Epická fantasy z ponurého světa podmoří

15.07.2023

Intriky. Boje mezi znepřátelnými rody. Vzdor tyranovi. Závažná morální rozhodnutí. Problém vědecké etiky. To vše a mnohem více najdete ve fantasy Pláč němého boha zasazené do ponurého světa Podmoří.

Pláč němého boha je rozsáhlý osmisetstránkový román, který vychází ve dvou svazcích v nakladatelství Laser-books. První svazek spatří světlo světa v létě, na druhý se čtenáři mohou těšit na podzim. Příběh začíná v době, kdy velemág Xandrius po letech krvavé války vybudoval světovou říši. Teď ho však začíná dohánět stáří, dokonce se říká, že umírá. Zemí začínají zmítat nepokoje, některé čerstvě porobené národy se snaží získat zpět svou samostatnost.

V románu sledujeme osudy několika postav vržených do víru událostí. Velemágovy dcery Denyely pečující o stárnoucího vládce, který je den ode dne podezřívavější, vůdce povstalců Worliha snažícího se uzavřít mír po dlouhých letech občanské války nebo nekromanta Torea potupně vyštvaného ode dvora.

Za zmínku stojí také samotné Podmoří, což je, jak už název napovídá, svět uložený v obrovské vzduchové bublině na dně oceánu. Funguje hlavně díky magii a magií poháněné technice. Čarodějové mu rovněž vládnou. Žánrově by šlo zařadit také do subžánru arcanepunk, díky spojení magie, vědy, historických kulis 19. století a motivů jako je nadšení z pokroku, eugenika nebo strach z degenerace.

ANOTACE:

Před dvěma tisíci let si velemág Xandrius podrobil národy a vybudoval světovou říši. Kouzla mu zajistila dlouhověkost a zdálo se, že bude panovat věčně. Teď se však šeptá, že se jeho čas krátí, a bez vlády pevné ruky začínají zemí zmítat nepokoje. Velemágova dcera Denyela o otce obětavě pečuje. Musí strpět nejenom starcovy vrtochy, ale taky se vypořádat s intrikány u dvora, kteří se nemohou dočkat, až si utrhnou svůj díl moci. Z odlehlých koutů říše zatím přicházejí podivné zprávy. Povstalci z pouště si do čela zvolili od narození chromého a zohyzděného Worliha. 

Věří, že mu znetvoření propůjčuje zvláštní sílu, která jim pomůže zvítězit. Mezitím v lesích daleko na severu zkropila kmeny stromů krev vílích žen. Na nebi se objevují podivné pukliny. Někteří dokonce tvrdí, že chrámy jsou prázdné, bohové mrtví a nebožtíci vstávají z hrobů. Denyela zkazkám nevěří a snaží se v první řadě zachránit otcovo dědictví. Jenomže se brzy sama přesvědčí, že ne všechny neuvěřitelné příběhy jsou smyšlené.

Tereza Matoušková (* 1990)

Vystudovala evoluční biologii a historii na Masarykově univerzitě v Brně. Na oba obory následně navázala magisterským studiem historické antropologie na Karlově univerzitě v Praze.

Je autorkou ponurého fantasy světa Podmoří, kde se odehrávají její tři první romány – Hladová přání (Krigl, 2011), Vílí kruhy (Mytago, 2015), Děti vánice (Nakladatelství Epocha, 2016) – a řada povídek. Nakladatelství Laser-books letos k vydání připravuje její nejdelší román Pláč němého boha. Kniha vyjde ve dvou svazcích, první se v knihkupectvích objeví na začátku léta.

Samostatným románem je Válka zrcadel (Nakladatelství Epocha, 2017), jehož děj se odehrává ve zmírajícím světě stiženém invazí démonů. Co se týče editorské činnosti, tak spolu s Terezou Kadečkovou sestavila antologii moderní fantastiky Jiný kraj (Golden Dog, 2023).

Mimo vlastní tvorby se věnuje taky vyučování tvůrčího psaní. Dlouhodobě spolupracuje zejména s Městskou knihovnou v Praze nebo s Knihovnou Jiřího Mahena v Brně, kde probíhá její kurz Literární dílny. V současné době probíhají také Literární dílny online.

Vydává: Laser-books

Kontakt: 

Tereza Matoušková

Tel.: 607 225 952

E-mail: terezamatouskova@post.cz.

Zdroj: TZ