David Gránský má doma kompaktního bodyguarda

08.10.2022

Psi ani běžci nejsou ve Stromovce žádnou novinkou, tento víkend se jich tam ale sešlo neobvykle mnoho.

Přišli totiž podpořit akci Běhejme a pomáhejme útulkům, jejíž 9. ročník se konal kousek od holešovického Výstaviště. Na letošním ročníku padaly rekordy - zúčastnilo se přes 1000 běžců a podporovatelů a vybralo se krásných 134 800 kč. O doprovodný program se postarali frontmani kapely Botox, Petr Ryšavý a Jan Kopečný. Podpořit pejsky přišla i delegace herců- většina z primáckého seriálu ZOO, Míša Pecháčková, Šimon Bilina, David Gránský a Robert Urban, Klára Cibulková, Ladislav Hampl, Robert Jašków, Pavel Nečas a přišla také pejskařka Patricie Pagáčová.

Věděli jste, že pejskům v útulku nejlépe pomůžete finanční podporou? Spoustu lidí si myslí, že nalezencům v útulku schází hlavně jídlo. Chlupáči se ale do útulku mnohdy dostanou ve zbídačeném stavu a potřebují lékařskou pomoc, která rozhodně není levná. To se kdysi dozvěděl od majitele útulku zakladatel akce Běhejme a pomáhejme útulkům, Petr Sokolík, a rozhodl se s tím něco dělat.

"Vždy jsme měli v rodině pejska a pomoc útulkům bylo něco, co jsem chtěl léta realizovat. Dohodl jsem se s kamarády, že každý něco přinese, a tak jsem jel poprvé do útulku s autem až po střechu naloženým krmivem. V útulku mi poděkovali a vysvětlili, že si krmivo mohou u výrobců koupit levněji, že jim ale schází finance na drahé operace. Napsal jsem kamarádům, abychom si šli spolu zaběhat a každý ať si vezme stokorunu. Sešlo se nás 25 a tak jsme na první akci vybrali 4000 kč. Kamarádům se tahle myšlenka také líbila, na další ročník vzali zase své kamarády a příští rok už nás na startu stálo 300," popisuje začátky charitativního běhu jeho zakladatel, Petr Sokolík.

Akce už se rozrostla natolik, že nejde jen o běh, organizátoři si pro účastníky připravili i doprovodný program. Známí muzikáloví herci a frontmani kapely BOTOX, Petr Ryšavý a Jan Kopečný, vystoupili jako duet. Diváci, jejichž počet se od prvního ročníku exponenciálně zvětšil, se mohli pokochat tanečním vystoupením skupiny Danceway, nebo se něco dozvědět o služebních psech, jejich výcviku a dovednostech, které přivedla organizace SAR DOG.

Svůj podíl na programu, a především na účasti známých osobností má spolek Československý lev, který podporuje charitativní projekty.

"Jeho členy, resp. členy show sport teamu, je většina přítomných VIP," říká prezident spolku Československý lev pro ČR, Robert Nosek.

Některé zúčastněné osobnosti zvířata sice milují, pracovní vytížení jim však takovou radost neumožňuje.

"Můj domácí zvěřinec v tuto chvíli čítá jen dvě morčata. Miluji psy a koně, oboje si teď ale užívám jen zprostředkovaně. Nejstarší dcera má 2 psy, které občas hlídám, když chci ke koním, musím za bratrem. Z časových důvodů a kvůli pracovnímu vytížení bych pejskovi teď nemohla nabídnout to, co by si zasloužil," vysvětluje půvabná herečka Klára Cibulková. "Na stáří bych si chtěla pořídit svého pejska. Hodně jsem si oblíbila rasu border kolie, ty jsou ale zase hodně akční, tak uvidíme, jak to budu cítit na stará kolena," směje se.

S vytížeností nemá problémy jen ona. Míša Pecháčková, kvůli hraní v oblíbeném primáckém seriálu ZOO a škole je stále mimo domov, by prý na pejska neměla vůbec čas.

"Mít chlupatého kámoše by bylo super, bohužel si to teď vůbec nemůžu dovolit. Ráda jsem přišla podpořit akci, která se stará o pejsky, kterým se nepoštěstilo najít domov nastálo. Během karantény jsem začala běhat i s mladší sestrou, už jsem úspěšně uběhla i půlmaraton, takže tři kilometry, to byla hračka," míní Sid ze seriálu ZOO.

Kolega Míši Pecháčkové, David Gránský, který v ZOO hraje záporáka Alberta, běžel místo určeného okruhu nejkratší cestou zase domů, kde na něj čekala manželka Nikola a čtyřměsíční syn Mateo.

"Jsem tu jen na skok, ale pomoc zvířatům vždy rád podpořím. Nedávno se nám rozrostla rodina a byli jsme s manželkou trochu nervózní, jak Matea přijme naše čivava Elvis. Ten se nejdřív tvářil hodně nedůvěřivě, možná si myslel, že neseme domů náhradu," vtipkuje oblíbený herec a zpěvák Gránský.

"Rychle si na Matea zvykl a teď mu dělá bodyguarda," vysvětluje David.

Pravého bodyguarda má doma další notorický televizní záporák a divadelní herec Pavel Nečas.

"Máme doma tříletou fenku belgického ovčáka malinois, to jsou služební psi. Od štěněte jsme jí brali na cvičák a naše snaha už přináší ovoce - na poslední procházce v lese se nám jí povedlo odvolat od jelena. Je to ale miláček rodiny, může s námi i do postele," přiznává Pavel Nečas.

Výdělek ze vstupného na pražském běhu si letos rozdělí organizace Srdcem pro kočky, Pejsci a kočičky v urgentní nouzi, Zvíře v tísni, Naděje pro čtyři packy a Život bez krutosti na statku, pro které se letos podařilo vybrat 130 200 kč. od vzniku spolku Petr Sokolík rozdal už přes 8,4 milionu mezi 176 spolků a organizací starajících se o opuštěná zvířata.

"Speciální poděkování patří firmám Akinu a Nutrend, které nám akci pomáhaly financovat. Díky nim jsme si mohli dovolit vytvořit bohatý program, který přiláká i ty, pro které běhání není zrovna lákadlo," směje se pořadatel Petr Sokolík.

Autor: Petr Mráček
Foto: Archív autora