IAF 7: prvním šampionem se stal Orlov, expresní K.O. doručil i Komuenha, Červinský zboural halu

07.05.2023

Sportovní hala v Říčanech zažila svoji MMA premiéru se vší parádou a pompou. Třináct zápasů bavilo, domácí hrdina Viktor Červinský pak krátce po 22. hodině arénou otřásl stejně jako bradou soupeře po parádním up-kicku. Jako sluníčko se o pár desítek minut později rozzářil Ukrajinec Jevgenij Orlov.

Už bitva osmiletých bojovníků Kristiána Váni a Milana Flégra dala tušit, že tohle galavečer I Am Fighter 7 se skutečně povede. 

"Moc se mi to tady líbilo. Parádní kotel, krásná atmosféra a opravdu skvělé zápasy," svěřila se před finálovými dvěma souboji Lucie Pudilová, první česká zástupkyně v UFC, kterou by měl v létě čekat ve slavné soutěži třetí duel po jejím loňském návratu mezi světovou elitu.

Koho pochválila jmenovitě? Frederika Komuenhu, Tomáše Holečka a obry Viléma Fencla a Davida Závodu. Ten znovu potvrdil pověst "sluníčka" za všech okolností. V prvním kole zahulil, po tvrdém kolenu zkušeného kickboxera si musel pomoct takedownem, ve druhém si dali oba značně vyčerpaní pořížkové desetivteřinovou pauzičku, aby ve třetím ze sebe oba vysypali všechno.

Pozn. reakce: Podívejte se na rozhovory s Frederikem Komuenhou a Tomášem Holečkem po zápasech na IAF 6:

"Já tam zažil patnáct minut štěstí. Hele, dělám, co mě baví, fungujeme jako tým, něco budujeme. Já byl na mistrovství Evropy i světa, moje dcera má světový titul, zápasit chce i můj kluk. Prostě jsme zvedli spoustu lidí z gauče a donutili něco dělat. Vítězství, porážka, to je jedno. Já nemohu být více hrdý na to, co se nám v MMA Brothers Gymu daří," usmíval se 34letý studnař z Poděbrad porážce navzdory.

"Neskutečně vyčerpávající. Kámo, já jsem kickboxer, zvyklý na tříminutová kola. Ty pětky? Hrozný, fakt hrozný. A co ten chlap unese. Klobouk dolů," vyprávěl po vyčerpávajícím boji nakonec vítězný Fencl.

Krátce před nimi slavil výhru po roční pauze vynucené zdravotními problémy Petr "Sicario" Beran, kterému ale dal mladý Alex Hutyra pořádně zabrat. 

"Sliboval, že mě ukončí za minutu, a nakonec z toho byly plná tři kola. Mít čas na pořádnou přípravu, vypadalo by to jinak, ještě jsem měl palivo v nádrži, ale bál jsem se tam pustit všechno, abych vydržel kondičně," smutnil 18letý talent z Frýdku-Místku.

Rychlé výhry zapsali Beranův velký rival David Zoula i Frederico Komuenha. Prvně jmenovaný ukončil debut mezi profíky v poslední minutě prvního kola, druhý knockoutoval Alexe Vöröse za 11 vteřin a ukázal, jak za stále pouze necelý rok v kleci neskutečně vyrostl.

"Viděl jsem jeho zápasy, věděl jsem, co mě čeká, že když se dostane pod tlak, jen se zabalí do dvojitého krytu. Tak jsem na něj vletěl a vyšlo to," usmíval se "The Black Panther", který tak vyhrál také třetí duel pod hlavičkou organizace IAF. Jedinou prohru mu připravil na únorovém KSW 79 Slovák Matyáš Viszlay. "Uvidíme, co bude dál. Mám smlouvu v KSW, v RFA, chci chodit velterovou váhu a v ní budete mít v Sokolově prvního šampiona," poznamenal potutelně.
"V Sokolově prý bude titulová bitva. Takže Píno, prosím. Rád bych se utkal s vítězem souboje Steven Krt vs. František Bočáň," zazněla ale po svém zápase výzva také od dalšího borce, domácího dravce Viktora Červinského.

Ten ve druhém kole svého duelu předvedl proti zkušenému Pavlu Pilnému kop ze zad na zemi (up-kick) jako z říše snů. Soupeř okamžitě padl k zemi a v tu chvíli vybuchla takovým nadšením, že byste dali ruku do ohně, že byla vyprodána daleko více než tisícovkou křičících hrdel.

Říčanský mladík i Komuenha tak zajistili Petru "Píno" Ondrušovi příjemné starosti. Zcela rozdílné jako v přípravě historicky prvního titulového duelu. V těžké váze. Ukrajinci Jevgeniji Orlovovi soupeři odříkali, případně se zranili. Nakonec na výzvu kývl zkušený Turek Bugrahan Alparslan Karakas. Jenže v jeho případě byly pro změnu problémem víza.

Osmadvacetiletý bijec z Bursy nakonec ustál tlak Orlova oficiálně osm sekund, byť to na chvíli dle televizní časomíry vypadalo, že duel trval stejně jako v případě jeho týmového kolegy Komuenhy vteřin jedenáct. "Jsem za ten pás nesmírně vděčný. Je to pro mě první významný krok na mé cestě, kterou jsem se vydal," usmíval se olympionik v řecko-římském zápase z roku 2012.

"Ty věci kolem mého soupeře nebyly příjemné, hodně jsem do toho zápasu investoval, když mi potvrdili Turka, kouknul jsem se na něj, myslel jsem, že to bude trvat déle, že se nakonec popasujeme na zemi. Že měl problémy s cestou? To jsem vůbec nevnímal. Ve chvíli, kdy se za námi zavřou dveře klece, beru to tak, že jsme oba maximálně připraveni na to, co nás čeká. Každého soupeře respektuji," přidal s dovětkem, že už se těší na pořádné jídlo a spánek.

Nyní už coby šampion IAF. A v klidu se také on může těšit na IAF 8, které se uskuteční 9. června v Sokolově. A kde se krom zmíněné titulové bitvy představí také Alex Cverna. Ten už v kleci dostal od Ondruše příslib, že pokud zvítězí, bude příštím Orlovovým vyzývatelem. Nejspíše pro listopadový galavečer v Praze. 

Pozn. redakce: Podívejte se na rozhovor s veteránem Alexem Cvernou:

"Já s tím problém nemám. Když dostanu odpovídající podmínky, postavím se komukoliv. Nevybírám si," pousmál se Orlov, než se vydal splnit si nejbližší cíle.

VÝSLEDKY GALAVEČERA IAF 7 V ŘÍČANECH (vítěz vždy uveden velkými písmeny):

 • Předzápas dětí do 28 kg: KRISTIÁN VÁŇA vs. Milan Flégr – na body
 • Váha do 77 kg: OLEG SERDYUK vs. Josef Stráník – na body
 • Váha do 70 kg: TOMÁŠ HOLEČEK vs. Jiří Bárnet – na body
 • Váha do 77 kg: TOMÁŠ KLABÍK vs. Jaroslav Klimeš – na body
 • Váha do 66 kg: MATĚJ VAL vs. Vitalij Baryšnikov – TKO 2. kolo
 • Váha do 59 kg (catchweight): ONDŘEJ VRÁBLÍK vs. Mike Juřík – submision 1. kolo
 • Váha do 66 kg: DAVID ZOULA vs. Šimon Krajník – TKO 1. kolo
 • Váha do 84 kg: FREDERICO KOMUENHA vs. Alex Vörös – TKO 1. kolo
 • Váha do 75 kg (catchweight): PETR BERAN vs. Alex Hutyra – na body
 • Váha do 120 kg: VILÉM FENCL vs. David Závoda – na body
 • Váha do 77 kg: VIKTOR ČERVINSKÝ vs. Pavel Pilný – TKO 2. kolo
 • Váha do 84 kg: DAVID HOŠEK vs. Miroslav Vacek – submision 2. kolo
 • Váha do 120 kg: JEVGENIJ ORLOV vs. Bugrahan Alparslan Karakas – TKO 1. kolo

Zdroj: TZ IAF

Zpracovala: Andrea Ježková