts o studentech adiktologie, kteří se v rámci zodpovědného přístupu ke studiu rozhodnou experimentovat, natočil režisér Adam Sedlák. Doplní ho dokumentární cyklus Česko na drogách. Minisérie Dakar Sistaz je o dvojčatech Aliyyah a Yasmeen Kolocových a Game Story o vzniku nejzásadnějších českých počítačových her.

ČT připravila do vysílání také celou řadu premiérových dokumentů, mj. druhou sérii úspěšného cyklu Plné hnízdo o pěstounské péči, milovníci cyklistiky se dočkají cyklu Světem na kole, režisér Robert Sedláček natočil desetidílnou dokumentární sérii Touha po věčnosti, kněz Zbigniew Czendlik se projede V karavanu po Polsku, Miroslav Táborský se podívá za Technickými klenoty naší země a Aleš Najbrt v sedmidílném cyklu Identita provede historií českého grafického designu.

Z kin na obrazovky ČT se dostaví cenami ověnčený snímek Arvéd s Michalem Kernem a Sašou Rašilovem, příběh Ukrajinky žijící se čtrnáctiletým synem v Česku zfilmoval režisér Michal Blaško ve filmu Oběť, koprodukční drama Nezanechat stopy zachytí tragické události z komunistického Polska, režisér a scenárista Miroslav Krobot odhalí Velkou premiéru, Běžná selhání zachytila režisérka Cristina Grosan a jak snadno se může vymknout z rukou experiment se svobodou se ukáže ve snímku Hranice lásky.

Celý rok 2024 bude ve znamení velkých sportovních událostí. ČT chystá přímé přenosy například z Mistrovství světa v biatlonu v Novém Městě na Moravě, ze světového hokejového šampionátu v Praze a Ostravě, fotbalového EURA, atletického mistrovství Evropy a samozřejmě z letní olympiády v Paříži.

Zdroj: ČT

Foto: Petr Mráček