Kapela Strohoskop chystá první EP, nový klip a březnový křest

22.01.2023

Strohoskop tvoří čtyři herci známí z divadel i televizních obrazovek a pět kovaných jazzmanů, odchovanců Konzervatoře Jaroslava Ježka.

Kdo tvoří kapelu Strohoskop?

Česká kapela Strohoskop má několik členů, jsou jimi: Zpěvačka Barbora Šampalíková (divadlo Semafor, Hudební divadlo Karlín), kytarista a zpěvák Jaroslav Blažek (Ulice, Divadlo pod Palmovkou, Divadlo ABC), klávesák, kytarista, zpěvák a hudební producent Martin Zahálka ml. (Divadlo J. K. Tyla v Plzni), frontman Dan Krečmar (Divadlo pod Palmovkou), bubeník Jan Konrád, baskytarista a trombonista Tomáš Hykl, trumpetista Jan Heřman, saxofonista Michal Hadaš a trombonista Tomáš Bursa ml. 

Tato "devítihlavá funkoidní saň" je na české hudební scéně velmi osvěžujícím úkazem. V těchto dnech natáčí první EP s názvem Zrození něhy a plánuje nový klip. Vše bude korunováno březnovým křtem v Praze.

Vznik kapely Strohoskop se datuje do časů, kdy se na konzervatoři potkali Jaroslav Blažek a Martin Zahálka ml. 

"Studovali jsme herectví a založili spolu dvoučlennou kapelu postavenou na textech plných nadsázky a srandy. Vždy však bylo naším největším snem postavit velké Funk/RnB/Rap zvíře s říznou dechovou sekcí a nášlápnutou rytmikou po vzoru našich milovaných J.A.R.," vzpomínají

Během covidového uzavření divadel se jim podařilo dát dohromady žhavou partu výtečných muzikantů, kamarádů, kteří rádi hrají spolu, pro sebe i pro publikum.

V hudbě kapely Strohoskop se setkává láska ke klasikům českého funku a rapu s podtóny neotřelé undergroundové scény, umocněné expresivním projevem na jevišti a hravými texty. První velký koncert odehráli vloni v dubnu na Štvanici, společně stvořili dva první singly - Anděl, kterého provází i osobitý klip, a osmdesátková výprava do vzpomínek 80s90s. Teď míří k prvnímu EP s šesti novými songy. 

"Naše texty jsou většinou jednou velkou nadsázkou. Neradi se bereme moc vážně a spíš si se slovy hrajeme a popisujeme okolnosti s úsměvem na rtech."

,,Tentokrát se nám však i podařilo dát celé nahrávce drobný oblouk. EP je tak prošpikované tématem lásky. Láska k hudbě, láska k výletům v rychlejch autech a láska k obyčejný srandě. A několik slov o tom, jak jdeme s kůží na trh. Ale nečekejte žádnej patos. Ke všemu se opět vyjadřujeme s nadsázkou nám vlastní, kterou pohání nekompromisní beaty a říznej text," upřesňují Jaroslav Blažek a Martin Zahálka ml.

Kdo je Strohoskop?

Barbora Šampalíková (1996, Praha) 

Od mala tíhla k tanci a zpěvu. Po Pražské konzervatoři, obor populární zpěv, nyní dokončuje konzervatoř Jana Deyla a věnuje se převážně českým šansonům. Zpívala s respektovanými soubory, jako je Orchestr Karla Vlacha, participovala na několika úspěšných projektech, např. Šansonárium, IMucha show, IMucha emotion. 

Hraje a zpívá v legendárním divadle Semafor (Kytice, 19 tváří jazzu, Nižní Novgorod), v Hudebním divadle Karlín (Legenda jménem Holmes, Sestra v akci, Addams family) a na dalších scénách. Na televizních obrazovkách byla k vidění v seriálech Místo zločinu Ostrava, Kapitán Exner, Ordinace v růžové zahradě, Modrý kód ad.

Jaroslav Blažek (1997, Mariánské Lázně) 

Po dokončení hudebně-dramatického oboru na Pražské konzervatoři se stal členem hereckého souboru Divadla Pod Palmovkou (Zamilovaný Shakespeare, Bezruký Frantík, Rok na vsi). Hostuje v divadle Mana, ABC a dalších. Účinkuje v TV seriálu Ulice, objevil se také v oblíbených filmových Kameňácích či ve filmu Andílek na nervy. V kapele Strohoskop, kterou založil společně s Martinem Zahálkou ml., je kytaristou, textařem a zpěvákem/"rapperem". Má rád krásné ženy, czech-core, the Office a řádně nachlazenou dvanáctku.

Martin Zahálka ml. (1994, Praha) 

Pochází z herecké rodiny a vyrostl na pražském Smíchově. Na Pražské konzervatoři absolvoval hudebně-dramatický obor a už během studií se objevil na divadelních prknech. Po škole postupně začal kočovat se zájezdovými komediemi, jednu sezonu strávil v angažmá v Divadle v Šumperku, odkud přešel do souboru činohry Divadla J. K. Tyla v Plzni (Brouk v hlavě, Postřižiny, Lindauer, RUR ad.). Vede kapelu Strohoskop, skládá hudbu, je vystudovaný zvukař a má vlastní hudebně-produkční studio.

Dan Krečmar (1999, Zakarpatská oblast na Ukrajině) 

Od prvního měsíce svého života pobývá v Česku, kde také vystudoval herectví na Pražské konzervatoři. V roce 2019 nastoupil do angažmá v Divadle Pod Palmovkou, například si zahrál Václava Havla v Encyklopedii akčního filmu, Jana Kubiše v 294 statečných - obě inscenace režíroval oceňovaný Tomáš Dianiška. V TV se objevil v minisérii Případ Roubal v roli Olega Azarova.

Jan "Konry" Konrád (1994, Hořovice)

Během studiína Konzervatoři Jaroslava Ježka, obor bicí nástroje, prošel nejrůznějšími kapelami. Například s bráchou Pavlem založili K4 - později Blue Steam Trio, působil v kapele Kolkain či v bubenickém souboru Groove Army.

Tomáš Hykl (2003, Karlovy Vary) 

Od dětství hraje na klávesové nástroje a časem na ZUŠ také na trombon, se kterým se dostal do Big Bandu Šmeralka. Právě tam se setkal s Milanem Krajícem, jedním z našich nejlepších jazzových muzikantů, což přirozeně ovlivnilo jeho další hudební směřování. Na Konzervatoři Jaroslava Ježka se zdokonalil ve hře na trombon a začal s improvizací. V roce 2020 se stal samoukem na elektrickou basovou kytaru. V současné době hraje v Milan Krajíc Collective, kapele Strohoskop, Boilbandu a ve svém Tomáš Hykl Crew.

Jan Heřman (1994, Plzeň) 

Začal v 8 letech hrát na trumpetu a později zdárně dokončil Konzervatoř Jaroslava Ježka a Konzervatoř Plzeň. Momentálně jej živí hudba a občasné brigády v lese, práce v přírodě ostatně patří mezi jeho koníčky. Vedle Strohoskopu hraje mexický folklor v kapele Mariachi Azteca de Praga, swing v Big Bandu Hrádek, spolupracoval s Milanem Svobodou, Mírou Hloucalem, Ondřejem Štveráčkem a dalšími hudebními osobnostmi. Byl vedoucím dechové sekce v kapele V3ska, kde začal s aranžováním skladeb.

Michal Hadaš (1991, Prostějov) 

Na Konzervatoři Jaroslava Ježka vystudoval saxofon a trubku, prošel mnoha orchestry, bigbandy a jazzovými seskupeními, než se napevno ustálil na pomezí reggae a elektronické hudby. V současné době hraje v kapelách Zooblasters, Strohoskop a pravidelně vystupuje s DJs.Tomáš Bursa (1998, Karlovy Vary) začal po ZUŠ studovat trombon na Konzervatoři Jaroslava Ježka. 

Už v průběhu studia působil v Pražském filmovém orchestru pod taktovkou Jiřího Korynty a v bigbandu na Mezinárodní konzervatoři Praha. Nyní pokračuje na VOŠ při konzervatoři Jaroslava Ježka, je součástí dechové sekce kapely Strohoskop, občasným záletníkem ke skupině Vepřové Komety a snaží se o další hudební projekty.

Facebook: Strohoskop

Zdroj: 2media

Zpracovala: Andrea Ježková