Inspirativní průvodce životem nejen pro ženy, které chtějí jít vlastní cestou. Klára Kolouchová: NAHOŘE FOUKÁ

27.11.2022

Proč by si měl člověk, pokud stojí na křižovatce a může se svobodně rozhodnout, vybrat tu těžší cestu? Jak moc je důležité pracovat v životě se strachem? A jak jsou vzdáleny vrcholy nejvyšších hor od těch životních...?

Klára Kolouchová je nespoutaná žena i milující matka, která s láskou, vytrvalostí a jistou dávkou sobectví naplňuje své sny. Jediná česká horolezkyně, která zdolala tři nejvyšší hory světa, dobře ví, že to hezké kolem sebe si musíme vybojovat sami.

Klářino vyprávění zaznamenala novinářka Martina Riebauerová, která říká: 

"Oheň a voda, léto a zima, černá a bílá. To všechno je Klára.Žena nesčetných podob, které by vydaly na sedm kočičích životů. Je zimomřivá, a přesto potřebuje dva měsíce v roce strávit v místech, kde teploty atakují čtyřicítku pod nulou a ona klimbá s tváří pokrytou jinovatkou..."

Kniha vychází ve spolupráci s nakladatelstvím Labyrint. Obsahuje řadu unikátních fotografií a také uměleckých koláží Lucie Šťastné.

Ukázka z knihy:

K2, červenec 2019

Včera ráno jsem byla přesvědčená, že to ještě jednou zkusím. Když to dokážu, dokážu se poprat s jinými věcmi v životě. Přece to nevzdám. Nenechám si ujít ten moment, kdy vylezu nahoru a dál už to nejde, pane bože... Ticho, klid. Nic, a zároveň všechno.

Jenže teď jsem se rozhodla jinak. Nepolezu. Kameny se hejbou, všechno to vylítává. Mám doma dvě malý děti. Riziko je padesát na padesát. Buď to prorazíme, nebo tam zahučíme.

První pokus o summit push nedopadl. V osmi tisících jsme se museli otočit. Sněhu bylo místy až po stehna. Fixační tým nezvládl Bottleneck, lavina jim vzala část věcí. Kdokoli mohl spustit další.

K2 vypadá jako pozvolnej kopec, ale je to kurňa prudký. Není tu místo, kde by se dalo zvolnit. Chybu člověk udělá jen jednou.

Takže jsem se rozhodla. Třikrát a dost, konečná. Myslím, že si už nepotřebuju nic dokazovat.

Jenže pak přijel Nims.

"Ne, Kláro. Nevzdávej to. Je to padesát na padesát. Ale takové hory jsou. Nemělo by sněžit až do pětadvacátého. Máme šanci zkusit to ještě jednou. Neposlouchej ty, co selhali. Nikdy neposlouchej druhé."

Ve čtvrtek 25. července, ve čtyři hodiny ráno pákistánského času, vylezla Klára Kolouchová na vrchol K2. Jako první Češka a dvacátá žena na světě.

"Haló, základní tábore, tady Klára! Jsme na vrcholu. My jsme to dokázali. Neskutečný. Dali jsme to... Milá rodinko, tenhle vrchol je pro vás. A už dám pokoj, jo?"

Klára Kolouchová (* 1978)

První Češka, která zdolala tři nejvyšší vrcholy světa - Mount Everest, Kančendžengu a K2. Svým elánem dokáže strhnout okolí, její optimismus spojený s chutí stále něco podnikat je neudolatelný. Klára s lehkostí a ženskou grácií proplouvá světem byznysu, vysokých hor i rodiny, kde s manželem vychovává dceru Emmu a syna Cyrila.

V nakladatelství Labyrint jí vyšla kniha Himálajský deník (2008) a o jejím výstupu na K2 vznikl dokumentární film K2 vlastní cestou (2020).

Více se můžete dozvědět zde: https://klarakolouchova.cz/

Martina Riebauerová (* 1967)

Novinářka, dramaturgyně diskusních pořadů na ČT24. Zkušená reportérka je autorkou například knižních rozhovorů s Josefem Kouteckým nebo Vladimírem Benešem a také beletristického průvodce Kde se líbat v Praze.

Lucie Šťastná (* 1994)

Absolventka Fakulty designu a umění Ladislava Sutnara na Západočeské univerzitě v Plzni. Věnuje se zejména koláži. V roce 2021 debutovala v nakladatelství Labyrint autorskou knihou Hadi a lidi a vytvořila komiksy ke třetímu dílu Průvodce neklidným územím / Příběhy česko-slovenské fotografie.

Autor: Petr D. Mráček

Foto: Euromedia

Zpracovala: Andrea Ježková