Divadlo Viola v novém roce chystá 4 premiéry
Legendární Divadlo Viola v roce 2023 uvede čtyři nové inscenace, na kterých participují výrazné osobnosti současné divadelní scény. První naplánovanou premiérou je hra s názvem Oblak, který tančil valčík, věnovaná vzpomínce na významného českého novináře Ferdinanda Peroutku. Premiéra se odehraje v únoru 2023, na kdy připadá 45. výročí Peroutkova úmrtí. V hlavní roli se představí Ondřej Kepka.
"Pořad nebude klasickým divadlem ani historicko-vědeckou přednáškou: chceme vytvořit atraktivní scénickou formu, tvar, typický pro divadlo Viola, který dokáže diváka poučit i pobavit. Cítíme se přinejmenším tímto být Ferdinandu Peroutkovi zavázáni," podotkl režisér Tomáš Vondrovic, který je také autorem scénáře.
Významným výrazovým prvkem bude scénický tanec v provedení studentů Taneční konzervatoře hl. města Prahy pod choreografickým vedením Aleny Drápalíkové, vedoucí oddělení moderního tance.
Druhým premiérovým titulem, který divadlo Viola uvede v květnu 2023, je hra s pracovním názvem Adina. Režisérem a zároveň autorem scénáře vykreslujícím fiktivní poslední setkání dávných milenců, hvězd prvorepublikového filmu Adiny Mandlové a Hugo Haase, je Robert Sedláček.
Do hlavních rolí obsadil Kláru Cibulkovou a Jaromíra Dulavu. Hra je hlubokým a nekompromisním vhledem do stínů herecké profese a tzv. zábavního průmyslu vůbec. Důmyslným prolnutím melancholie a skepse stáří i osvobozující ironie přicházející ve chvíli, kdy už není třeba brát diplomatické ohledy. Ironie, jež má možná zakrýt to podstatné - že i přes všechny výčitky, zraňování a bolesti, zůstala kdesi hluboko uvnitř vzájemná blízkost.
"Koncem října 2023 představíme třetí premiérový titul s pracovním názvem Vděk."
,,Ten pro nás připravují Jan Rejžek a Martina Kinská. Jde o divadelní adaptaci novely pozoruhodné současné autorky Delphine de Vigan. Příběh o ztrácení vlády nad slovy, ale též o cestách sdělit si to podstatné i bez nich, je pojat velmi citlivou a u daného tématu snad i překvapivě humornou formou. Jelikož se o tématu neurovegetativních chorob hovoří v širším kontextu velmi málo, rádi bychom inscenaci spojili též s osvětou," konstatuje ředitelka Divadla Viola Lenka Plavcová.
Závěr roku 2023 bude ve Viole patřit inscenaci s názvem Nobelovka. Divadelní adaptaci knihy Cyrila Gelyho bude režírovat Radovan Lipus, dramaturgie se ujme Věra Mašková.
Předprodej vstupenek v pokladně Divadla Viola (Národní 7, Praha 1) nebo online prostřednictvím webu Divadla Viola.
Divadlo Viola
Viola se na divadelní mapě Prahy těší výlučnému postavení. Někdy bývá trefně označována jako nejmenší velké divadlo v Praze. Nikdy neměla stálý herecký soubor, ale vždy zde vystupovaly velké herecké hvězdy. Útulný prostor nevelkého sálu přímo v centru metropole, na Národní třídě, je už řadu let dějištěm intimních setkávání diváků s uměním.
Od roku 1963, kdy se v tehdejší Poetické vinárně Viola konalo první představení, repertoár staví na myšlenkové, autorské, inscenační kvalitě a na výtečných hudebních a hereckých výkonech, které jsou pro diváky zdrojem intenzivních zážitků. Dramaturgický záběr sahá od scénických čtení přes komorní dramata až po rozverné kabarety. Soboty patří rodinám s dětmi - především pohádkovým představením. V předsálí divadla návštěvníci najdou každý měsíc novou výstavu.
Jedinečná atmosféra do Violy přitahuje nejen diváky, ale také velké osobnosti uměleckého světa. K legendám, které se sem rády vracely, patřili Radovan Lukavský, Zdeněk Štěpánek, Eduard Kohout, Karel Höger, Rudolf Hrušínský, Dana Medřická, později Jan Kačer, Jana Hlaváčová, Hana Maciuchová, Boris Rösner či Eliška Balzerová.
V současné
době na jevišti Divadla Viola excelují Bára Hrzánová, Taťjana Medvecká, David
Prachař, Marek Eben, Tereza Kostková, Petr Kostka, Tatiana Vilhelmová a další,
včetně členů mladší herecké generace, jako jsou Viktor Dvořák nebo Máša
Málková.
Zdroj: TZ 2media
Zpracovala: Andrea Ježková