Herečka Tereza Švejdová si naplno užívá profesní výzvy: Zatmění, Zákony vlka, Její tělo i Osobní Fudži

31.03.2023

Studentka filosofie Markéta a strážmistryně Kamila Žáčková. Dvě postavy, ve kterých zaujala Tereza Švejdová, výrazná osobnost nastupující herecké generace. Absolventka Katedry alternativního a loutkového divadla DAMU a maminka 2,5leté holčičky právě teď prožívá velmi intenzivní pracovní období. Po rolích v thrilleru Zatmění a detektivní minisérii Zákony vlka, které jsou nyní k vidění v kině či na televizní obrazovce, si zahrála také v novém filmu Její tělo. Ten bude mít premiéru letos na podzim.

"Chvilkama si tu nově nabytou pozornost užívám, chvilkama propadám panice," reaguje Tereza s úsměvem na aktuální zájem o svou osobu a dodává:

"Mám z toho především velkou radost. Poslední dva roky jsem měla štěstí na příležitosti a celkem dost jsem točila. Je to teď najednou taková odměna za tu odvedenou práci, která mě moc těšila, ale byla to i velká škola a náročná zkouška zároveň s narozením dcery."

Nejprve se v Brdech natáčela detektivní minisérie Zákony vlka, kterou v březnu v předpremiéře uvedla Prima+ a následně ji vysílá stanice Prima. Osmidílný napínavý příběh scenáristů Roberta Geislera a Gabriely Erleové se Stanislavem Majerem a Lindou Rybovou v hlavních rolích režíroval Marek Najbrt. 

"V Zákonech vlka hraju strážmistryni Kamilu Žáčkovou. Je to mladá, začínající policistka, ráda postupuje podle předpisů, je možná občas až příliš horlivá a malinko naivní v tom nejlepším slova smyslu. Vedle sebe má praporčíka Bureše, staršího nadřízeného, kterého má ráda a respektuje jeho zkušenosti a dovednosti. A nadporučíka Wilka, toho obdivuje pro jeho intuici, ale malinko ji rozhazují jeho nekonvenční postupy," přibližuje svou postavu Tereza.

Zhruba s ročním odstupem následovalo natáčení filmu režiséra Petra Kubíka Zatmění, kde si Tereza Švejdová zahrála po boku Jakuba Štáfka, Jana Zadražila a Jána Jackuliaka studentku filosofie Markétu, která se zamiluje a následně vdá za svého profesora. Tereza ke své roli podotýká: "Markéta je role menší, ale klíčová. Vnáší do děje určitou lehkost a humor."

Během pouhých dvou dnů, které od sebe dělily konec natáčení thrilleru Zatmění a začátek natáčení filmu Její tělo, se Tereza Švejdová stihla přeorientovat z Markéty na postavu Eleny Butterfly. 

"Je to asi nejbližší kamarádka hlavní hrdinky v druhé etapě jejího života, stojí při ní v dobrém i zlém, a zároveň svobodná matka malé holčičky, ne úplně úspěšně balancující na hraně mateřství a kariéry pornoherečky," rekapituluje Tereza Švejdová.

Film Její tělo je inspirován životem skokanky do vody Andrey Absolonové, kterou si zahrála Natálie Germani v režii Natálie Císařovské.

V současné době Tereza natáčí druhou sérii Zákonů vlka, která se odehrává, na rozdíl od první série, v zimních měsících. Kromě nových případů a pokračování hlavní dějové linky se diváci dozvědí více i o Kamilině osobním životě. "Až dotočíme, budu se věnovat rodině, těšit se na nové projekty a hrát mé milované Osobní Fudži v A studiu Rubín," připomíná Tereza kritiky i diváky výborně hodnocenou inscenaci Jiřího Ondry a Lucie Ferenzové, inspirovanou "zapomenutými rituály, japonským lesem Aokigahara a lovestory z paperbacků".

O Tereze Švejdové

Tereza Švejdová v současné době hraje v detektivní minisérii Zákony vlka, její filmografii rozšířily nové filmy Zatmění a Její tělo. Výraznou roli má také v inscenaci Osobní Fudži v A studiu Rubín. Tereza je absolventkou herectví na pražské DAMU na Katedře alternativního a loutkového divadla. V rámci následné stáže v Berlíně v cirkusové škole Die Etage se zaměřila na pozemní akrobacii a závěsnou hrazdu. 

Spolupracovala s alternativními divadelními soubory, jako jsou Depresivní děti touží po penězích, Divadlo Letí, Vila Štvanice či Divadlo X10, kde ztvárnila hlavní roli ve hře Sibiřská výchova, a také s Divadlem Minor či Divadlem Rozmanitostí. Podílela se na projektu Honey, který propojil Dejvické divadlo a Cirk La Putyka. Zahrála si v několika televizních seriálech a filmech (Dáma a král, Specialisté, Americké dopisy, Parádně pokecal ad.). 

Zdroj: 2media

Zpracovala: Andrea Ježková