Český ,,Triple C" Martin Prázdný: ,,V boxu u nás nevidím budoucnost, rád bych jednou do KSW"

28.01.2024

Během 83 dnů dokázal v poslední třetině roku 2023 to, co se na domácí scéně nikomu nepovedlo – nejprve získal titul v největší amatérské MMA organizaci, poté se stal podruhé amatérských boxerským šampionem, aby si pod stromeček nadělil mistrovský pás organizace GREAT. "A navíc mi řekla ANO partnerka Jana," usmívá se osmadvacetiletý Martin Prázdný.

Bojové sporty tyhle příběhy jednoduše umí. V klasickém boxu stojí za zmínku Viliam Tankó, který se stihl v roce 2023 oženit, debutovat mezi profíky, dostat se do slovenského parlamentu a s manželkou oznámit očekávání prvního potomka.

A pak je tu obojživelník Martin Prázdný, shodou okolností také ročník 1995. A taktéž narozen v květnu.

Ostravský bijec nejprve 30. září dobyl podruhé v kariéře titul amatérského šampiona CSMMA, o tři týdny později opanoval republikové mistrovství v klasickém boxu. No a 22. prosince vybojoval pás v polotěžké váze v organizaci GREAT, následně s ním přes rameno požádal přítelkyni Janu o ruku.

"Tento triumf je asi nejcennější. Přítelkyně mi řekla ano, takže můžeme začít plánovat svatbu, který by měla být v létě, navíc jsem porazil v těžkém souboji Jindru Janečku, který do té doby na českém území neprohrál," vrací se do předvánočního času Prázdný.

Svátky si tak mohl náležitě užít. Navíc, když tak rád – jak říká – papá. "Navíc jsem ještě onemocněl, měl poraněnou ruku, takže mi váha po Novém roce ukázala 93 kilogramů. Bude co shazovat," rozesměje se milovník nejen jezení, ale také lezení. Ať už v přírodě nebo na umělých stěnách.

,,Shazovat bude určitě potřeba. Pás v GREATU bude nejspíše obhajovat až na podzim, do té doby se ale chce naplno věnovat MMA, pořád mám ještě smlouvu na dva zápasy v RFA, kde mám skvělé podmínky, jsem nadmíru spokojený," nastiňuje.

A zároveň si je moc dobře vědom, že musí pro jejich udržení zabrat. Měl sice velmi těžké soupeře, včetně veterána UFC, přesto třikrát prohrál, z toho dvakrát těsně. 

"Musím letos vítězit. Rád bych to stihl ještě do letní svatby, ale nejdříve se musím dát zdravotně dohromady. Ale závěr března, duben je myslím reálné. Loni jsem měl deset zápasů, a to už je vážně hodně, byl jsem vlastně čtyři měsíce v dietě."

Také z těchto slov je zřejmé, jakým směrem se chce vydat. Přitom v boxu měl skvěle našlápnuto, pokud teda pomlčíme o jistém Miloši Bartlovi, který Prázdného na domácích vrcholech sezony doslova deptal. Na republikovém šampionátu se potkali třikrát, pokaždé slavil coby vítěz kladenský ranař. Jejich první souboj byl ve čtvrtfinále v roce 2015 ještě ve váze do 69 kilogramů, následně společně bavili fanoušky dvěma fantastickými finálovými bitvami ve střední váze v letech 2018 a 2019.

Prázdný tak své dva domácí pásy vybojoval ve velteru v roce 2017 a loni už v nové váze do 86 kilogramů, střední mu zůstala kvůli Bartlovi zapovězena. Stejně jako reprezentace.

"Ambice jsem měl, hlavně v roce 2017, ale ani s titulem a výhrou na prestižním mezinárodním turnaji jsem pozvánku do áčka nedostal, což mě celkem demotivovalo, a proto jsem se rozhodl pro MMA. V boxu u nás je to jen o zákulisí, ať už mezi amatéry, nebo profíky. Zadarmo už boxovat nechci (amatéři) a u profíků porážet plácačky? To mi nic nedá. Když vidím některé kluky, co drží pásy, tak je mi z toho smutno, kdejaký amatér by je porazil," tvrdí otevřeně.

Proč se teda loni vrátil? "Já už chtěl s MMA začít před deseti lety, ale nebyly finance a z fotbalu jsem měl poraněný kotník, takže vyhrál box. No a vrátil jsem do ringu z podobného důvodu. Na sparinzích v Polsku mi urval jeden kluk koleno, když jsme měli jít postoj, ale on mě najednou hodil, dva roky jsem fungoval bez plastiky, ale pak mi koleno při jednom kopu vyskočilo a už jsem musel pod nůž. A můj kamarád i sponzor Denis Gamez je velkým fanouškem boxu, šampionát byl opět doma v Ostravě, tak jsem do toho ještě jednou šel," vysvětluje.

Bijce přezdívaného "Emptyš" bychom tak měli kromě obhajob/y v GREATu měli vídat už jen v kleci. Mimochodem, jak se vlastně zrodil "Emptyš"? "Mám ji už od základní školy, učitelka angličtiny mi začala říkat Mr. Empty (Pan Prázdný), mezi kamarády se tehdy za vším dělal háček, tak proto z toho vzniklo Emptyš," usměje se zástupce Fighting Club Ostrava, který s boxem začínal před jedenácti lety v Sokolu Poruba, aby následně tři roky reprezentovat BC Ostrava.

"Věřím, že na závěr roku 2023 v tom letošním navážu. Jak jsem řekl, zápasově chci trošku zvolnit, sám svým svěřencům radím, ať se shazováním neriskují, protože tělo vám to dříve, nebo později vrátí. Já obvykle vážím kolem devadesáti, v přípravě to držím okolo 86 kilogramů, takže zápasová váha do 77 kilogramů je pro mě momentálně ideální. A myslím, že v RFA jsou v ní zajímavá jména. A nejen v této organizaci."

Ano, také Mr. Emptys má své velké mezinárodní plány. Jen na rozdíl v úvodu zmíněného Tanka ne v boxu, ale v MMA. "V RFA jsem opravdu spokojený, vychází mi vstříc, platí to i pro případná jednání v jiných organizacích, GREAT je toho důkazem. Ale rád bych samozřejmě do světa, mým snem je momentálně KSW," dodává odhodlaně.

Když si v roce 2023 vytyčil za cíl, že na podzim vybojuje tři pásy, dokázal to. Jak si poradí se svými dalšími postupnými ambicemi?

MARTIN PRÁZDNÝ

 • Datum a místo narození: 31. května 1995 v Ostravě.
 • Rodinný stav: zasnoubený s partnerkou Janou.
 • Výška: 183 cm.
 • Klub: Fighting Club Ostrava.
 • Trenéři: Tanas Skevopulos, Ivo Chrastina, Jakub Ondo.
 • Kondiční trenér: Jan Musil.
 • Manažer: Tomáš Onderka.
 • Sponzoři: Eco Vehicle, Harenda, Champios barber shop Ostrava, Kratom Hero (pozn. Martina Prázdného: "Všem těmto včetně kluků z klubu patří obrovské díky, věřím, že spolu dokážeme velké věci a budeme jednou jeden z nejlepších gymů v Česku).
 • Amatérský box: okolo 90 zápasů, mistr ČR 2017 (váha do 69) a 2023 (váha do 86 kg), vicemistr ČR 2018 a 2019 (váha do 75 kg), vítěz několika mezinárodních turnajů a české extraligy družstev s Ostravou a Třeboní.
 • Profesionální box: šampion organizace GREAT v polotěžké váze.
 • Amatérské MMA: oficiální bilance 6-0, mistr ČR 2020 a 2023 (váha do 84 kg) organizace CSMMA.
 • Profesionální MMA: oficiální bilance 0-2, v postojových zápasech v malých rukavicích 1-1, vše pod hlavičkou organizace RFA.
 • Koníčky: vedle trávení volného času se snoubenkou je to příroda, horolezectví (skály i umělé stěny), jídlo a trénování kamarádů a soukromkářů.

Zdroj: TZ IAF

Foto: Archiv Martin Prázdný