Herečka Tereza Danihlíková vydává knížku plnou svých trapasů

15.11.2020

Nakladatelství e-bohém vydalo knihu Co na to Terka? Terezy Danihlíkové. Jde o knížku žánrově nezařaditelnou a rozsahem malou, přesto však nápaditou.  

Plzeňská herečka Tereza Danihlíková v e-knize Co na to Terka? zaznamenala vlastní trapasy a každodenní klopýtnutí, a že jich je! Až se zdá, že život mladé Plzeňanky pronásledují na každém kroku.

"Sportovně nadaná jsem nikdy nebyla, ručičky mam taky breptavý a koníčky, jako jsou šachy, to taky neni moje parketa. Takže co bych tak jako mohla dělat?" 

Vysvětluje autorka stylem a jazykem sobě vlastním, co ji přivedlo ke psaní. 

"Po tomhle sebezhodnocení jsem dostala nápad: budu bavit lidi vyprávěnim o tom, jakej jsem vlastně smolař." 

Od roku 2019 publikuje své zážitky na internetovém blogu a baví jimi čtenáře. Často píše tak, jak ji napadne, tedy foneticky, nespisovně a bez ohledu na správnost koncovek, což jejímu vyprávění dodává na autenticitě. 

Redakce sice rukopis zredigovala, ale většinu textů nechala odvyprávěnou svébytnou formou, takže knížka je přesně taková jako autorka - upřímná, občas chaotická, ale zejména vtipná.

Jak říká Ondřej Šanca, ústřední publikatér v pražském nakladatelství (nejen) elektronických knih: "Kdybychom lpěli na stoprocentní gramatické a stylistické správnosti, ztratila by knížka na autentičnosti."

Čtenáři, kteří se s blogem Terezy Danihlíkové na internetu dosud nesetkali, se tak můžou na stránkách její e-knihy bavit při vyprávění roztržitých příběhů ze života. Třeba o žárlivé scéně v restauraci kvůli nevinnému číslu od servírky nebo o trapasu se "zapomenutou" nákupní taškou. A taky se poučí, protože autorka už udělala trapnou zkušenost za ně a v knížce jim ji zdarma předá. Dozvědí se kupříkladu, že pomáhat seniorům je třeba s rozmyslem, čistit pračku jarem na nádobí není dobrý nápad a že šampon skutečně slouží výhradně jako prostředek na mytí vlasů.

Úsměvných příběhů ze života je v téhle knížce dost a dost

Jak říká autorka, k jejímu údivu se blog Co na to Terka? uchytil a čtenáře baví natolik, že jí sami začali posílat své příspěvky.

"Trapasy se dějí všem, jen o tom nikdo nepíše. Já jsem se rozhodla o nich psát," uzavírá. A stejnojmenná knížka o tom budiž jasným svědectvím.

Tereza Danihlíková (7.8.1990) je nejen autorkou internetového blogu Co na to Terka?, ale také dlouholetou divadelní a v poslední době i filmovou herečkou. K jejím zálibám patří dobový modeling, fotomodeling a především její krásná, moudrá, téměř čtyřletá dcerka, která je také ústřední postavičkou v jejích příbězích.

Nakladatelství e-bohém vzniklo v roce 2013 s cílem vydávat elektronické knihy za sympatické ceny. Aktivně vyhledává začínající nebo dosud neobjevené autory a nebojí se vydávat ani experimentální texty nebo poezii. Dosud produkovalo několik set titulů, kromě současných českých autorů zahrnují i knihy klasické. Několika začínajícím autorům publikovalo i tištěnou knihu.

Foto: David Švarc

Poznámka redakce: Knihu si můžete koupit v eshopu na stránce Co na to Terka?