Dubaj tleskala rozpohybované secesi Alfonse Muchy

22.03.2022

Mladý kreslíř komiksů z New Yorku prožívá neobyčejný příběh. Zamiluje se do francouzské dívky, která jakoby vypadla z Muchova plakátu. Zároveň získává superschopnost vstupovat do obrazů a pohybovat se v jejich světě. Začíná jeho tajemná a trochu děsivá cesta za krásnou dívkou a za mužem z minulosti, který hledá pomocníka v boji proti černému mraku marnosti. Tím mužem je Alfons Mucha.

Takový je příběh multimediálního projektu iMucha, jehož zkrácenou verzi zařadila včera do svého programu Všeobecná světová výstava EXPO 2020 v Dubaji. Tvorba Alfonse Muchy, slovy hudebníka Michala Dvořáka "vizionáře a pankáče" své doby, ožila v jednom z amfiteátrů poblíž tuzemské expozice, která slavila Český národní den. Spektákl, v němž se potkávají digitální animace s živými hudebníky a tanečníky, vychází z nejkomplexnější sbírky díla tohoto umělce. Její základy položil Ivan Lendl, bývalá světová tenisová jednička.

Tuto kolekci již po celém světě zhlédl bezmála milion návštěvníků, a to během jejího putování po České republice, Itálii, USA a Koreji. Život nyní vdechly samotnému umělci na archivních záznamech, jeho kreslenému alter egu a dalším postavám z Muchova štětce - včetně monumentální Slovanské epopeje - revoluční programy EbSynth od Secret Weapons a FaceStyle od Adobe. Příběhem provází hlas herce Pierce Brosnana, který ztvárnil mimo jiné postavu Jamese Bonda.

Publikum, složené jak z pracovníků a hostů českého národního pavilonu, tak z běžných návštěvníků, reagovalo spontánně. Podupávalo do rytmu, tleskalo, v minipauzách přidávalo na hlase. Emoce dávaly najevo zejména děti, třebaže pochopení děje o několika rovinách rozpohybovaného 3D animací muselo být nad jejich síly.

"Opulentní vizuální zážitek plný světel, hudby, tance a akrobacie", jak zhodnotila ukázky z dlouhodobě připravovaného představení loni v červnu redakce SeznamZprávy, má mít plnohodnotný světový start v květnu v Praze.

Foto: PROTEXT

Kontakt:

Lenka Maršálková, manažerka marketingu a komunikace KGK

e-mail: marsalkova@czexpo.com

ČTK ke zprávě vydává obrazovou přílohu, která je k dispozici na adrese https://www.protext.cz.