Divadlo S+H slavnostně zahájilo novou sezónu 2022/23

24.10.2022

S Planetáriem Praha spustilo do ostrého provozu speciální vesmírné řídící středisko "Spejblův Houston" a chystá premiéru nové divadelní hry pro děti.

Podzimní program plný novinek představilo Divadlo Spejbla a Hurvínka na dnešní tiskové konferenci. Také oznámilo, že patronkami divadelní sezóny 2022/23 a kmotrami nové divadelní hry pro děti se staly zpěvačka Marta Jandová a herečky Dana Batulková, Sabina Laurinová a Michaela Tomešová, čímž se cítí velmi poctěno. Na neformální tiskové konferenci novou sezónu zahájili společně s Jakubem Rozehnalem, ředitelem Planetária Praha, Denisa Kirschnerová, ředitelka Divadla S+H a David Janošek, šéf uměleckého souboru divadla.

Premiéra nové hry "Hurvínek, Spejbl a já" Renomovaný režisér a autor dětského divadla Jiří Jelínek, dramaturgyně a autorka Tereza Lexová, výtvarnice Bára Čechová a oceňovaný hudební skladatel Zdeněk Král vytvořili pro Divadlo S+H novou hru nazvanou "Spejbl, Hurvínek a já". Premiéra se uskuteční 20. října v 17 hodin. Touto inscenací divadlo zahajuje novou linii tvorby, jež otevírá příležitosti pro tvůrčí setkání s hostujícími autorskými týmy, které svými díly doplní a rozšíří interní tvorbu.

"Mám velkou radost, že se Jirka a jeho tým nadchnul myšlenkou společného setkání pod střechou našeho divadla a okamžitě přicházel s neuvěřitelnou spoustou hravých a kouzelných nápadů, u nichž věřím, že zaujmou naše malé, ale i velké diváky," říká David Janošek, umělecký šéf Divadla Spejbla a Hurvínka, který bude zároveň i jedním z protagonistů tohoto představení.

Spolu s ním se v něm objeví především nová, nastupující generace herců a loutkoherců a samozřejmě Spejbl s Hurvínkem. Toto představení je zároveň symbolickým poděkováním zakladateli divadla, prof. Josefu Skupovi, od jehož narození letos uplynulo 130 let.

Letím, Houstone

Hurvínek stále putuje ve své družici vesmírem. Dvoucentimetrovou skleněnou figurku vytvořenou ve sklářské dílně Košler vynesla až do kosmického prostoru družice Planetum1. Tu na oběžnou dráhu vynesla raketa Falcon 9 společnosti SpaceX vizionáře a vesmírného průkopníka Elona Muska, která 25. května ve 20:27 minut našeho času odstartovala z floridského mysu Canaveral. Hurvínek se stal již druhou českou legendou (po Krtečkovi), která se podívala do vesmíru. Do ostrého provozu nyní vstupuje speciální vesmírné řídící středisko "Spejblův Houston", které během léta vzniklo ve foyer Planetária Praha. Tam se nachází pan Spejbl, který s Hurvínkem na oběžné dráze komunikuje a dovídá se, jak to v tom kosmickém prostoru chodí.

Jedná se o interaktivní, pohyblivou, naučnou, a hlavně zábavnou atrakci, která se oficiálně dostává ze zkušebního do běžného provozu. Tímto pokračuje úspěšná spolupráce Divadla Spejbla a Hurvínka a Planetum (Hvězdárna a planetárium hl. m. Prahy), kterou odstartovala v loňském roce historicky první letní scéna divadla na terase planetária. V samotném divadle právě vrcholí přípravy natáčení vzdělávacího filmu pro děti do kupole pražského planetária. Režisérem tohoto projektu je Miki Kirschner, dramaturg D S+H. Tento formát zpracování je pro divadlo zcela mimořádný, předchází mu proto mnoho testů, kamerových zkoušek a velmi náročných příprav.

"Mám radost, že se v letošní sezóně máme možnost vydat nejen do vesmíru, ale i do světa fantazie. Přivítali jsme prvního z řady hostujících režisérů a autorů - Jiřího Jelínka - a připravujeme mnoho novinek, které budeme divákům v průběhu celé sezony postupně představovat," říká Denisa Kirschnerová, ředitelka Divadla Spejbla a Hurvínka.

"Spolupráci s Divadlem Spejbla a Hurvínka si velmi pochvalujeme a věříme, že výsledy naší plodné spolupráce ocení nejenom nejmenší návštěvníci našich hvězdáren a planetária. Vyslání figurky Hurvínka na naší družici Planetum-1 a zbudování Spejblova Houstonu je tak určitě jenom dalším milníkem spolupráce našich dvou institucí zřizovaných Hlavním městem Prahou." říká Jakub Rozehnal, ředitel Planetum.

Workshopy pro děti

Divadlo S+H je od roku 2022 součástí Asociace divadelních lektorů a pořádá workshopy nejen pro mateřské a základní školy, ale i širší veřejnost. Lektorky dětským divákům přibližují zhlédnuté představení a tím prohlubují zážitek z něj. Obsahem workshopu je též rozvinutí tématu z představení
v praktických činnostech prostřednictvím divadelních aktivit. Děti se mohou ptát, rozvíjet jednotlivá témata, pojmenovávat motivy, záměry, a to vše hravou formou.

"Zájem o workshopy a vzdělávání hrou rapidně narůstá a těší nás většinou vyprodaný stav," říká Ilona Šumná Hájková, koordinátorka workshopů.

Spejbl a Hurvínek na cestách

U příležitosti předsednictví České republiky v Evropském parlamentu dostalo Divadlo S+H pozvání odehrát své představení v Bruselu. V rámci festivalu Týden české loutky se v Divadle Peruchet uskuteční představení s názvem Spejblovo hudební dostaveníčko. Jak je dobrým zvykem, odehráno bude v jazyce země, kam divadlo cestuje, tentokrát tedy ve francouzštině. Po představení proběhne pro zájemce workshop práce s loutkou, který rozšíří programovou nabídku.

Další cestou, která se uskuteční v této divadelní sezoně, bude návštěva Francie. V červnu bude do repertoáru uvedena nová inscenace autora a režiséra Mikiho Kirschnera a jeho osvědčeného a úspěšného týmu - Robina Krále a Jiřího Škorpíka. Nese název Hurvínek a král Blecha a je to představení pro celou rodinu, plné efektních loutek, loutkářských triků, poezie, hudby a barvité výpravy. Turné do Francie by mělo zahrnovat zastávku v Paříži v divadle El Clan Destino a také v Českém centru, kde se divadlo s velkým úspěchem představilo již letos v květnu. Další zastávkou by pak mělo být francouzské město Hérisson a divadlo Les Antliaclastes, od kterého divadlo získalo mimořádné pozvání.

LISTOPAD 2022

Úterý 1.11. 10:00 + 14:30 Spejbl, Hurvínek a já

Středa 2.11. 10:00 Spejbl, Hurvínek a já

Středa 2.11. 13:30 Žeryčku, HOP! "miminí" divadlo

Čtvrtek 3.11. 10:00 Spejbl, Hurvínek a já

Pátek 4.11. 19:00 Spejbl a město hříchu pro dospělé

Sobota 5.11. 10:30 Žeryčku, HOP! "miminí" divadlo

Neděle 6.11. 10:30 + 14:00 Spejbl, Hurvínek a já

Úterý 8.11. 10:00 Spejbl, Hurvínek a já

Úterý 8.11. 13:30 Žeryčku, HOP! "miminí" divadlo

Středa 9.11. 10:00 Spejbl, Hurvínek a já

Čtvrtek 10.11. 10:00 Spejbl, Hurvínek a já

Pátek 11.11. 10:00 Spejbl, Hurvínek a já

Úterý 15.11. 10:30 + 12:30 Žeryčku, HOP! "miminí" divadlo

Středa 16.11. 10:00 Spejbl, Hurvínek a já

Středa 16.11. 13:30 Žeryčku, HOP! "miminí" divadlo

Pátek 18.11. 10:30 Žeryčku, HOP! "miminí" divadlo

Pátek 18.11. 19:00 Spejbl a město hříchu pro dospělé

Sobota 19.11. 16:30 Spejbl a město hříchu pro dospělé

Neděle 20.11. 10:30 + 12:30 Žeryčku, HOP! "miminí" divadlo

Čtvrtek 24.11. 10:00 Hurvínkův Mikuláš

Pátek 25.11. 10:00 Hurvínkův Mikuláš

Pátek 25.11. 13:30 Žeryčku, HOP! "miminí" divadlo

Sobota 26.11. 14:00 + 16:30 Hurvínkův Mikuláš

Neděle 27.11. 10:30 + 14:00 Hurvínkův Mikuláš

Úterý 29.11. 10:00 Hurvínkův Mikuláš

Středa 30.11. 10:00 Mikuláš

Středa 30.11. 14:30 Hurvínkův Mikuláš

OBSAHY HER D S+H

Spejbl, Hurvínek a já - představení pro děti od 4 let

Jsou lidé, kteří znají scénky Spejbla a Hurvínka zpaměti. Jsou lidé, kteří mají Spejbla a Hurvínka na cdčku. Jsou lidé, kteří mají Spejbla a Hurvínka na tričku.... a David má Spejbla a Hurvínka v hlavě. Co mu tam říkají? A k čemu to vede? Přijďte se podívat na naše nové představení, kde se to dozvíte.

Pohádky pro Hurvínka - představení pro děti od 4 let

Hurvínek s Máničkou se dostanou do světa pohádek. Na své pouti se seznámí nejen s Dlouhým, Širokým a Bystrozrakým, ale i dědem Vševědem a dalšími pohádkovými postavičkami. A pořádně si to užijí!!

Hurvínkova nebesíčka - představení pro děti od 4 let

Jak se přihodilo, že se Hurvínek s Máničkou setkali se svérázným znalcem zvířat doktorem Kytlem, s jeho kocourem Petrklíčem a hubatou kavkou Francim? To vám prozradíme v našem novém představení. Hurvínek, Mánička a jejich chlupatý kamarád Žeryk se totiž ocitnou v podivuhodném domě, zvaném Nebesíčka, který se tu a tam zjevuje na Malé Straně! V domě se nachází podivná skříň Kostitřaska, k čemu slouží, vám ale zatím neprozradíme. Jisté je, že celý pohádkový příběh začíná ve chvíli, kdy se Hurvínek rozhodne naučit Žeryka mluvit lidskou řečí!

Hurvínek a nezvaný host - představení pro děti od 4 let

Představte si, že u vás jednoho dne zaklepe nezvaný host. Nejenže je nezvaný, ale navíc je úplně jiný než kdokoliv a cokoliv, co znáte. A to se přesně stane u Spejblů. Z ničeho nic u nich bydlí Člunozobec a Spejbl s Hurvínkem jsou rázem podnájemníci ve vlastním bytě. Protože má Člunozobec opravdu nezvyklé potřeby a rituály, není možné s ním společný prostor sdílet. Jenže Člunozubec všechno ví, všude byl a neplatí na něj žádné logické argumenty, se kterými na něj Spejbl vyrukuje. Za to Hurvínek, ten si ví vždycky rady, na něj je i Člunozobec krátký anebo je to naopak?

Jak s Máničkou šili všichni čerti - představení pro děti od 5 let

pekelný muzikál pro děti

"To je k uzoufání, nosit stále ty samé, staré a nemoderní šatičky," vzdychá Mánička a smutně si prohlíží své spolužačky, pyšnící se modely podle poslední módy.

Za jejich kamarádství a za krásné šatičky by dala cokoliv. Přátelství Hurvínka, lásku bábinky a snad by se upsala i samotnému čertu. Od přání ke skutku není daleko. Pak už nezbývá než nastoupit do tramvaje a vydat se do Ďáblic. Do samého pekla, kde šijí všichni čerti...Jakou cenu bude muset Mánička za splnění svých přání zaplatit a jak to nakonec dopadne, to se dozvíte ve hře plné písniček.

Hurvínkův Mikuláš - představení pro děti od 4 let

Když se řekne "Mikuláš", každý si představí tajemného muže s bílým plnovousem, vysokou čepicí a berlou v ruce, kterého doprovází Anděl s Čertem. Hodné děti jsou obdarovávány dobrotami, zatímco ty neposlušné čeká punčocha plná uhlí. Také Hurvínek s Máničkou čekali na příchod Mikuláše netrpělivě. Co se však stalo, když roztržitý pan Spejbl na nadílku zapomněl? To se děti dozvědí v této pohádce!

Žeryčku, HOP! - miminí divadlo (1-3 roky)

První divadelní zážitek, podívaná pro všechny smysly každého mimiňáka. Interaktivní divadelní program vytvořený přímo pro vnímání těch skutečně nejmladších diváků.
Z naší loutkové rodinky hraje v tomto představení pouze pejsek Žeryk, pro kterého se obyčejná procházka do parku změní v nádherné dobrodružství. Vydejte se spolu s ním do světa nad zemí. Do světa těch, co umí lítat, ptáků i mraků, do světa planet, kouzelných vesmírných tvorů a zářících hvězd. Napočítejte s Žerykem do nekonečna, a pak se vraťte zpátky na zem!

Spejbl a město hříchu- představení pro dospělé (a děti od 12 let)

Tvůrčí tým Miki Kirschner - Robin Král - Jan Lstibůrek vás zvou na netradiční muzikál pro dospělé. Spejbl a Hurvínek poprvé v duchu noir!
Temnější atmosféra, detektivní zápletka, děsivé zpěvy a tance, při kterých by se i v loutkách krve dořezal. Po městě obchází vrah a Spejbl by měl být jedním z těch, kdo ho ještě dnes chytnou, jenže, kam se to vlastně poděl Hurvínek?
Osvědčený tvůrčí tým Miki Kirschner - Robin Král se po úspěšných představeních pro dětské diváky - Hurvínek mezi osly a muzikálu Jak s Máničkou šili všichni čerti vydali tentokrát do světa dospělých.
Jaký hřích tíží Josefa Spejbla a jaké záhady a tajemství ukrývá Hurvínek?
Autoři nabízejí odpověď utkanou z přediva groteskně cynických černobílých detektivek čtyřicátých let dvacátého století.  

Autor: Petr Mráček
Foto: Archiv Divadlo SH