Lednové tipy z Divadla Viola: Vína popít lok, Proč si nezatančíte? Stará dáma vaří jed a Ladění Violy

09.12.2022

Není mnoho lepších způsobů, jak si zpříjemnit začátek nového roku, než usednout v hledišti Divadla Viola a v útulném, přívětivém prostředí se sklenkou vína nebo nad šálkem kávy si vychutnat povznášející kulturní zážitek. 

Hned ve středu 4. ledna od 20:00 hod. můžete prožít zábavný večer s Otakarem Brouskem ml., Daliborem Gondíkem a akordeonistkou Markétou Laštovičkovou. Pořad Vína popít lok je věnován, jak předznamenává název, vínu. Víno je věčné a vděčné téma, ve Viole navíc velmi oblíbené. V minulosti s vyprávěním o víně diváky potěšili Boris Rösner a Miroslav Moravec a také Jaromír Meduna s Jiřím Štěpničkou.

Sugestivní otázka v názvu úspěšné inscenace Proč si nezatančíte? zve na pozoruhodný večer s texty Raymonda Carvera, mistra krátké prózy a jednoho z nejvýznamnějších spisovatelů americké literatury 80. let minulého století. V pátek 20. ledna ve 20:00 hod. se do nich s chutí začte Jiří Lábus za mistrovského klavírního doprovodu Emila Viklického.

Zajděte si po Novém roce na černou grotesku Stará dáma vaří jed

Dramatizace slavného humoristického románu finského autora Arta Paasilinny Stará dáma vaří jed, v níž ve Viole excelují Lilian Malkina, Naďa Konvalinková a Jan Zadražil, vás spolehlivě pobaví v úterý 24. ledna od 20 hodin. Stará dáma vaří jed je poněkud nečekaná, ale velice současná černá groteska o dámě, která už je natolik stará, že by neměla stát v cestě zlotřilostem svého synovce a jeho kumpánů. Přesto jednoho dne vezme osud do vlastních rukou a začne jednat. Humor, překvapivé zvraty, příhody na hranici skutečnosti a absurdity, několik mrtvol... Ale také poselství, že i staří lidé mají právo na život.

Hudebně-inspirativní a hravě poetické soiré Divadla Viola Ladění Violy pokračuje v sobotu 31. ledna od 20:00 hod. Tentokrát s legendárním hudebníkem, humoristou, malířem a letošním osmdesátníkem Ivanem Mládkem a svéráznou komediální herečkou a moderátorkou Miluší Bittnerovou. Hostem večera obklopeného písněmi, slovem i "poezií" bude herečka a šansoniérka Petra Tenorová, o průvodní slovo se postarají Patrik Ulrich a Josef Hervert.

Předprodej vstupenek v pokladně Divadla Viola (Národní 7, Praha 1) nebo online prostřednictvím webu Divadla Viola.

Divadlo Viola

Viola se na divadelní mapě Prahy těší výlučnému postavení. Někdy bývá trefně označována jako nejmenší velké divadlo v Praze. Nikdy neměla stálý herecký soubor, ale vždy zde vystupovaly velké herecké hvězdy. Útulný prostor nevelkého sálu přímo v centru metropole, na Národní třídě, je už řadu let dějištěm intimních setkávání diváků s uměním. 

Od roku 1963, kdy se v tehdejší Poetické vinárně Viola konalo první představení, repertoár staví na myšlenkové, autorské, inscenační kvalitě a na výtečných hudebních a hereckých výkonech, které jsou pro diváky zdrojem intenzivních zážitků. Dramaturgický záběr sahá od scénických čtení přes komorní dramata až po rozverné kabarety. Soboty patří rodinám s dětmi - především pohádkovým představením. V předsálí divadla návštěvníci najdou každý měsíc novou výstavu.

Jedinečná atmosféra divadla přitahuje diváky, ale i velké osobnosti

Jedinečná atmosféra do Violy přitahuje nejen diváky, ale také velké osobnosti uměleckého světa. K legendám, které se sem rády vracely, patřili Radovan Lukavský, Zdeněk Štěpánek, Eduard Kohout, Karel Höger, Rudolf Hrušínský, Dana Medřická, později Jan Kačer, Jana Hlaváčová, Hana Maciuchová, Boris Rösner či Eliška Balzerová. 

V současné době na jevišti Divadla Viola excelují Bára Hrzánová, Taťjana Medvecká, David Prachař, Marek Eben, Tereza Kostková, Petr Kostka, Tatiana Vilhelmová a další, včetně členů mladší herecké generace, jako jsou Viktor Dvořák nebo Máša Málková.

Web: www.divadloviola.cz

Zdroj: TZ 2 media

Zpracovala: Andrea Ježková