Druhá premiéra sezóny v Divadle Bolka Polívky: Kati v režii Ondřeje Sokola

30.03.2023

Kati, černá komedie plná šibenic i šibeničního humoru, obohatí repertoár brněnského Divadla Bolka Polívky od 31. března. Hra Martina McDonagha oceněná prestižní Olivier Awards za nejlepší hru roku se odehrává v roce 1965. Tehdy byl ve Velké Británii zrušen trest smrti a kati přišli o práci... Podle režiséra Ondřeje Sokola působí inscenace téměř jako thriller, který je však zároveň – možná paradoxně – velmi vtipný. V inscenaci účinkuje Petr Halberstadt, Jaromír Dulava, Václav Šanda, Bolek Polívka, Radim Fiala, Eva Novotná, Jakub Uličník a další.

Oceňovaný britsko-irský dramatik Martin McDonagh patří k oblíbeným autorům Ondřeje Sokola, jenž hru Kati také přeložil. Výchozím bodem Katů je skutečná historická událost. Jsou ovšem i postavy na jevišti odrazem reálných osobností

Co o hře říká Ondřej Sokol?

"Albert Pierrepoint, kterého hraje Bolek Polívka, je reálnou historickou figurou a zřejmě celosvětově nejznámějším katem. Právě on totiž po norimberských procesech popravoval nacistické pohlaváry. Tím se z něj v Anglii stala vyloženě mýtická postava. Svoji "aktivní" kariéru ukončil asi v polovině padesátých let. Hlavní postavou příběhu je Harry Wade, jehož jméno je složeno ze jmen dvou v Británii rovněž slavných katů. Napsaný ale není vyloženě jako kladný hrdina, takže myslím, že McDonagh se tím vyhnul tomu, aby to vysloveně byl jeden z nich a nemohlo tak dojít k žalobám," vysvětluje režisér Ondřej Sokol.

Co o hře říká Bolek Polívka?

"Při práci na této inscenaci se sešel skvělý režisér, vynikající scénograf, proslulý muzikant, renomovaná kostýmní výtvarnice, skvělé herečky a mimořádní herci zvučných jmen. Opravdový ´dreamteam´, jehož členy se stali i tři mušketýři, kamarádi Luděk Horáček, Jaromír Barin Tichý a Norbert Komínek, ochotníci neboli herci z libosti, kteří s námi vstupují na jeviště. A pro ty za účinkování připravuji speciální diplom," říká Bolek Polívka.

V mrazivé grotesce Kati se rozvíjí střet starého a nového světa i příběh katů, kteří si svou práci tak trochu vzali domů. Platí rčení "konec dobrý, všechno dobré" i v případě popravy? Přijďte se podívat do Divadla Bolka Polívky!


Kati: Divadlo Bolka Polívky

  • Autor: Martin McDonagh
  • Režie: Ondřej Sokol
  • Hrají: Petr Halberstadt, Jaromír Dulava, Jakub Uličník, Radim Fiala, Luděk Horáček, Jaromír Barin Tichý, Eva Novotná, Norbert Komínek, Václav Šanda, Nicole Halberstadt, Bolek Polívka.
  • Scénografie: Adam Pitra, Kostýmy: Katarína Hollá, Hudba: David Rotter, Světla: Michal Fridrich, Vojtěch Dvořák, Zvuk: Jiří Cočev, Dominik-Matthias Němec, Překlad: Ondřej Sokol, Foto: David Konečný

Termíny představení

Nejbližší představení: 29. 3. v 19:00 I. veřejná generálka, 30. 3. v 10:30 II. veřejná generálka, 31. 3. v 19:00 premiéra, 2. 4. v 19:00, 4. 4. v 19:00, 25. 4. v 19:00, 25. 5. v 19:00, 26. 5. v 19:00, 2. 6. v 19:00. Vhodné pro diváky od 15 let.

O divadle

Divadlo Bolka Polívky se usídlilo v budově na Jakubském náměstí v Brně v roce 1993 a 17. září téhož roku zde autorským představením Bolka Polívky Trosečník zahájilo svoji činnost a svou první sezónu. Za dvacet devět let existence se zde vystřídala řada projektů principála Bolka Polívky.

V rámci současného repertoáru lze vybírat jak z autorských her principála Bolka Polívky (Šašek a syn, DNA), vlastní produkce (Kdo sestřelil anděla (Voli slzy nepijí), Srnky, Letem sokolím, Horská dráha, Pozemšťan, Rebelky), tak z představení vytvořených ve spolupráci s jinými divadly (The Naked Truth). Divadlo také spolupořádá legendární Manéž Bolka Polívky. 

Diváci zde mohou zhlédnout širokou nabídku her hostujících českých a zahraničních souborů (Dejvické divadlo, Činoherní klub, Studio DVA, Divadlo Járy Cimrmana, Divadlo Kalich, Divadlo Palace, Divadlo Komediograf a další) a na prknech vidět známé herecké osobnosti.

Vedle divadelních představení jsou pravidelným doplňkem programové skladby Re-kabarety – komponované večery plné dobrého humoru a také koncertní vystoupení předních českých a slovenských hudebníků a kapel nejrůznějších žánrů. Celosezónní aktivitou jsou také výstavy (cca 10–12 za sezonu) významných malířů, grafiků a fotografů, pořádané ve foyer divadla. 

Divadlo se ve spolupráci se svými partnery věnuje také charitativní činnosti. Zisk z těchto představení rozděluje organizacím, které se věnují pomoci a podpoře tělesně postiženým, rozvoji a výchově dětí či pomoci starým lidem.

Divadlo Bolka Polívky, Jakubské náměstí 5, Brno

Kontakt: Michal Adamík, adamik@bolek.cz, + 420 775 505 521

Web: www.divadlobolkapolivky.cz 

Facebook: Divadlo Bolka Polívky

Intagram: divadlo_bolka_polivky

YouTube: Divadlo Bolka Polívky

Zdroj: 2media

Zpracovala: Andrea Ježková