IAF 8: ve fantastické kulise slaví titul Krt, vítězný návrat na scénu zapsal Cverna, šokoval Kačurik

11.06.2023

Organizace I Am Fighter (IAF) zná po svém osmém číslovaném galavečeru druhého šampiona. Stal se jím ve velterové váze do 77 kilogramů sokolovský Steven Krt (4-2). Na své domácí půdě v Sokolově, kde porazil 3-0 na body jihočeského tvrďáka Františka Bočáně.

Jako kdyby těm dvěma nebylo souzeno absolvovat obyčejný duel. Jejich první setkání – v listopadu 2021 v pražském Kongresovém centru – skončilo poněkud sporně už po 30 vteřinách, kdy hlavní rozhodčí ukončil otřeseného Krta lehce předčasně.

Odveta 19 měsíců poté přinesla už v prvním kole další kontroverzi. Domácí bijec opakovaně – třikrát – trefil soupeře, kterého dokázal strhnout pod sebe na podlahu klece, hlavičkou do obličeje, což je pochopitelně faul.

Nejprve přišlo napomínání, poté bod dolů, a nakonec hrozilo ukončení, jelikož poslední hlavička otevřela Bočáněmu obočí. "Omlouvám se Frantovi za ty hlavičky, nebyly úmyslné, mrzí mě to, nejsem prase, všichni jste viděli, že jsem mu opakovaně omlouval," sypal si po duelu domácí bijec popel na hlavu.

"Nemyslím si, že to byl od Stevena úmysl. Ve chvíli, kdy jsi v pozici nad soupeřem, který ti navíc drží ruce, tak se snažíš vysmeknout a případně se pokusit okamžitě o úder. A při pohybu tělem se může stát to, co se stalo. Zvláště, když se ti nepodaří z toho držení soupeře dostat. Myslím, že rozhodčí trošku zazmatkoval, když tam viděl krev nad obočím Franty. Když byl po delší konzultaci lékaře ujištěn, že není důvod kvůli zranění duel zastavovat, nechal duel správně pokračovat," přidal komentář k nepříjemné situaci Petr "Píno" Ondruš, promotér IAF.

Jak se v následných více než 20 minutách ukázalo, šlo skutečně o dobré rozhodnutí. Krt si dal už na svoji hlavu extrémní pozor, zranění Bočáně se dál nezvětšovalo a výrazněji nekrvácelo, a díky tomu zaplněný Městský dům kultury v Sokolově viděl špičkový zápas, ve kterém oba borci bojovali hodně takticky. A nakonec slavil domácí bijec.

Ten si následně střihnul staredown s mladou puškou Viktorem Červinským, který v taktéž parádním souboji – a nesmírně vyčerpávajícím – porazil na body tvrďáka z Monster Gymu Jakuba Šindeláře. "Rád bych tě tady vyzval o tvůj pás, ve vší slušnosti a s maximálním respektem k tobě," zaznělo z úst 19letého říčanského bojovníka. "A ještě bych rád dodal, že pokud budeš útočit hlavou, jako dneska v tomto zápase, já s tím problém nemám, oplatím ti to, nebojím se ničeho," přidal přece jen lehce štiplavě.

"Jak si dopadl dneska?" opáčil Krt. "Vyhrál jsem," pousmál se Červinský. "Aha, já myslel, že prohrál, tak to potom jo," kontroval šampion IAF. Ten předtím pás připnul své těhotné manželce, se kterou jsou v očekávání druhé syna.

"Viktor je mladý dravec, líbí se mi, předvedl další zajímavý a zábavný výkon. Ale určitě jsme neviděli staredown dalšího duelu Stevena. Líbil by se mi ještě jeden Viktorův zápas a pak eliminace," reagoval Ondruš na dění v kleci.

David Zoula, další talent IAF, který galavečer spolukomentoval, ještě předtím nadhodil: "Líbil by se mi souboj Viktora s Frantou. Eliminace. Buď by Viktor získal svoji titulovou šanci, nebo Franta šanci na odplatu." "Jo, proč ne, uvidíme, hlavní je, že tato váha dostala šťávu, rozhýbala se, máme z čeho vybírat," zaznělo na tento nápad od Ondruše.

Ony se IAF navíc rozhýbaly i další váhy.

Sám Krt už před galavečerem zatoužil se rovnou stát "double champ" – po velteru zkusit ovládnout i střední váhu. V ní má za sebou dva zápasy v organizaci David Hošek, pohybuje se v ní také Frederico Komuenha a v Sokolově si o pozornost řekl i Jixie Molapo, byť zatím jen dle amatérských pravidel. Osmadvacetiletý jihoafrický rodák, který se dříve věnoval ragby – což je v jeho vlasti sport číslo jedna –, totiž expresně zbil Robina Bláhu a také pátou výhru zapsal před limitem.

V lehké váze pak předvedli skvělé výkony Jan Václavek, Oleg Serdyuk i Lukáš Kačurik, který hodně překvapivě zničil ve dvou kolech domácího (a daleko zkušenějšího) Jana Čábelku.

"Povinnost" splnil ve váze těžké osmačtyřicetiletý veterán Alex Cverna, který po více než třech letech nastoupil do MMA zápasu a za necelou půl minutku zdemoloval Srba Dejana Bubice, byť si k jeho demolici nejspíše pomohl lehce kontroverzní kolenem. Každopádně, výhrou dal razítko na titulový zápas se šampionem IAF v této divizi – Jevgenijem Orlovem.

A zmíněný Zoula pak z velké blízkosti z pod klece sledoval naprosto dominantní výkon Krishana Singha Rawata. Indický rodák, který působí především coby trenér v karlovarském Alpha Gymu, ukázal nejen svým svěřencům parádní, soustředění výkon, kdy nedal Jakubu Kuklovi sebemenší šanci. 

"No, když ho tak vidím, možná bych se měl připravovat na jinou kariéru než tu zápasnickou. Třeba komentátorskou," složil s úsměvem na tváři kladenský talent svému budoucímu soupeři kompliment.

Mimochodem, ten si zaslouží také sokolovské publikum. Plno bylo už na trojici zápasů talentů před televizním vysíláním a fantastickou kulisu nakonec nezkazily ani tři prohry domácích borců v řadě v prostřední části zápasového programu.

KOMPLETNÍ VÝSLEDKY GALAVEČERA IAF 8 (velkými písmeny uveden vítěz):

 • Bantamová váha 3x3 min dle pravidel K-1: VOJTĚCH IŠTOK vs. Andrian Štipák – TKO 1. kolo
 • Lehká váha 3x3 min MMA: David Pleško vs. OLEG SERDYUK – 3:0 na body
 • Bantamová váha 3x5 min MMA: JAN VÁCLAVEK vs. Mike Juřík – škrcení 1. kolo
 • Lehká váha 3x3 min MMA: RADEK GAŠNÍK vs. Petr Beran – 2:1 na body
 • Lehká váha 3x3 min MMA: Jan Čábelka vs. LUKÁŠ KAČURIK – TKO 2. kolo
 • Střední váha 3x3 min MMA: Robin Bláha vs. JIXIE MOLAPO – TKO 2. kolo
 • Velterová váha 3x5 min MMA: Pavel Pilný vs. NICK STAMIDIS – TKO 1. kolo
 • Velterová váha 3x5 min MMA: VIKTOR ČERVINSKÝ vs. Jakub Šindelář – 3:0 na body
 • Catchweight do 100 kg, 3x5 min MMA striking: DANIEL NOVOTNÝ vs. Ondřej Stach – škrcení 2. kolo
 • Těžká váha 3x5 min MMA: ALEX CVERNA vs. Dejan Bubic – TKO 1. kolo
 • Velterová váha 5x5 min MMA: STEVEN KRT vs. František Bočáň – 3:0 na body

Zdroj: TZ IAF

Zpracovala: Andrea Ježková