Halina radí, jak na rande...!

15.11.2023

V Café Cihelna se konal slavnostní křest nové knihy RANDE, známé spisovatelky, scénáristky, publicistky a vydavatelky Haliny Pawlowské. Touto knihou vtipně nastiňuje první zkušenosti při seznamování a trapasy či vtipné situace, které se na rande můžou stát a stávají. 

Událost moderoval Václav Šanda, a kmotrem byl známý herec, hudebník a moderátor Bořek Slezáček. Zahájení bylo v temperamentním duchu, Halině Pawlowské přišel zahrát český houslista Jaroslav Svěcený svižnou variaci na Ódu na radost.

Je zřejmé, že se jedná o veselou knížku, která již podle názvu dává nahlédnout, jaká témata a situace budou obsahem. Jaká osudová rande lidé zažívají, jaká si nejvíce pamatují, a na která by nejraději zapomněli?

"Jak už název napovídá, je to o tom, jaké to je vyrazit na rande, když už vám není dvacet, ani třicet, ani čtyřicet. Je to také o tom, že když se někdo moc chystá, tak bývá v šoku, co mu osud nachystá. Je to veselá knížka o milostných nadějích s fejetony o situacích, na které se nedá zapomenout.", mile prozrazuje Halina Pawlowská.

Podle autorky je jasné, že ideální rande je takové, které skončí láskou. O svém prvním rande nebo dramatických chvílích, se rozpovídali také pozvaní hosté, kteří se svěřili se svými zážitky.

Samotnou autorku knihy Rande Halinu Pawlowskou stále psaní knih baví a je ráda, že stále baví i okolí. O svých rande řekla, že řešila především pohodlí fyzické, než stres a psychiku při něm. "Pro mne vždycky bylo náročnější jít na rande fyzicky než psychicky. Nejhorší rande z mého úhlu jsou ta " nepohodlná". V přírodě, za deště, v horách… já nejradši sedím v kavárně a mám před sebou sklenici a talíř a pak mě baví koukat partnerovi do očí, než sledovat kam šlapu. Fyzicky náročné tak je (a čím dál víc) se na rande patřičně připravit, vyfiknout se, nacpat se do úchvatného prádla, depilovat se, navonět, načesat, namalovat… uf, to je celodenní dřina, někdy to trvá ještě déle..." 

Samozřejmě, že k rande patří také odmítnutí a takové to protrpění, když od začátku víte, že to není ono. A také když na rande jednoduše nechcete. 

"Já jsem vždycky říkala (a říkám): "No… moc ráda přijdu, ale…teď nějak nevím, kdy můžu… zavoláme si ještě, jo?" a pak jsem se vykrucovala tak dlouho, až bylo všechno jasné...", vtipně dodala Halina.

Nikdy nikdo nemá tolik přátel na křtu knihy jako Halina a tak se tradičně zúčastnili mnozí významní hosté, mezi které patřili Dáša Bláhová, Martha Elefteriadu, Jiřina Bohdalová, Iva Hüttnerová, Heidi Janků, Hana Křížková, Pavlína Němcová, Jakub Wehrenberg, Petra Černocká, Lenka Hatašová, Táňa Kovaříková, Dáša Zázvůrková, Zdeněk Barták, Tereza Blažková, Kristián Kodet, KOVY, Pavel Nový, Irena Pavlásková, Hana Čížková, Petr Pečený, Janis Sidovský, Pavel Vítek, Lenka Termerová, Štěpánka Duchková, Roman Staša, Upír Krejčí, Kristýna Janáčková, Jaroslav Svěcený, Agáta Hanychová, Dominika Mesárošová, Adina Sobotová, Jana Bernášková, Jitka Zelenková, Jan Kanyza, Steve Lichtag, Jakub Kohák, Světlana Nálepková, Aleš Cibulka, Vladimír Cibulka, Vladimír Kratina, Kateřina Brožová a další. Všichni se báječně bavili a užívali úžasné atmosféry, ale vzájemně si vyprávěli, jak probíhalo jejich randění.

Kovy přiznal, že zažil dramatické rande, které ale mělo veselý průběh i konec:" Kamarádka mě vytáhla na rande, vyznala se mi a já ji odpověděl coming outem. Byla nadšená: "To se mi ulevilo, že to není mnou! Odcházela s širokým úsměvem a já taky!" Podle Kovyho je slušné, nechat každé rande "dojít" a nikdy neodejít dřív. "Někdy je to zajímavé rozšíření obzorů a trenažer improvizačních schopností.", dodal. 

Na Halině Pawlowské se mu líbí odvaha a že si vždy šla svou cestou. "Její knihy jsou oddechové a příjemné čtení do dlouhých zimních dnů i na dovolenou", říká oblíbený youtuber. Na dramatické zážitky z rande vzpomínal také Bořek Slezáček. "Dramatické zážitky většinou nastaly až v období poté, co rande dopadlo dobře", přiznává Bořek

Pavlína Němcová naopak vzpomínala na svou dětskou lásku Filípka, který se jí sice v 5 letech vyznal z lásky, ale na konci roku utekl k mamince a ani ho nezajímala odpověď, zda by si ho vzala. 

"První rande v životě u většiny lidí, dle mých informací, nedopadla úplně nejlépe a stejně tomu bylo i u mě", svěřila Pavlína.

Další z pozvaných hostů byla Petra Černocká, která se také nezdráhala nastínit své první rande. Přiznala, že díky pivaři Oldovi, se sen o lásce rozplynul dříve, než mohl začít "První (a poslední) pusu co mi dal, když jsme se před domem loučili, mi zkazil právě výrazný odér piva a bylo po lásce", smála se Petra. Na novou knížku od Haliny se moc těší. "Mám ráda její lehký humor a nápaditost. Jak jde čas, jsem stále lenivější, závidím jí i její energii a pracovitost. Mám v knihovně celou řádku jejích knížek a věřím, že se tam ještě vejdou i další",zmínila.

Největší poprask vzbudil samozřejmě Jakub Kohák, který dal Halině kopačky.

Halina Pawlowská zdůraznila, že kniha RANDE přináší aktuální a důležitá témata ze světa lásky a seznamování, a nabízí čtenářům nejen zábavu, ale také nevšední pohledy na lásku a rande. Autorka také prozradila, že kniha se odehrává v trojúhelníku Vltavy, Kampy a Národního divadla, míst, která jsou pro ni osobně významná. Kniha obsahuje krátké i dlouhé povídky plné vtipných rad, situací a zážitků "Pamatujte si, že když na prvním rande mluvíte jen o sobě, tak druhé rande už nebude! Nejezdi až k Rio Grande, u Vltavy máme rande!", Tvoje Halina Pawlowská.

Autor: Petr Mráček

Foto: Petr Mráček

Zpracovala: Andrea Ježková