Divadelní tip: Reprízy studentského představení Vina vína v Divadle v Celetné

04.01.2023

V říjnu loňského roku mělo v Divadle v Celetné premiéru studentské představení Vina vína, autorkami jsou studentky středních uměleckých škol Rozálie Anežka Prachařová, Josefína Veronika Prachařová a Sofie Frida Höppnerová

Cílem je vrátit zpět do divadel mladou generaci

Dílo, které vzniklo v době korony, si klade za cíl vrátit zpět do divadel mladou generaci. Reprízy studentské prvotiny jsou na programu Divadla v Celetné v neděli 15. ledna od 15h, v sobotu 18. února od 20h, v pátek 3. března od 19.30h, v neděli 23. dubna od 16h a ve čtvrtek 4. května v 19.30h.

O čem hra je?

Divadelní hra "VINA VÍNA" vypráví o skupině šesti přátel, kteří během jednoho společného večera přijdou o svého kamaráda Sebastiána. Jeho smrt rozpoutá v partě otázky, křivdy a konflikty, které zapříčiní její rozpad. Jestli za to někdo mohl, nebo šlo o nešťastnou náhodu, začne vyšetřovat policie. Ta se ale po značném neúspěchu rozhodne požádat o konzultaci psycholožku Kateřinu Stránskou s nadějí, že uspěje a získá pravdivé výpovědi všech ze skupiny.

Jak se vybírali herci?

Po dopsání scénáře bylo dalším velkým úkolem divadelní hru obsadit, tedy vybrat mladé herce, kteří odpovídají obrazu jednotlivých postav. Sofie Höppnerová vytipovala jednotlivé studenty Pražské herecké konzervatoře, které si poté společně Rozálií a Josefínou pozvala na casting. Herci dostali do rukou části scénáře a těm, kterým postavy seděly nejvíce, jsou teď součásti divadelní hry. Na roli psycholožky tvůrkyně oslovily českou herečku Petru Špalkovou, která se spoluprací na projektu souhlasila. 

Následoval téměř půlroční proces zkoušek

Začínalo se čtením textů a celkovým laděním scénáře, který se přizpůsoboval hercům, zkoušky probíhaly v kulturním centru Vzlet. Na konci června se začalo zkoušet i s Petrou Špalkovou a od srpna se zkoušení přesunulo na jeviště Divadla v Celetné. Velkou podporu získali u Divadla Verze, kde je teď hra zahrnuta v programu pod Studiem mladých umělců.

Autorky

Rozálie Anežce Prachařové je 19 let a je studentkou střední umělecké školy Eduso. Je hlavní režisérkou hry, autorkou hudby a jednou z autorek scénáře. Ve svém volném čase se věnuje fotografii, kresbě a grafice. Josefína Veronika Prachařová je sedmnáctiletá studentka taneční konzervatoře Duncan, je spoluautorkou scénáře, kostýmní výtvarnice, scénografka hry a zároveň ve Vině Vína účinkuje. Věnuje se i mimoškolnímu tanci, hře na klavír a psaní různých textů. Sofie Frida Hoppnerová je sedmnáctiletá studentka Pražské herecké konzervatoře, rovněž jednou z autorek a ve hře ztvární postavu Dory. Ráda zpívá, věnuje se modelingu, psaní a herectví. Dříve účinkovala v divadle Semafor.

Obsazení:

  • Ben - Maximilián Dolanský / Timotej Červenka
  • Hugo - Mikuláš Matoušek / Otto Dušek
  • Sam - Prokop Zach
  • Týnka - Klára Šmídová / Kamila Břicháčová
  • Kateřina Stránská - psycholožka - Petra Špalková
  • Dora - Sofie Frieda Höppnerová
  • taneční postava svědomí - Josefína Prachařová

Web: Vina vína | Divadlo Verze

Zdroj: TZ 2media

Zpracovala: Andrea Ježková