Druhá zahraniční mise. Místo nových svalů čeká Osaďana pomsta za amatérskou prohru

16.01.2024

Slovenský boxer Zsolt Osaďan (26-1-1, 17 KO) má před sebou druhou zahraniční misi. Zástupce stáje Patron Boxing poměří v sobotu 27. ledna v Německu síly se šikovným Bělorusem Dzmitrym Asanauem (7-0, 3 KO).

Když v prosinci 2022 boxoval v severoirském Belfastu stál proti němu o hlavu vyšší domácí levák Sean McComb (18-1, 5 KO). Osaďan ve své první velké bitvě za česko-slovenskými hranicemi nezklamal, ale současnému mistra Evropy WBO v super lehké váze nestačil a prohrál 0-3 na body. "Byla to velká zkušenost. Chci ji jednou moct využít," hlásil tehdy slovenský dravec.

Nyní dostává šanci. Coby tzv. short notice, tedy soupeř vybraný na poslední chvíli, deset dní před duelem. Ghaňan Michael Ansah, kterého jsme viděli také v Praze proti Pavlu Polakovičovi nemůže do Kolína dorazit a tak jej zastoupí kamarád olomoucké hvězdy.

"Momentálně jsem na startu druhého týdne silové a objemové přípravy, takže jsme vše samozřejmě okamžitě přerušili a najíždím zpět na rychlostní a boxerskou předzápasovou. Neměl by to být problém, měl jsem relativně dlouhý kemp před The Ring 9 na konci roku v Bratislavě," hlásí 28letý rodák z Lučence.

Nečeká ho rozhodně nic snadného. A řeč není o sedmi kilech, které musí pro duel v lehké váze za deset ní shodit. "Poznám ho z amatérů, dokonce osobně, na jednom z dorosteneckých turnajů mě před více než deseti lety porazil. Následně jsme spolu byli na mistrovství Evropy, ze kterého bral bronz. Je to kvalitní boxer," říká na adresu o rok mladšího protivníka.

Dlužno dodat, že Asanau své kvality prokazoval poté také mezi dospělými, vždyť jde o dvojnásobného olympionika (2016 a 2020), v obou případech dokázal vyhrát své úvodní duely. Do Ria 2016 pak vyrážel coby bronzový medailista z MS 2015. Vrchol pak soupeř mimo jiné Francouze Soufianeho Oumihy, Kubánců Lazara Alvareze, Andyho Cruze či Ira Michaela Conlana (první tři dokázal porazit!) zažil na domácích Evropských hrách v Minsku, kde slavil zlato.

Není divu, že po něm sáhla německá stáj Universum. Ta vyrostla v Hamburku na základech zkrachovalé promotérské legendy, která v 90. letech minulého století a na začátku této dekády stála za profesionálními kariérami bratří Kličků, Felixe Sturma či Gennadije Golovkina.

Dokáže Osaďan zastavit jednu z plánovaných tváří tohoto nového promotérského uskupení? "Nebojím se nikoho, na podobné výzvy jsem čekal dost dlouho," hlásí opakovaně slovenský bijec, který v roce 2023 absolvoval po boku zmíněného Polakoviče dva kempy v zámoří na Floridě, kde se potkali mimo jiné s hvězdným Venezuelanem a ex-mistrem světa Jorgem Linaresem.

Nyní má šanci v osmikolovém souboji zkušenosti nabyté z posledních čtrnácti měsíců zúročit.

Zdroj: TZ Patron Boxing