,,Důležitá je vůle, odvaha a píle," říká v rozhovoru Martina Ptáčková alias Princezna bojovnice, která si z Itálie přivezla zlato

02.04.2023

Martina Ptáčková, přezdívaná Princezna bojovnice, se nedávno vrátila z Mistrovství Evropy v Itálii, odkud si přivezla zlato. Její bratr Josef obhájil stříbrnou medaili.

Kdy a na jaké akci jste zápasila naposledy?

Před pár dny jsme se s bratrem vrátili z Mistrovství Evropy v Itálii, na kterém se sešla celá evropská špička. 

Atmosféra byla úplně úžasná. Celou sportovní událost jsme si užili. Já jsem vyhrála zlato, bratr získal stříbrnou medaili. I po organizační stránce proběhlo vše skvěle.

Kdo byl váš soupeř a jak jste se na něj připravovala?

Soupeři nás čekali napříč celou Evropou. Konkurence byla nabytá. Mě třeba například čekali soupeři ze Španělska, Albánie, Bulharska, Itálie, bráchu třeba z Moldávie, Polska, Švýcarska, Německa aj. Co se týká mé přípravy, byla velmi obtížná. Naplno pracuji a tak není tolik času, kolik bych si přála. Dala mi tedy zabrat více než když jindy. 

Já, ale věřím, že všechno je možné, důležitá je vůle, odvaha a píle.

Okomentujte prosím průběh zápasu z vašeho pohledu. Co se podařilo skvěle a co naopak vůbec?

Co se týká mě. Vím, že jsem mohla třeba na zápase s Bulharkou zaujmout lepší strategii. Zbytečně jsem vyčkávala a byla opatrná, měla jsem tam rychle vlítnout a zápas rychleji ukončit. Zase jsem ale do počítání poslala další ze svých soupeřek. Vše si samozřejmě zpětně zanalyzuji a z chyb se poučím. Prostě si zápasy projdu, znovu vybavím a budu zase lepší. 

Vtipné bylo, že mě všichni chválili a táta mi jako jediný vynadal. Ale je to tak správně. Paradoxně čím více zápasů jsem za sebou měla, tím lépe jsem šla a lépe se cítila. Žádnou únavu jsem necítila.

Jaká byla atmosféra v hale během zápasu? Vnímala jste nějaké vzkazy či pokřikování od diváků?

Naprosto úžasná, cítila jsem podporu od celé haly, což bylo skvělé.

Při zápase jsem, ale nevnímala vůbec nic, tak to mám vždycky. I po zápase za mnou lidi chodili a chválili. Ačkoliv byly závody skvělé, mohla jsem si je více užít, vše si vždycky užívám zpětně, až s časovým odstupem.

Je podle vás výsledek fightu spravedlivý? Chcete odvetu?

Na hand to hand se mi líbí, že je to férový a čestný sport. Velmi se zde dbá na projevování úcty k soupeři a vzájemnému respektu. Rozhodčí jsou také naprosto skvělí, pokud se někdy nějaké rozpory objeví, sejde se celá odborná komise. 

Líbí se mi, jak je tenhle sport prezentován: prostě tak, že sport je především respekt a přátelství. Je mi to hodně sympatické.

Sebral vám zápas hodně sil? Jak právě teď regenerujete?

Musím říct, že jsem se zápasením příjemně odreagovala. Poslední dobou jsem v jednom kole. Ráno vyrážím brzy ráno do práce, pak mě čekají pracovní schůzky, mé tréninky, tréninky pro veřejnost... je toho hodně. 

Nevadí mi, že dělám hodně věcí, spíše je však těžké být pořád ve střehu a soustředit se. Vím, že nesmím udělat žádnou chybu. Cítím se unaveně, ale šťastně. Zatím mi to celé, ale nedochází.

Kdybychom vás pozvali na relaxační pobyt do pivních lázní v Nepomuku spojený s natáčením rozhovoru, přijedete?

Jasná zpráva, kdy můžu přijet? To si nemůžu nechat ujít, ačkoliv alkohol moc nevyhledávám. Já mám nejradši kakao.

Za co utratíte vybojované peníze? Čím si po zápase uděláte radost?

Po zápase si dám svou oblíbenou pizzu od Pizza Hut a plechovku Redbullu, něco si upeču, vyrazím do kina, hlavně bych si přála, ale pořádně vyspat a odpočinout (úsměv), to se mi asi jako jediné nepodaří. Už při psaní tohoto rozhovoru jsem znovu na cestě.

Kde si mohou fanoušci koupit váš merch?

Máme s bratrem vlastní kolekci ptačích triček. Pokud má o ně někdo zájem, stačí nám napsat na sociální sítě nebo nás můžete kontaktovat na našem webu www.ptackovi.org

Ve znaku a na tričku máme orla, který je symbol statečnosti a odhodlání.

Vozíme je třeba i na akce pro děti, na workshopy proti šikaně aj., mají vždycky hroznou radost. Stejně tak jsme se s bratrem stali legendárními figurkami Igráček, ty vozíme s sebou také. Děti jsou vždycky velmi nadšené.

Napadá vás teď jméno soupeře, kterého byste ráda vyzvala?

Ne napadá, já na tohle vyzývání moc nejsem. Je mi jedno, kdo proti mě zápasí. Nepotřebuji si vyřizovat osobní spory touto cestou, tak jako to třeba dělají mí ostatní kolegové. Je to hloupé.

Jaký zápas vás čeká? Na jakou akci byste ráda pozvala fanoušky?

V dubnu mě čeká několik výcviků, které musím zvládnout na jedničku - na Slovensku, v Izraeli, také u nás v ČR. Důležitým bodem je i příprava mých svěřenců na závody, které je budou čekat. Ráda bych, aby předvedli co nejlepší výsledek.

Web: www.ptackovi.org

Facebook: Martina Ptackova

Instagram: martinaptackova

Děkuji za rozhovor

Andrea Ježková