Divadlo Hybernia uvede legendární muzikál Zpívání v dešti

25.01.2023

Zazní hit Zpívat jako déšť, diváci načerpají auru starého Hollywoodu a stříkat bude i voda.

Jeviště divadla Hybernia se stane nově dějištěm milostného příběhu zasazeného do Hollywoodu konce 20. let - premiéry se dočká legendární Zpívání v dešti. Jeden z nejklasičtějších světových muzikálových titulů o počátcích zvukového filmu, doprovází originální filmové projekce i výkony nejlepších českých muzikálových hvězd. Autentičnost představení dodávají dobové kostýmy i typické stepování ve vodě uprostřed jeviště. Premiéra se uskuteční 12. února 2023.

Retro muzikál Zpívání v dešti se dočkal u nás deseti divadelních podob

Jedna z nejúspěšnějších v Liberci je nově upravená pro divadlo Hybernia. Na jevišti se v klasickém příběhu potkají například Jan Kříž, Jan Revai, Robert Urban, Marie Křížová, Václav Vydra a další. 

"Mám tam roli, která prochází celým představením, není hlavní, ale tam má každá role něco do sebe a je to celé vyvážené. Je to příjemná příležitost, překvapilo mě, jak je muzikál vtipný," zve herec Václav Vydra.

Diváci se mohou těšit na záplavu krásné hudby a vtipných textů, bláznivé situace i zajímavé taneční choreografie, včetně efektního stepování ve vodě. 

"Je to mezi muzikály ten nejklasičtější titul, který objel celý svět a každý by ho měl vidět. Doprovází ho naše natočené filmové projekce, u kterých jsem vycházel z toho, jak se němé filmy točily. Je to velmi autentické, hlídali jsme herecký styl i techniku. Navíc jsou tam skvělá stepařská čísla," upřesňuje Oldřich Kříž, režisér Zpívání v dešti. 

Právě step je pro všechny herce výzvou, museli se ho naučit. Výhodu měl Robert Urban, který je v této disciplíně mistrem republiky.

Muzikál Zpívání v dešti je plný známých osobností

Příběh je zasazený do roku 1927, kdy stojí hvězdný pár němého filmu před výzvou - začít ve filmu mluvit. Celá zápletka včetně milostného příběhu nabízí řadu zajímavých situací. Herec Jan Kříž vzal učení stepu i roli filmové hvězdy jako výzvu. 

"Je to klasický velký americký muzikál zlatého věku. To je samo o sobě žánrově velmi určující a je herecky výzva se s tímhle oborem potkat a zkusit ho naplnit. Těším se moc a věřím, že divákům se tento kouzelný muzikál z prostředí filmových studií prvních zvukových filmů bude líbit," zve Jan Kříž, který se v představení potkává i se svojí ženou. 

"Je to nádherný muzikál z filmového prostředí. Katy Seldenová je pro mě výzvou nejen pro její ženskou křehkost a lehkost, která se v dnešním světě bohužel vytrácí, ale je to i velká taneční a stepařská výzva. Věřím, že diváci budou z našeho představení odcházet s příjemným pocitem a úsměvem na tváři, " říká Marie Křížová

Na muzikál se těší i Jan Révai, který už aktivně netančí: "Přesto, že jsem tanec dávno pověsil na hřebík, z muzikálů profesně přešel do činohry a muzikály tak v sobě uzavřel, velmi rád si znovu zastepuji a zatančím v takové klasice, jakou Zpívání v dešti bezesporu je!" uzavírá herec.

Píseň "Tak zpívat, jako déšť / a tančit, jako on, / co já bych za to dal, /kapitál milión..., zpíval kdysi Jiří Korn a písnička z muzikálu Singing in the Rain, tedy Zpívání v dešti, získala velkou popularitu. V té době jsme ovšem znali jen filmovou verzi romantické hudební komedie z roku 1952. Divadelní verze se muzikál dočkal až v roce 1985. Poprvé byl uvedený v broadwayském Gershwin Theater, a měl celkem 367 vyprodaných představení. Následně se rozběhl po scénách celého světa. U nás byl uveden až v roce 1999 v Ostravě.

 • Autoři libreta: Adolph Green a Betty Comden
 • Autoři hudby: Nacio Herb Brown a Arthur Freed
 • Překlad: Vojen Drlík
 • Texty písní: František Zacharník
 • Scénografie: Jan Kříž
 • Choreografie: Petra Parvoničová
 • Hudební nastudování / korepetice: Jiří Březík
 • Režie: Oldřich Kříž

Hrají:

 • Don Lockwood: Jan Kříž
 • Cosmo Brown: Jan Revai / Robert Urban
 • Lina Lamontová: Kateřina Bohatová
 • Kate Seldenová: Marie Křížová / Barbora Šampalíková
 • Roscoe Dexter: Oldřich Kříž
 • R.F.Simpson: Václav Vydra / Martin Polach
 • Carmen: Martin Pošta
 • Dora Baileyová: Dita Hořínková / Michaela Zemánková

Autor: Petr D. Mráček

Foto: Divadlo Hybernia

Zpracovala: Andrea Ježková