Josef Mareš: Moje případy z 1. oddělení

24.10.2022

Pozor, začíná výslech! Odpovídat bude Josef Mareš, nejznámější český vyšetřovatel, bývalý šéf pražské mordparty, autor seriálů Devadesátky a Případy 1. oddělení.

Vyřešil stovky vražd a teď vypráví o vrazích, obětech i nejzajímavějších případech. Zároveň vás vezme do zákulisí práce vyšetřovatele. Jak se proti zločincům sbírají důkazy? Jak probíhají výslechy a co všechno se při nich může stát? Kdy mu šlo o život a jak se vyrovnával se zlem, které viděl? Jak se proti zločincům sbírají důkazy? Jak probíhají výslechy a co všechno se při nich může stát? Kdy mu šlo o život a jak se vyrovnával se zlem, které viděl? Vraždí muži jinak než ženy? Kam zabijáci ukrývají mrtvoly? Kterých pachatelů mu bylo líto? Proč se k některým choval hezky, a dokonce jim vařil kafe, i když jimi pohrdal? A proč některé odsouzené i po letech navštěvuje ve vězení?

Mareš strávil u policie téměř třicet let a zažil i divoká devadesátá léta. Byl u vytahování sudů z Orlické přehrady, mluvil s tak otrlými lidmi, jako byli Jonák, Mrázek či Roubal, a vyšetřoval několik přestřelek, do kterých byla zapletena mafie. Mezi jeho nejznámější případy z novější doby pak patří pražský taxivrah, pátrání po zmizelé Aničce či vražda novináře Michala Velíška.

Vraždí muži jinak než ženy? Kam zabijáci ukrývají mrtvoly? Kterých pachatelů mu bylo líto? Proč se k některým choval hezky, a dokonce jim vařil kafe, i když jimi pohrdal? A proč některé odsouzené i po letech navštěvuje ve vězení? Milovníci kriminálních příběhů dostávají do rukou autentickou výpověď muže, který zná pozadí zločinu jako málokdo. Otázky kladl Martin Moravec, jehož knižní rozhovory s neurochirurgem Vladimírem Benešem a pilotem Davidem Heclem se staly bestsellery.

Křest knihy proběhl ve středu 19. října za přítomnosti dvou vzácných kmotrů, herců M. Hanuše a O. Vetchého. Zájem o křest spojený s autogramiádou byl obrovský.

Ondřej Vetchý hbitě otevřel dvě lahve s pivem a spolu s Miroslavem Hanušem polili výtisk knihy Moje případy z 1. oddělení. Spolu s bývalým šéfem pražské mordparty Josefem Marešem ji sepsal novinář Martin Moravec.

"Šťastnou cestu a hodně štěstí," popřál knize Ondřej Vetchý.

"Připíjíme na vaši knihu," dodal Miroslav Hanuš.

Kniha Moje případy z 1. oddělení je totiž ojedinělou zpovědí člověka, který zná zákulisí zločinu jako málokdo jiný. Má 344 stran a přibližuje nejen nejznámější Marešovy případy, ale popisuje i zákulisí práce mordparty.

"Tohle je má jediná kniha a žádnou další neplánuju," prohlásil Josef Mareš, který u policie strávil téměř třicet let. "Psali jsme ji několik měsíců, hlavně v průběhu jara a léta letošního roku. Měl jsem zrovna po operaci oka, musel jsem být v naprostém fyzickém klidu. Jelikož potřebuju pořád něco dělat, byl pro mě klid něčím nepředstavitelným. Ležet, sedět, maximálně mluvit. Naštěstí Martin nic jiného nepotřeboval a já tak získal pocit, že přece jen něco dělám."

"Byly to měsíce, které mi zpětně připadají delší, než ve skutečnosti byly," doplnil ho Martin Moravec. "Napovídali jsme desítky a desítky hodin, ale jako autor jsem se ani na minutu nenudil. Josef Mareš vyprávěl zapáleně a bylo vidět, jak mu záleželo na každém případu, který kdy vyšetřoval. A jak mu nedalo spát, když se nedařilo vraha dopadnout."

"Martinovy otázky byly chytré, atmosféra přátelská a určitě jsme probrali spoustu věcí, které jsem ještě nikdy a nikde neříkal," doplnil Mareš.

Samotný křest proběhl netradičně pivem.

"Máme ho s Pepíkem oba rádi," zdůvodnil to Vetchý, kterého s Marešem pojí kromě práce i dlouholeté přátelství. "Ostatně pivo jsou taky bublinky."

Na to vše Mareš v nové knize odpovídá. U policie zažil i divoká devadesátá léta. Byl u vytahování sudů z Orlické přehrady, mluvil s tak otrlými lidmi, jako byli Jonák, Mrázek či Roubal, a vyšetřoval několik přestřelek, do kterých byla zapletena mafie. Mezi jeho nejznámější případy z novější doby pak patří pražský taxivrah, pátrání po zmizelé Aničce či vražda novináře Michala Velíška.

Autoři: Martin Moravec, Josef Mareš

Autor i foto: Petr Mráček