Milan Šteindler bude hrát paní Outěchovou a stane se i průvodcem letošního Divadelního léta

31.03.2022

Pekáče buchet bude péct Milan Šteindler v roli paní Outěchové v komedii "Podivné odpoledne dr. Zvonka Burkeho", kterou chystá pro letošní 15. ročník festival Divadelní léto pod plzeňským nebem.

Legenda divadla Sklep, režisér, herec a scenárista Milan Šteindler si v režii Šimona Dominika zahraje bytnou hlavního hrdiny Zvonka Burkeho, kterého bude představovat herec Divadla pod Palmovkou Jakub Albrecht. Festival potrvá od 19. 6. do 25. 7. 2022 a kromě premiéry a deseti repríz letošní novinky nabídne i čtyři představení "Romeo a Julie" v režii Jakuba Špalka, inscenaci studentů KALD DAMU, večer "Jsme muzikál!" ve spolupráci s Divadlem J. K. Tyla, "Slam Poetry All Stars" a divadelní tábor.

Vstupenky na jeden z největších českých divadelních festivalů pod širým nebem se začnou prodávat v pátek 1. dubna 2022 prostřednictvím sítě GoOut.

15. ročník Divadelního léta bude první, který se odehraje mimo historické centrum města. Scéna vyroste tentokrát v parku na náměstí Míru v plzeňské čtvrti Bory. V předchozích letech se hrálo U Zvonu, U Ježíška, v Proluce, na náměstí Republiky a na dalších místech Plzně, která vždy vytvořila letním inscenacím jedinečnou kulisu. Součástí Divadelního léta je i bohatý doprovodný program, který přivádí na open air scénu netradiční žánry a dává příležitost mladým talentům.

"Herec Milan Šteindler se kromě role paní Outěchové stane i průvodcem festivalu - ve žluté pláštěnce a se žlutým průvodcovským deštníkem bude v rámci kampaně zvát diváky na představení hlavního i vedlejšího programu i do města Plzně," uvedla ředitelka Divadelního léta Marcela Mašínová.

V rámci hlavního programu produkuje Divadelní léto každý rok jednu činoherní inscenaci a opakuje reprízy inscenace loňské. Pro každý ročník tak vzniká nový tvůrčí tým, letos v jeho čele stojí režisér Šimon Dominik:

"Podivné odpoledne dr. Zvonka Burkeho v legendární inscenaci Činoherního klubu pro mě před asi třiceti lety znamenalo jeden z prvních divadelních zážitků po přesunu z dětských představení k těm dospělým, na které mě začali brát rodiče. A mám radost, že se řízením osudu s touhle hrou znovu setkávám, tentokrát už jako režisér, ale znovu stejně jako tenkrát okouzlen Smočkovou prací s jazykem, postavami, situacemi. A taky se těším, že se po víc než deseti letech potkám s magií open air produkce, už mi ty noční zkoušky a hlídání meteoradaru opravdu chybí."

Premiéra komedie Ladislava Smočka "Podivné odpoledne dr. Zvonka Burkeho" se uskuteční v sobotu 2. července, od 6. do 16. července se pak na scéně na náměstí Míru odehraje celkem 10 repríz. Spolu s Jakubem Albrechtem a Milanem Šteindlerem, kteří jsou na Divadelním létě nováčky, se v dalších rolích objeví tváře známé z předchozích ročníků Diana Toniková, Petr Konáš a Michal Štěrba. Scénografem bude Karel Čapek, kostýmy navrhuje Andrea Pavlovičová a hudbu skládá Matěj Kroupa. Dramaturgem je Jiří Janků.

Od 20. do 23. července se návštěvníci Divadelního léta mohou těšit na obnovenou premiéru a reprízy loňské inscenace "Romeo a Julie" s charismatickým Janem Zadražilem v roli Kapuleta. Inscenaci připravil pro Divadelní léto pražský Spolek Kašpar v čele s režisérem Jakubem Špalkem.

Divadelní léto přivede i letos na scénu mladé herecké naděje. Po inscenacích, které vznikly z rezidenčních pobytů studentů DAMU a HAMU v předchozích letech, pozve festival letos v rámci doprovodného programu studenty 3. ročníku Katedry loutkového a alternativního divadla DAMU. Na náměstí Míru uvedou 19. června svoji novinku s pracovním názvem "Pláž", která bude prvním představením letošního Divadelního léta. Doprovodný program nabídne také 20. června večer s hity muzikálového souboru Divadla J. K. Tyla pod názvem "Jsme muzikál!". Chybět nebude ani tradiční večer "Slam Poetry All Stars", který se 25. července stane tečkou za letošním Divadelním létem.

Festival Divadelní léto pod plzeňským nebem podporují město Plzeň a Plzeňský kraj.

Divadelní léto pod plzeňským nebem

15. ročník, 19. června - 25. července 2022, scéna na náměstí Míru, Plzeň

Program (změna vyhrazena)

Podivné odpoledne dr. Zvonka Burkeho (premiéra 2. 7. 2022, reprízy 6. - 8. 7., 10. - 16. 7.)
autor: Ladislav Smoček, dramaturgie: Jiří Janků
režie: Šimon Dominik, hrají: Jakub Albrecht, Milan Šteindler, Diana Toniková, Petr Konáš a Michal Štěrba, scéna: Karel Čapek, kostýmy: Andrea Pavlovičová, hudba: Matěj Kroupa.

Romeo a Julie (obnovená premiéra 20. 7. 2022, reprízy 21. 7. - 23. 7.)
autor: William Shakespeare, překlad: Josef Topol, úprava: Jakub Špalek a Lenka Bočková
Spolek Kašpar
režie: Jakub Špalek, hrají: Daniel Pivoda Ondráček, Tereza Slámová, Jan Zadražil, Eva Elsnerová, Miloslav Tichý, František Kreuzmann, Štěpán Coufal, Kristián Stolařík a kapela Krless.

Doprovodný program:

Pláž (pracovní název,19. 6. 2022)
3. ročník studentů KALD DAMU
Jsme muzikál! (20. 6. 2022)
Hity z minulého, současného i budoucího repertoáru muzikálu Divadla J. K. Tyla a možná i něco navíc! Příjemným večerem pod otevřeným nebem provede šéf muzikálového souboru DJKT Lumír Olšovský.
Slam Poetry All Stars (25. 7. 2022)
Slam poetry na divadelních prknech pod širým nebem s hvězdami české scény.