Jakub Kohák: PERLY V BOTĚ

28.11.2023

Nejvíc "kůl" spisovatel na české literární zahrádce není nikdo menší než čestný habán Jakub Kohák! Tento fotbalový čarostřelec, kmotr papaboxu, bombucman, trenér slovinské skokanské reprezentace, majitel hanbostřílu, přítel Vlasty, prezident mnoha porot, syn Jiřího Bartošky a instalatér firmy Čížek předkládá všem milovníkům kvalitní četby své perly – humorné příběhy a postřehy ze života, které vycházely jako fejetony v deníku Metro v letech 2019–2023.

Kniha tím volně navazuje na předchozí tituly Svět podle Koháka (Kůly v plotě 0.5) a Kůly v plotě.

Ukázka z knihy:

HABÁNI

Bývají tak označováni vysocí lidé, čahouni, obři, vytáhlíci, bidla, kolosové či titáni… zkrátka osoby, které svým vzrůs­tem převyšují průměr. Oficiální výška, od které si už člověk může říkat "habán", činí 192,9 centimetru. A tušíte správně – taková je moje výška.

Byl jsem jakožto známý a protřelý piják a znalec kvalit­ního života pozván, abych se zúčastnil historicky prvního představení Habánského metru. Stalo se tak ve Velkých Bílo­vicích, kde habáni kdysi žili a zůstala tam po nich keramika a láska k práci a vínu.

Příchod habánů na Moravu se datuje do 16. století a pojí se s německou selskou válkou, čímž vás nebudu zahlcovat – důležité je, že jejich pojmenování nemělo nic společného s výškou, ale se slovem "Haushaben", které označovalo spo­lečný dům, jelikož žili v komunitě.

Já jsem po prohlídce polností, vinic a prašných cest odmítl práci s motykou a rovnou si to namířil do sklípku, kde na mě čekala cimbálovka s písní Ty si, Jakubééé, strom zééélenýýý… Jeden pamětník – stařičký staříček, stréc Šilhá­nek – mi říkal, že mu tancem připomínám Jakuba Huttera, historicky nejznámějšího habána. Bral jsem to jako poctu a nalil si ještě jeden "soviňonek".

Poté jsem si vzal radu starších stranou a začal je učit ekvi­libristické práci s koštýřem. Oni mi za to dali darem cimbál i s těmi paličkami, které vypadají jako velká špárátka do uší.

A když mi kolem půlnoci předávali dobový kroj aj s pent­lemi, neubránil jsem se slzám a nabídl se, že jim podřežu májku. Teprve po ujištění, že už skončil červen a že ten dře­věný tyčící se klacek není májka, ale telegrafní sloup, jsem pustil pilku a šel si dát frgál.

Jáj, pěkné to bylo, habánsky důstojné. Tož v září, ogaři, na vinobraňá!!!

Jakub Kohák

Jakub Kohák (*1974) se narodil v Praze, vystudoval obor produkce na FAMU a následně se proslavil především jako režisér nezapomenutelných filmů, třeskutě vtipných reklam a cenami ověnčených videoklipů, jakož i herec charakterních rolí a v neposlední řadě spisovatel. Kolegou Aloise Jiráska, Bohumila Hrabala a dalších literátů se definitivně stal v roce 2014, kdy vyšly jeho knihy Objevy a Svět podle Koháka. V roce 2019 vyšly jeho další knihySvět podle Koháka (Kůly v plotě 0.5) a Kůly v plotě.

Autor: Petr Mráček

Foto: Archiv vydavatele