Co spojuje snímky Přání Ježíškovi a Přání k narozeninám?

24.11.2022

Komedie Přání k narozeninám je v krátké době už druhým filmem slovenské režisérky Marty Ferencové s tématikou přání. Tím prvním byl snímek Přání Ježíškovi, který uvede televize Nova na svých obrazovkách premiérově 2. prosince. Na něj volně navazuje Přání k narozeninám. Tento snímek dorazí do kin 19. ledna.

"Opravdu navazuje jen velmi volně," vysvětlil producent filmu Adam Dvořák. "Rozhodně to nejsou dva filmy z jedné série. Stejně jako předchozí Přání Ježíškovi bude tenhle film o přáních, která mají snad všichni. Každý si přece něco přeje. A to je, kromě stejného týmu a několika herců, jejich hlavní spojující prvek."

Několika stejnými herci míní Adam Dvořák herečky Evu Holubovou a Veroniku Khek Kubařovou či Jaroslava Duška, kteří si zahráli už v Přání Ježíškovi. Jejich postavy pak doplní například David Švehlík, coby bývalý manžel Veroniky Khek Kubařové, Igor Orozovič jako syn Evy Holubové a Jaroslava Duška, který skrývá své tajemství, nebo Tomáš Klus, jenž naopak neskrývá vůbec nic.

"Mám pocit, že to celé vzniklo na základě lehké zápletky, kterou máme v Přání Ježíškovi. Ta přinesla nějaký základ, ale jinak je to úplně jiný příběh," 

dodala Veronika Khek Kubařová, která se na place setkala také například s Jaroslavem Pleslem, Matějem Hádkem, Simonou Babčákovou nebo dětskými herci Valentýnou Bečkovou, Jakubem Bartákem či Nico Klimkem.

Scénář tohoto filmu napsal Adam Dvořák společně s režisérkou Martou Ferencovou, která má na svém kontě snímky jako Všechno nebo nic nebo Příliš osobní známost. 

"Do scénáře se dostaly vlastní zážitky Marty i moje. Pevně ale věřím, že se ve filmu najde svým způsobem každý z nás. A že na něj diváci přijdou do kina. Dáme jim totiž hezký dárek - film nejen k narozeninám," doplnil producent a scenárista, který na filmu pracoval také jako střihač.

Ukázku můžete zhlédnout zde: https://www.youtube.com/watch?v=DzLy_YTBgrw&t=1s. Trailer k filmu naleznete zde: https://www.youtube.com/watch?v=i3J468GAyX4

Střihový videoklip s ukázkami z filmu: https://youtu.be/E1LJ0f8_TUI

Synopse:

Líba má každý rok jediné narozeninové přání. Trvá na tom, aby se na její oslavě sešla celá rodina, což všichni vždy splnili. Tedy až do letošních narozenin. Její syn Petr má na tenhle rok jiné plány, a tak před rodinou předstírá nemoc. Letos chce totiž poprvé strávit narozeniny se svým přítelem Karlem, který má narozeniny ve stejný den. 

A Karel je pro zbytek rodiny Petrovým dlouho skrývaným tajemstvím. Líba se však své oslavy nehodlá jen tak lehce vzdát. Rozhodne se Petra překvapit a s celou rodinou se přesunout k němu. Nečekaná návštěva donutí Petra k rychlé improvizaci. Udělat před svou rodinou z přítele Karla kolegu z práce a z jeho sestry Veroniky svou přítelkyni je v podstatě hračka. Jenže to ještě Petr netuší, že tohle je teprve začátek a dnešní den bude jedna velká jízda na horské dráze...

Režie: Marta Ferencová

Scénář: Adam Dvořák, Marta Ferencová

Producent: Movie - Adam Dvořák

Kamera: Mário Ondriš

Střih: Adam Dvořák

Obsazení: Eva Holubová, Jaroslav Dušek, Veronika Khek Kubařová, Tomáš Klus, Igor Orozovič, Jaroslav Plesl, Matěj Hádek, Simona Babčáková, David Švehlík, Valentýna Bečková, Jakub Barták, Nico Klimek a další.

Distributor: Bioscop

Premiéra: 19. ledna 2023

Délka filmu: 93 min.

Zdroj: TZ Bioscop