Krpálek se k judu dostal omylem. Trenér mu řekl, že nemá nadání

19.01.2021

Svou zarputilost judista Lukáš Krpálek (30) nezapřel už jako malý kluk. Vysněnou kariéru hokejisty mu překazily finance, ale i tak se svého snu o sportovní kariéře nevzdal a přihlásil se společně s o rok a půl starším bratrem Michalem na karate.

Až po několika týdnech zjistil, že kroužek, který navštěvuje není čínské bojové umění, jak se mylně domníval, ale japonské judo. Tehdy šestiletý Lukáš měl pro svůj koníček velkou oporu v rodině, menší pak ve svém prvním trenérovi, který ho označil jako "nenadaného". O 20 let později přivezl tento muž zlatou medaili z olympijských her v Riu de Janeiru a vytřel všem zrak.

Vítězství na olympijských hrách považuje rodák z Jihlavy za svůj životní úspěch, své pocity popsal v pořadu Top Moment na internetové televizi Mall.tv.

"Jako kluk jsem si přál být hokejistou, každý den, když byl zamrzlý rybník, tak jsem tam chodil bruslit. Když jsem přišel domů, že bych chtěl hrát hokej, tak to úplně neprošlo. Hokej je přece jen celkem finančně náročnější a ty finance u nás v té době moc nebyly," vypráví Lukáš, který si místo hokeje nakonec zvolil karate. "Strejda dělal karate a vždycky nám popisoval, co všechno tam dělá a jak je to skvělý sport. Tak tam mě a bráchu přihlásil. Až asi po třech týdnech nebo po měsíci jsme zjistili, že to není karate, ale je to judo, protože karate bylo o hodinu dřív," vypráví Lukáš, který je živým důkazem toho, že cesty ke slávě jsou občas dost nevyzpytatelné.

V žákovských kategoriích Lukáš příliš nevynikal, jeho trenér o něm dokonce řekl, že je po pohybové a gymnastické stránce nenadaný. Po čase si vysloužil přezdívku "inteligentní monstrum", která velmi dobře vystihuje jeho způsob boje. V zápase si mladý judista dokáže i při vypjatých situacích zachovat chladnou hlavu. Soupeři umí vnutit své tempo boje a jen málo protivníků jej v tomto směru dokáže přemoci. Své o tom ví i Ázerbájdžánec Gasimov, kterého Lukáš porazil ve finále olympijských her v Riu de Janeiru. Olympiádě v Riu ale předcházela celá řada úspěchů. Český zápasník získal svou první mezinárodní medaili už v šestnácti letech na dorosteneckém mistrovství Evropy. V kategorii mužů pronikl mezi světovou špičku v roce 2011, kdy z mistrovství světa v Paříži přivezl bronzovou medaili a na své první olympijské hry do Londýna se vydal o rok později. Čtvrtfinálový zápas na olympijských hrách v Londýně s ruským bojovníkem Khaibulaevem se ale proměnil v noční můru, která pro Lukáše skončila ošklivou prohrou nejen fyzickou, ale i psychickou. Znovu se potkali až po dvou letech v semifinále mistrovství světa na Rusově domácí půdě v Čeljabinsku. Lukáš v tomhle úporném zápase zvítězil a poprvé postoupil do finále mistrovství světa, které nakonec vyhrál. Na svoji druhou olympiádu o dva roky později jel jako favorit a se zlatou medailí se vrátil domů. Příběh nejúspěšnějšího českého judisty Lukáše Krpálka začal až komicky, ale vyvinul se v pohádku. Příběhy dalších inspirujících osobností, jakými jsou například kanoista Martin Doktor, slalomářka Štěpánka Hilgertová, balerína Daria Klimentová, herec Miroslav Donutil či režisér Jan Hřebejk jsou k vidění v pořadu Top Moment.