Hudbu k filmu Indián má na svědomí Jiří Hájek

19.09.2022

Česko-slovensko-polský snímek Indián zamíří tento týden do českých kin a producent Patrizio Gente s režisérem Tomášem Svobodou v něm představí kromě mnoha známých herců také hudbu talentovaného hudebního skladatele Jiřího Hájka.

Ten má za sebou muziku k více než 70 divadelním představením a mnoha filmům nebo seriálům.

Komedie Indián představuje hlavního hrdinu ztvárněného Karlem Rodenem, do kterého vstoupí duch indiánského náčelníka a změní mu život po všech stránkách. Hudbu k filmu tvoří jedno hlavní téma, které je spojením indiánského motivu a slovenské lidové písně. Všechna ostatní témata jsou odvozená od této melodie a na konci se spojí v jeden celek.

"Mám rád nejednoznačné chutě, věci, lidi i příběhy, a přesně takový je film Indián. Má sice komediální prvky, ale jeho hlavní téma a poselství tkví v úplně něčem jiném, než v tom, že se smějeme lidem, kteří se dostali do nepravděpodobných situací. Je to film o zodpovědnosti - za lásku, za svět, ve kterém nám bylo dovoleno lásku prožívat. Je to hodnotový kompas, který nám může pomoci najít v životě ten správný směr," popsal svoji tvorbu Jiří Hájek.

"Od začátku jsem věděl, že chci dělat žánrovou věc. Tenhle soundtrack je moje osobní pocta Johnu Barrymu a Martinu Böttcherovi. Na Vinnetouvi jsem prožil dětství a u Tance s vlky jsem dospíval. Jako kluci jsme si pořád hráli na indiány, měl jsem dokonce i čelenku a oblek. Všechnu hudbu z filmů mám i na vinylových deskách, tím pádem byla reference jasná a hned jsme se na tom shodli s režisérem Tomášem Svobodou i producentem Patriziem Gentem. Kluci mi dali důvěru a volnost, takže jsem si tu práci užíval," prozradil talentovaný skladatel.

"Troufám si říct, že dnes už jsme s Tomášem Svobodou kamarádi a baví nás společně něco tvořit. Před Indiánem jsme spolu dělali film Dvě nevěsty a jedna svatba a také hodně divadelních představení doma i v zahraničí. S producentem Patriziem Gentem jsem se potkal na projektu poprvé a hned jsme si sedli. Mám rád tvořivé a neposedné lidi se sny, kteří mají potřebu a touhu je naplňovat. A Patrizio je jedním z nich," doplnil Jiří Hájek.

Projekt se připravoval dlouho dopředu, takže i skladatel měl dostatek času se připravit. Samotná nahrávka pak vznikala na několika místech - v domácím studiu, ve studiu České televize i v Sono Records. Některé nástroje se nahrávaly v kultovním ORM studiu a celá hudba se mixovala ve studiu Michaela Kocába.

"Demo na playbacky jsem si připravoval už na samotné natáčení filmu, aby bylo možné rytmizovat některé scény přímo na place. Další demo pak do střižny. Ve filmu je punková píseň, kterou zpívá dcera hlavního hrdiny. Tu jsme nahrávali s předstihem, protože hraje ve scéně na koncertě. No a poslední fází bylo složení celé filmové hudby od začátku do konce filmu. A je jí tam opravdu hodně," zakončil skladatel, který je autorem hudby také k filmům Kurz manželské touhy, Teroristka či seriálům Nevinné lži, Případ Roubal nebo Škoda lásky.

V koprodukční komedii Indián se kromě Vicy Kerekes a Karla Rodena představí také Martin Myšička, Lukáš Latinák, Juraj Kemka, Štěpánka Fingerhutová, Jaroslav Dušek, Ester Geislerová, Vlado Černý, Anna Šišková, Jiří Dvořák, Tomáš Měcháček, Martin Pechlát, Eva Leimbergerová, Zdeněk Maryška, Tomáš Matonoha, Eva Landlová, Zuzana Kraváriková, Oliver Oswald, Daniel Olbrychski, Marta Zmuda Trzebiatowska, Magdalena Niec či Przemyslav Kapsa.

Režie se ujal Tomáš Svoboda. Scénář napsali Tomáš Svoboda a Patrizio Gente. Za kameru se postavil na Českého lva nominovaný David Ployhar (Fotograf, 2015).

Komedie Indián vypráví o hektickém životě zaneprázdněného finančníka Ondřeje Jonáše (Karel Roden) a jeho rodiny, do kterého vstoupí duch umírajícího indiánského náčelníka (Daniel Olbrychski).

Ondřej je tvrdý obchodník a arogantní workoholik. V Praze vede velkou, úspěšnou firmu. Smyslem jeho života jsou peníze. Ondřej právě v Nebrasce dojednal životní obchod s bohatým investorem, který na okraji Prahy zafinancuje výstavbu luxusních rezidencí. Na cestě z Ameriky letadlo přelétána nad rezervací, kde právě probíhá pohřeb indiánského náčelníka. Duch indiána stoupající k nebi narazí do letadla a nedopatřením se vtělí do Ondřeje. A tento duch má o Ondřejově životě a jeho hodnotách rozhodně odlišné představy. Ráno doma Ondřeje probudí velmi neodbytný hlas v jeho hlavě. Hlas, který se rozhodl mu pomoci a změnit ho. Ondřej se však nezvanému návštěvníkovi nehodlá jen tak vzdát. Každodenní pracovní a rodinné problémy dostávají nový rozměr nejen pro Ondřeje, ale i pro jeho rodinu a kolegy. Mezi Ondřejem a duchem začíná neúprosný, divoký souboj plný situační komiky.