Česká televize si veze z pětatřicátého ročníku festivalu Finále Plzeň celkem sedm cen

29.09.2022

Mezinárodní porota ověnčila Zlatým ledňáčkem minisérii Podezření, webseriál TBH a snímky Kdyby radši hořelo a Jak jsem se stala partyzánkou. Podezření a TBH bodovalo také u studentské poroty, která ocenila i drama Hranice lásky.

Cenu Zlatého ledňáčka za nejlepší celovečerní hraný nebo animovaný film získala na letošním ročníku Finále Plzeň koprodukční komedie České televize Kdyby radši hořelo a v sekci dokumentů snímek Jak jsem se stala partyzánkou. Tvorba ČT dále bodovala i v kategorii nejlepší televizní a internetový projekt, kde mezinárodní porota ocenila Podezření v sekci film a minisérie a TBH v sekci seriálová tvorba. Oba počiny uspěly také u studentské poroty, která současně ocenila i filmové drama Hranice lásky.

Původní sérii České televize Podezření si při svém uvedení v březnu nenechalo ujít v průměru více než 1,2 milionu diváků. Ještě před televizní premiérou si Podezření získalo pozornost na Mezinárodním filmovém festivalu v Karlových Varech či na Berlinale, kde bylo uvedeno jako historicky první seriál nejen z Česka, ale z celé střední a východní Evropy. Na konci října série zabojuje o prestižní cenu Prix Europa.

TBH představila Česká televize divákům v návaznosti na spuštění nové generace iVysílání jako svůj první hraný webseriál. V původní tvorbě určené pro online video platformu pracuje ČT s novými postupy, tématy i formáty a cílí na mladší či úžeji zaměřené diváky. Tak je tomu i u nejnovějšího projektu Pět let, který napsala jedna ze scenáristek TBH. Všech deset epizod série, jež byla minulý týden oceněna na festivalu Serial Killer jako nejlepší webový seriál střední a východní Evropy, stejně jako loni TBH, nasadila Česká televize do iVysílání toto pondělí.

Kromě původní tvorby platí Česká televize také za významného koproducenta. Jen za posledních deset se podílela na celkem 305 distribučních premiérách. Kromě řady tuzemských ocenění získala rovněž nominace na Zlaté glóby či na Oscary, uspěla na Berlinale, v Cannes nebo třeba v Benátkách.

Tiskové oddělení České televize