Jákl chce v Žižkovi ukázat krásu naší země

23.08.2022

Už za několik dní budou moct diváci v kinech obdivovat krásy České republiky, které producent a režisér Petr Jákl ve filmu Jan Žižka upravil tak, aby odpovídaly 15. století.

"Chci světu ukázat krásu naší země, co nejvíc to půjde, a propojit to s historií," svěřil se Jákl.

Historický velkofilm, ve kterém se objeví herci jako Ben Foster, Michael Caine, Til Schweiger, Sophie Lowe nebo Matthew Goode, se natáčel před čtyřmi lety na hradech Orlík, Křivoklát, Zvíkov, Kolín či Točník. Samozřejmě došlo i na okolí těchto památek. Zásadní scény vznikaly také v lomu Velká Amerika u Berouna, u Dolského mlýna v Českém Švýcarsku, na pražském Karlově mostě a na dalších ikonických místech České republiky.

"Klíčové pro nás byly přírodní lokace, jako jsou lesy a jeskyně. Tam, kde lokace nevypadaly úplně dobově, jsme museli zasáhnout postprodukčně. Takových zásahů je ve filmu nakonec přes šest set," vysvětlil režisér.

Za velmi vděčné místo pro filmaře označil Petr Jákl Prahu.

"V Praze se dá natočit opravdu téměř cokoli. Jsou tam zachovalé uličky, Staré město vypadá na některých místech skoro netknutě," svěřil se Jákl.

Podobné to bylo i s většinou hradů a lesů.

"Tahle místa jsou pro filmaře lákavá, dá se tam točit plno zajímavých přírodních a historických scenérií, aniž byste museli místo nějak zásadně upravovat," objasnil.

"Natáčeli jsme spoustu záběrů také v Českém Švýcarsku, dokonce na místech, kde momentálně hořelo. Když jsem se ve střižně díval na části filmu, kde plameny zničily vše, co jim stálo v cestě, bylo to pro mě opravdu hodně emocionální. Na těch místech jsme strávili skvělé chvíle, místní lidé nám vycházeli ve všem vstříc a je smutné, jak to tam teď vypadá," dodal režisér.

Snímek o neznámém žoldákovi, ze kterého se zrodit nejslavnější husitský vojevůdce, tak bude do kin uveden od 8. září jak v originálu s titulky, tak v českém dabingu. Na tom se kromě herců na plátně podíleli například i Petr Lněnička, Nina Horáková, Martin Stránský, Michal Dlouhý, Václav Rašilov, Jaromír Meduna, Jan Šťastný, Ondřej Kavan, Jitka Čvančarová, Tomáš Juřička, Petr Neskusil, Vasil Fridrich, Ernesto Čekan, Pavel Nečas, David Matásek, Filip Antonio, Josef Pejchal a další.

Logline:

Byl nájemným žoldnéřem. Stal se legendárním válečníkem, kterého nikdo nedokázal porazit. Film Jan Žižka vypráví o zrodu nejslavnějšího vojevůdce českých zemí.

Synopse:

Film Jan Žižka vypráví o zrodu nejslavnějšího vojevůdce českých zemí...

Na konci 14. století jsou Země Koruny české zmítány tyranií a násilím. Jan Žižka a skupina jeho žoldnéřů jsou najati na ochranu králova zástupce. Jan prokáže skvělé strategické a bojové schopnosti. Následně je pověřen službou pro samotného krále, Václava IV.

Zemi ale ve skutečnosti ovládá Jindřich z Rožmberka, nejbohatší velmož království. Jan dostává další delikátní úkol: unést Rožmberkovu snoubenku Kateřinu. Tím se nevyhnutelně zaplétá do vysoké politiky. Od té chvíle nemá na vybranou. Musí bojovat.

Janovy žoldácké hodnoty se otřásají v základech. Vášeň, vina, chtíč i pomsta se stávají hnací silou jeho boje za spravedlnost a rovnoprávnost obyčejného lidu.

V této době se z nájemného žoldnéře stává legenda. Rodí se vojevůdce, který bude bojovat za vše, v co věří.

Historický film Petra Jákla vypráví o počátcích husitského vojevůdce Jana Žižky na pozadí bouřlivých událostí roku 1402. V hlavních rolích se představí Ben Foster, Michael Caine, Til Schweiger, Sophie Lowe, Karel Roden, Jan Budař a další.