Herec Jiří Dvořák připomíná Světový den boje proti rakovině. Vyzývá onkologické pacienty ke cvičení

04.02.2023

Světovým dnem rakoviny je 4. únor.

"Shodou okolností mám v ten den narozeniny. Dejte mi prosím dárek a podpořte onkologicky nemocné pohybem," vyzývá známý herec a ambasador projektu ONKOfit Jiří Dvořák. 

Cvičení dle odborníků pozitivně přispívá k léčbě rakoviny, zlepšuje fyzický i psychický stav pacientů

Sobota 4. února patří Světovému dni boje proti rakovině. Na webu onkofit.cz si mohou všichni zájemci vyzkoušet jednoduchou jógovou sestavu, kterou zvládne úplně každý. Stačí k tomu pár minut času a kousek místa v obýváku. 

"Nejen, že uděláte něco dobrého pro sebe, ale podpoříte tak onkologicky nemocné v bitvě proti této zákeřné nemoci," říká Dvořák. 

Podtrhuje tak smysl projektu ONKOfit, který pod taktovkou Masarykova onkologického ústavu a Masarykovy univerzity (MUNI) vede onkologické pacienty k pohybu.

Rakovina se týká víc než půl milionu Čechů

Postoj pacientů k fyzické aktivitě je přitom často opatrný. Obávají se, že by si mohli pohybem spíše uškodit a raději se šetří. Cvičení a onkologická diagnóza se ale nijak nevylučují, právě naopak, jak vysvětluje prof. MUDr. Marek Svoboda, Ph.D., ředitel Masarykova onkologického ústavu: 

"Pravidelný pohyb výrazně zlepšuje celkový fyzický stav, má pozitivní dopad na psychiku a prognózu onkologických pacientů. I malá pravidelná fyzická aktivita je vždy lepší než žádná."

 Na základě těchto poznatků vznikl celý portál onkofit.cz, který pacientům radí, jaká cvičení zvolit dle konkrétní diagnózy. "Některé výzkumy udávají snížení rizika návratu onemocnění a prodloužení celkového přežití až o 27 %. Kromě toho, přiměřený pohyb snižuje i výskyt možných komplikací," dodává MUDr. Svoboda, Ph.D.

Cvičení si pochvalují sami pacienti

"K cvičení jsem se dostala po skončení chemoterapie díky své ošetřující lékařce. A dává mi to hodně, člověk se má vždy na co těšit. Mohu také potvrdit, že mám skvělou kondici. Že v 70 letech uběhnu bez problémů 2 kilometry, to bych nikdy nevěřila," říká paní Eva Hasarová, hemato-onkologická pacientka.

Uživatelé v rámci projektu ONKOfit najdou na webu vždy konkrétní videolekce s cvičebními programy nebo třeba rady, jak zvládat některé pohyby při daném onemocnění, protože každá diagnóza může mít vlastní specifika pro pohyb. 

"Rakovina je zlá nemoc. Za určitých podmínek se s ní ale dá bojovat. Sedět doma a litovat se je cesta do pekel. Proto stojí za to začít cvičit, třeba i se svými blízkými," tvrdí ambasador Jiří Dvořák. 

"Myslím si, že celá věc má smysl. Jestli může člověk aspoň trochu pomoci, a to v čemkoliv, tak to má udělat," dodává. Například tím, že si na Světový den boje proti rakovině v tuto sobotu pustí video a bude podle něj pár minut cvičit.

Zdroj: Protext

Zpracovala: Andrea Ježková