Jak opravdu žije slavný kardiolog? Ponořte se do deníku a povídek PROF. PETRA NEUŽILA

18.11.2022

Sám prof. Petr Neužil, CSc., FESC, označuje svou knihu "V hlavní roli srdce" za osobní zpověď. Překračuje v ní dosud přísně střežené tabu vlastní rodiny, vypráví o své milované kardiologii a o pacientech - těch, o nichž mluvíme jako o obyčejných i těch, které obecně označujeme jako VIP.

Zachránil tisíce životů

Zachránil tisíce životů, léčil např. Václava Neckáře, Martu Kubišovou i Ivu Janžurovou. Prof. Petr Neužil patří mezi světové špičky a ačkoli letos oslavil teprve šedesátiny, bývá nezřídka označován za kardiologickou legendu. Před 15 lety založil první robotické katetrizační oddělení v ČR, podílí se na řadě výzkumných projektů. Pokud byste však čekali strohého akademika, mýlili byste se. Petr Neužil je člověk s velkým smyslem pro humor, který bere život s úctou a nadhledem. Říká, že lidské srdce by mělo dostat Oscara za hlavní roli. A vlastně o tom je tak trochu i jeho nová kniha. Protože právě srdce je nejen zásadním orgánem našeho těla, ale věčným motivem lidské kultury. Se srdcem souvisí v našem životě vše.

A proč se vůbec slavný kardiolog rozhodl psát? 

"Mám od svého dětství vrozenou potřebu běh svého času dokumentovat, i když nedokonale, jen ve zkratkách a v náznacích. Dokonce v mém starém psacím stole, který se mnou po dobu mého celého života putuje. Je to stůl, který mi od mých dvanácti let dává mohutnou inspiraci. Stačí si za něj jen sednout a už to ve mně všechno bublá a dychtí," vysvětluje prof. Neužil. 

V jeho knize najdete deníkové zápisky z covidových let 2020 a 2021, které zachycují každodenní práci kardiologa v syrové podobě. A také povídky, v nichž poznáte Petra Neužila nejen jako primáře, ale hlavně jako manžela, dědečka, skalkaře, milovníka dobré kávy a cestování.

Přestože Petr Neužil léčil a léčí řadu celebrit, kategoricky tvrdí, že není lékařem známých osobností: 

"K pacientům se musíte chovat stejně. Nesmíte uhnout z profesní dráhy, ze svého přesvědčení. Jakákoli improvizace, protože jde o VIP pacienta, je prvním krokem k průšvihu. Nikoho nikdy nevyléčí nadýchaná peřina, exkluzivní postel a zlaté umyvadlo. Všechny lidi musíte léčit standardně, ať jsou kýmkoli."

K psaní knih Petra Neužila přivedl jeho pacient, novinář a spisovatel Karel Pacner. Měl v plánu napsat ještě tolik knih, že svého kardiologa zaúkoloval, aby jej dotáhl živého až do stovky. Podle novinářky Martiny Riebauerová je pro Petra Neužila psaní jako pro jiné golf  dezinfekce, refresh, únik od profese, a zároveň možnost, jak ji popsat. A to tak, aby tomu lidi rozuměli.

"V hlavní roli srdce" je druhou knihou, která autorovi v nakladatelském domě Albatros Media vychází. Již před dvěma lety seznámil čtenáře s nejmodernější lékařskou technikou a pootevřel vrátka do našich srdcí v knize s názvem "V zákulisí srdce".

PROF. MUDR. PETR NEUŽIL, CSC., FESC

Celý život zasvětil klinické práci a výzkumu v oboru kardiologie. V roce 2007 založil první robotizační katetrizační oddělení v ČR a také experimentální laboratoř pro srdeční elektrofyziologii. Podílí se na řadě výzkumných projektů a je členem mnoha mezinárodních organizací, předsedou Asociace pro srdeční rytmus při České Kardiologické společnosti a také Robotic Navigation Catherisation při American Heart Rhythm Society. V roce 2009 byl pověřen vedením kardiologického oddělení Nemocnice na Homolce. Podílí se na organizaci lokálních i mezinárodních odborných akcích věnovaných srdeční elektrofyziologii a aktivně publikuje v mezinárodních časopisech.

Ukázka z knihy:

Leadless kardiostimulátor

ČTVRTEK 10. 12.

Dneska má přiletět Chris Hubbard. Další Američan cestující do Čech na speciální pozvání, které jsme dostali díky dynastii ministrů zdravotnictví - prvním byl Adam Vojtěch, ale pak následovali ještě další jeho nástupci. Nicméně jejich aparát se neměnil, takže úředníci už věděli, u kterých dveří a kdy zaklepat. Během (ne)úspěšné periody boje s koronavirem jsme tedy vystřídali tři ministry. 

Proč je to ale důležité? No to je úplně jednoduché, nemohl jsem vzdát zaběhnutý program vědeckých programů, každý měsíc se opakující s železnou pravidelností už dvacet let. To byl můj boj! Boj za normalitu procesů, za to, že nerezignuji na naši vědeckou spolupráci, a to, že nám tento program vydržel i v těchto těžkých dobách, je nutné považovat za malý zázrak. 

Doba nebyla nakloněna normálním plánovaným výkonům, natož nějakému zkoumání. Doba, kdy se v médiích od rána nemluví o ničem jiném než o koronaviru, ukazují se jeho chapadélka a počet zemřelých za jeden den, jako když byla válka Severu proti Jihu, vlastně Jihu proti Severu. Tehdy se vždycky na vrata radnice v každém americkém městě psalo, kolik je padlejch v boji. (Z toho pak vlastně vzniklo známé OK, tedy něco, co je velmi dobré a vlastně to není nic jiného než "nulový počet mrtvých" 20 tedy 0 killed - ve zkratce OK.) 

My jsme se ale zdaleka ještě nepřiblížili té optimální situaci OK - 0 killed. Nápad, že po krátkém přerušení Vivkova cestování na Homolku náš program obnovíme, přišel vlastně v době, kdy počet hospitalizovaných začal mírně klesat, a já jsem si řekl, že by bylo potřeba zase pokračovat v naší spolupráci. Jenže jedinou cestou k tomu bylo získat speciální pozvání ministra zdravotnictví a to ještě potvrzené velvyslancem ČR ve Spojených státech amerických.

Autor: Petr D. Mráček

Zpracovala: Andrea Ježková