Jákl stále pracuje na Žižkovi, produkuje ale i filmy s Bobem Dylanem a Georgem Clooneym nebo příběh o americké vražedkyni

26.11.2020

Petr Jákl umí chytit příležitost za pačesy. Už jeho první film v angličtině - Ghoul - mu přinesl kontakty v zahraničí. Na svém dalším projektu o Janu Žižkovi se potkal s hercem Michaelem Cainem, se kterým se pustil do natáčení snímku Best Sellers. Produkoval také válečné drama The Last Full Measure se Samuelem L. Jacksonem, snímek z období 2. světové války Axis Sally s Al Pacinem a nyní pracuje na hororu o americké vražedkyni Lizzie Borden a filmu Calico Joe s baseballovou tématikou. Spolupracovníky mu jsou George Clooney a Bob Dylan.

Velkofilm Jan Žižka je stále ve střižně, ale do kin by měl přijít příští rok.

"Koronavirová situace všechno velmi komplikuje a zpomaluje dokončení filmu. Hodně lidí, se kterými pracuji, už coronu mělo a bylo na nějakou dobu vyřazeno z provozu," svěřil se producent Petr Jákl, který se momentálně nejvíc těší na film Calico Joe.

Jde o adaptaci románu Johna Grishama z baseballového prostředí, které se scenáristicky ujal herec George Clooney. Ten by měl hrát i hlavní roli a film také režírovat.

"Strašně se na spolupráci s Georgem Clooneym těším. Obdivuju ho nejen jako skvělého herce, ale i jako režiséra. Čeká nás ještě plno práce, než snímek spatří diváci na filmovém plátně, ale bude to skvělá zkušenost," vysvětlil Jákl.

Snímek bude vedle společnosti George Clooneyho a Granta Heslova Smokehouse Pictures produkovat společnost Gray Water Park Boba Dylana. Petr Jákl se s dalšími společníky bude podílet na koprodukci.

"Spolupracovat s hudební legendou Bobem Dylanem je opravdu kuriózní a jsem moc zvědavý, co tohle spojení přinese. Moc se těším na natáčení a doufám, že v tomto případě už snad budu moct být i na place," dodal producent.

Petr Jákl se tak od českých filmů pomalu přesouvá k produkci velkých amerických projektů.

"Díky tomu, že jsem v poslední době produkoval několik amerických filmů, mě producenti začali kontaktovat napřímo. Každý den čtu alespoň jeden námět nebo scénář, který mi někdo pošle, takže je toho opravdu hodně. Stejným způsobem se ke mně dostal i Calico Joe," dodal Petr Jákl.

Druhým filmem, na kterém Jákl momentálně jako producent v Americe pracuje, je horor The Inhabitant. Hlavní role v thrilleru o známé americké vražedkyni Lizzie Borden si zahrají Dermot Mulroney (Svatba mého nejlepšího přítele) a Leslie Bibb (Soukromé neřesti).

Začal se natáčet 9. listopadu v Oklahomě, ale i do tohoto projektu zasáhl covid.

"Po třech dnech natáčení se objevilo 15 pozitivně testovaných lidí ve štábu. Všechno se muselo zastavit, a i když se po několika dalších testováních ukázalo, že šlo o pochybění laboratoře, vznikly i tak velké ztráty" svěřil se Jákl s tím, že na natáčení kvůli pandemii nemohl odjet a vše řeší na dálku z Prahy. "Zastavení natáčení nám udělalo velkou čáru přes rozpočet, a to doslova. Náklady se hodně zvýší a bude velmi komplikované všechno dokončit bez výraznějšího navýšení rozpočtu," dodal producent.

A proč se rozhodl produkovat zrovna tento film o vraždách sekyrou, za které nebyla vražedkyně Lizzie Bordenová nakonec odsouzena?

"Miluju filmy o skutečných osudech lidí a tento temný příběh je na jednom takovém založen. Jde o zajímavé propojení podivných událostí a v Americe velmi známého příběhu," dodal Jákl

Foto: Stanislav Honzík