Co se chystá na Zábradlí? V plánu jsou 3 premiéry, 1 předpremiéra a atraktivní doprovodný program

03.02.2023

Ve druhé polovině jubilejní 65. sezony nabídne Divadlo Na zábradlí návštěvníkům bohatý program. Kromě tří premiér a jedné předpremiéry chystá i nespočet doprovodných akcí, jako jsou výstavy či bonusové uvedení nejnovější inscenace.

Divadlo Na zábradlí vstupuje do druhé poloviny jubilejní 65. sezony a rozhodně je nač se těšit! Od dubna do června připraví pražská scéna hned tři inscenace, které spojují silné lidské příběhy, zásadní témata i dynamické tvůrčí týmy. 

První novinkou roku 2023 bude scénické uvedení knihy disidentky Dani Horákové O Pavlovi, ve které spisovatelka popisuje svůj vztah s filmařem Pavlem Juráčkem. Režijně-dramaturgický tandem Anna Klimešová a Petr Erbes budou společně s mladým hereckým týmem zkoumat vliv izolace na vztah dvou lidí, kteří se ocitají sami v neznámém prostředí odkázáni pouze jeden na druhého. 

Vítězné dílo ankety Lidových novin Kniha roku 2020, které bylo zároveň nominováno na cenu Magnesia Litera 2021 v kategorii publicistika, se tak zároveň dočká vůbec prvního divadelního zpracování, a to na scéně, kde je již bezmála devět sezon uváděna mimořádně úspěšná adaptace Juráčkových deníků s názvem Zlatá šedesátá.

Květnová premiéra přinese na Zábradlí čerstvý vítr v podobě imerzivní inscenace v režii nedávného absolventa Katedry alternativního a loutkového divadla DAMU Štěpána Gajdoše. V inscenaci Nocturno budou mít diváci možnost odhalit různé lidské příběhy na základě jejich snových zážitků v prostředí celého divadla včetně baru i foyer.

V červnu v Divadle Na zábradlí vznikne další z adaptací velkých děl světové literatury - tentokrát půjde o román Lva Nikolajeviče Tolstého Vzkříšení v dosud na české scéně neuvedené dramatizaci německého dramatika Armina Petrase a překladu ředitele DNz Petra Štědroně. Režisér Jan Mikulášek tak naváže na svou režii Balzacových Ztracených iluzí a představí pražskému publiku palčivě aktuální kritiku ruské společnosti na pozadí bolestivého milostného vztahu.

Závěr sezony bude patřit režisérovi Janu Fričovi a předpremiéře novinky s komorním obsazením dlouholetých členů divadelního souboru DNz Petra Čtvrtníčka a Jakuba Žáčka s názvem Skokani. Text hry vzniká přímo na tělo zmíněným hercům a jeho autory jsou renomovaní čeští spisovatelé Jaroslav Rudiš a Petr Pýcha.

Během druhé poloviny letošní divadelní sezony se však příznivci Divadla Na zábradlí dočkají i množství netradičních doprovodných akcí. V první řadě jsou všichni příznivci srdečně zváni na výstavu fotografií z divadelních inscenací, plakátů či hereckých portrétů, jejichž autorem je Vladimír KIVA Novotný. 

"Divadlo je pro mě srdcová záležitost. Herecké prostředí mě různým způsobem provází velkou část života, je velmi specifické v kontextu celého uměleckého světa. Tuto jedinečnost se snažím zachycovat a zprostředkovávat divákovi. Ať už jde o fotografie představení, portrétů nebo pak v obecném smyslu, života okolo divadla," říká kmenový fotograf Divadla Na zábradlí a držitel ceny Czech Press Photo 2017, jehož fotografiemi se v minulosti pyšnilo i Národní divadlo Brno či časopisy jako ELLE nebo ForMen. 

Vernisáž proběhne 7. února v 18.00 v dejvickém Cafe Prostoru_ a výstavu bude možné navštívit až do 7. dubna, kdy se její část přesune do foyer divadla.

Další doprovodné programy čekají některá uvedení nejnovější inscenace Jana Mikuláška Medvěd s motorovou pilou. Divadelní adaptace povídek finské prozaičky Rosy Liksom bude 28. února uvedena v rámci Severského divadelního večera pořádaného Skandinávským domem v Praze. Po představení bude následovat diskuze moderovaná finštinářkou Alžbětou Štollovou, jejímiž hosty budou překladatel Vladimír Piskoř, dramaturg Boris Jedinák a herec Jiří Vyorálek. 

Hned další reprízu ve čtvrtek 2. března obohatí "bonusové materiály" - pod názvem Medvěd s motorovou pilou a kanystrem benzínu budou v rámci večera po skončení představení divákům představeny i scény a hudební čísla, které se do inscenace nevešly. Při příležitosti těchto výjimečných uvedení nové inscenace vydává Divadlo Na zábradlí také limitovanou edici triček, která budou k dostání jak přímo v divadle, tak v divadelním e-shopu.

Až do června mají diváci možnost stihnout dojemná poslední představení legendární inscenace Korespondence V+W, se kterou se Divadlo Na zábradlí rozloučí po deseti sezonách uvádění a dvou stovkách repríz. Při každém ze zbývajících večerů s Voskovcem a Werichem navíc na návštěvníky divadla čeká malé překvapení...

I v druhé polovině sezony bude Divadlo Na zábradlí pokračovat ve své podcastové tvorbě. Herečky Kateřina Císařová a Barbora Bočková připravují nové díly pořadu Kulisa, ve kterém zpovídají zaměstnance divadla a umožňují tak posluchačům nahlédnout blíže do tajů různorodých divadelních profesí. Pokračování se dočká také série rozhovorů z cyklu Úrodná půda moderovaná dramaturgy Petrem Erbesem a Borisem Jedinákem - jejich prvními hosty v roce 2023 budou například vězeňský kaplan Pavel Zvolánek nebo etnoložka Lenka Jakoubková Budilová.

Vzhledem k nabitému programu nabízí Divadlo Na zábradlí svým věrným divákům možnost zakoupení premiérového předplatného na období od dubna do června 2023. Za výhodnou cenu 1 050 Kč (případně 630 Kč pro studenty a seniory) zaručuje předplatitelům nejlepší místa v sále na každou z premiér či slevy na zakoupené vstupenky na ostatní představení z repertoáru a na dárkové předměty divadla. 

Pro pravidelné návštěvníky, kteří chtějí Divadlo Na zábradlí finančně podpořit, se navíc otevírá mecenášský Klub štědroňů. Dárci se mohou výměnou za svou laskavost těšit na VIP servis, vstupenky na premiéry a speciální mecenášský program. Více informací o předplatném i Klubu štědroňů najdete na webových stránkách divadla.

Medvěd s motorovou pilou a kanystrem benzínu

Mimořádné uvedení! Extra porce medvěda s hudební omáčkou v ceně!

Jaké povídky Rosy Liksom se "nevešly" do inscenace? Jaké postavy z mrazivého severu už netrpělivě čekaly v portálu na svůj výstup, ale byly před premiérou náhle odvolány? Připravili jsme pro vás jedinečnou možnost nahlédnout do procesu zkoušení inscenace. 

Bezprostředně po skončení představení Medvěd s motorovou pilou se můžete těšit na divoké divadelní pásmo složené z monologů, písní a alternativních verzí některých povídek, které se v inscenaci kvůli stopáži nebo dramaturgickému záměru nakonec neobjevily. Čeká vás další dávka příběhů o outsiderech, kteří v drsném světě vytrvale hledají štěstí. To vše zahaleno do melancholické hudební mlhy Vojty Vondráčka. Výjimečné uvedení 2. března 2023.

Premiéry 2. poloviny sezony

Daňa Horáková, O Pavlovi

Režie: Anna Klimešová

Dramaturgie: Petr Erbes

Hrají: Anežka Kubátová, Magdaléna Sidonová, Kateřina Císařová, Vojtěch Vondráček, Michal Bednář

Miluju Tě. Miluju Tě. Miluju Tě... Už jsem Ti vlastně řekl, že Tě miluju?

O vrstvách paměti a o různých podobách Pavla Juráčka. O tom, co se vztahem lidí udělá život v malé garsonce v exilu a o mnoha úrovních samoty. O všech nepřítomných, se kterými dennodenně žijeme. O plamenných očích černého myslivce. O čisté a očistné lásce. O péči a pomoci. O Daně.

"Někdy se ptám, jestli mi neubližoval, aby mě chránil. Jestli nechtěl, abych včas utekla, abych vedle něho nepřišla o rozum. A navíc mne poslední dobou zmáhá pocit, že jsme si byli podobnější, než jsem si ochotna připustit." - Daňa Horáková. Premiéra 28. dubna 2023.

Štěpán Gajdoš a kol., Nocturno

Režie: Štěpán Gajdoš

Hrají: Anežka Kubátová, Vojtěch Vondráček a další

Kdo řekl, že noci byly stvořeny ke spánku?

Netradiční divadelní událost umožní divákům vstoupit do neprobádané oblasti spánku, prozkoumat jeho jednotlivé fáze a "ulehnout" do šesti různých postelí. Do každé z nich se otiskl jiný člověk a každá z nich otevírá jiný příběh. Od sedmi večer až do půlnoci se celé divadlo promění v surreálný prostor na pomezí bdění a snu. Ve chvíli, kdy postavy spí, je čas jenom váš. Hudba. Drinky. DJ. Snění. Co všechno se dělo v ložnicích a o jakých funkcích postele si nedokážeme ani nechat zdát? Večerem na vlnách beta vás provede DJ set hudebnice... Premiéra 26. května 2023.

Lev Nikolajevič Tolstoj / Armin Petras, Vzkříšení

Režie: Jan Mikulášek

Překlad: Petr Štědroň

Dramaturgie: Dora Štědroňová

Scéna a kostýmy: Marek Cpin

Hrají: Miloslav König, Dita Kaplanová, Jana Plodková, Barbora Bočková, Kateřina Císařová, Václav Vašák, Jiří Černý, Michal Bednář

Po Balzacových Ztracených iluzích uvádí kmenový režisér Jan Mikulášek další adaptaci velké literární předlohy. Vzkříšení je posledním Tolstého románem a zároveň románem, který nejzřetelněji ukazuje na současnost. Začíná v Moskvě 19. století a končí v bezčasí, bez místa, v nicotě. Tam jsou všichni shromážděni: nepochopení, vyplivnutí, bojovníci za spravedlnost. 

Revoluce a odpor, vášeň, moudrost, nemoc a utopie zde nacházejí své poslední útočiště mezi štěkajícími psy. Rozsáhlé dílo velkého ruského spisovatele mistrovskou formou zachycuje společenskou atmosféru carského Ruska z konce 19. století a zároveň sleduje silný milostný příběh. Na Zábradlí bude uvedeno v divadelní úpravě německého dramatika a režiséra Armina Petrase a v překladu Petra Štědroně. Premiéra 16. června 2023.

Web: Divadlo Na zábradlí

Facebook: Divadlo Na zábradlí

Kontaktní osoba: Lucie Flemrová, PR, prodej a propagace, 

Tel.: +420 774 460 391, +420 604 524 567

E-mail: flemrova@nazabradli.cz

Zdroj: 2media

Zpracovala: Andrea Ježková