Inspirativní příběh akrobatického letce Martin Šonka, Robert Sára: MŮJ LET DO NEBES

03.12.2022

Inspirativní příběh akrobatického pilota Martina Šonky, jenž se v roce 2018 stal mistrem světa respektované letecké série Air Race.

Martin Šonka patří bezesporu mezi zajímavé české osobnosti. Jeho cesta k absolutní světové špičce ale zároveň ukazuje, jak se vyplácí snít, protože i zdánlivě nereálné touhy mohou být - pokud tvrdě pracujete a jdete si za nimi - jednou naplněny.

Není bez zajímavosti, že obyčejný kluk ze Sezimova Ústí, jak o sobě rád říká, se prosadil v odvětví, v němž často rozhodují peníze. Navzdory tomu, že jeho maminka byla samoživitelka, on s bratrem spával v "kamrlíku na košťata" a Česko není pro velké sponzory atraktivní lokací, z něj vyrostl elitní světový pilot. A z anonymního muže se v tuzemsku stala respektovaná sportovní osobnost.

Zpověď otce tří dětí zároveň doplňují rozhovory s jeho nejbližšími i velkými soupeři.

Ukázka z knihy:

Devět vteřin.

Je to nic, zlomek, jenže teď se vlečou jako věčnost, protože čekám, jaký mi vynesou ortel.

Dokázal jsem to, nebo ne?

Mám se radovat, nebo se mi ve tváři zase zjeví zklamání jako loni, protože budu jen číslem dva?

Ne, chci to vědět hned.

A tak kroutím hlavou, jak to jen jde, jenže marně z kokpitu hledám gigantickou světelnou tabuli, se kterou se tady jinak na každém rohu vychloubají, že je největší na světě. Marně očima pátrám alespoň po její části a záblesku zelené barvy, která by pro mě byla znamením i posvěcením, že jsem to dokázal. Cílovou bránou jsem ale proletěl tak rychle, že mi i ta sebevětší televize zmizela z výhledu, a tak musím čekat, až mi rozsudek zazní v uších.

Lidem se prý dokáže ve fatálních okamžicích promítnout během vteřiny celý život, já si během těch svých nekonečných devíti opakuji, že jsem letěl dobře. Že jsem neudělal žádnou chybu ani jsem nezaspal u některého z pylonů. Jenže pořád je tu varování, že Matt chvíli přede mnou vyšvihl neskutečně skvělý čas. Jen těsně předtím, než jsem se do svého finálového letu pustil já sám. Byl to úplně poslední let celé sezony. Poslední rozhodující závod a já byl poslední závodník. Po mně už nikdo nepoletí a teď se má rozhodnout, kdo se stane mistrem světa.

Martin Šonka

Martin Šonka (*1978) se už po maturitě na Střední průmyslové škole strojnické v Táboře se Martin rozhodl, že se bude naplno věnovat létání. Proto nastoupil v roce 1997 na Vojenskou akademii obor pilot bojového letounu do Brna, po jejímž vystudování pokračoval na Univerzitě v Pardubicích oborem Management, marketing a logistika v dopravě. V té době také přišlo první závodění. 

V roce 2001 akrobacie na kluzácích a v roce 2003 začátek s akrobacií na motorových letounech. V roce 2004 se dostal k akrobacii. V roce 2010 se Martin Šonka stal prvním českým pilotem v prestižní sérii Red Bull Air Race, v roce 2018 se stal celkovým vítězem elitní série. Kromě mnoha dalších vavřínů se může pyšnit třemi tituly mistra Evropy, dvěma tituly vicemistra světa ve freestylu a titulem vicemistra Evropy v klasické akrobacii.

Robert Sára

Robert Sára (*1980) od roku 1999 pracuje jako sportovní novinář, začínal v regionální pobočce deníku MF DNES v rodné Jihlavě, následně při studiu žurnalistiky a historie na Masarykově univerzitě v Brně přesídlil do zdejší redakce a odtud v roce 2005 zamířil do té celostátní v Praze. Od roku 2021 působí na webu Sport.cz a v deníku Právo. Píše především o hokeji - zúčastnil se jako novinář 13 světových šampionátů i olympijských her - a motorsportu. 

Jeho knižním debutem byl rozhovor s motocyklovým závodníkem Rallye Dakar s Lukášem Kvapilem nazvaný Slzy rytíře z Dakaru. Biografie o akrobatickém pilotovi Martinu Šonkovi vznikala dva roky. Žije v Roztokách u Prahy a s manželkou Ivou mají syny Jonáše a Alberta.

Autor: Petr D. Mráček

Foto: Euromedia

Zpracovala: Andrea Ježková