Mladá MMA bojovnice Veronika Zajícová získala zlatou medaili na mistrovství Izraele v grapplingu

24.08.2023

Mladá sportovkyně Veronika Zajícová sbírá úspěchy i v zahraničí. Jejím posledním velkým úspěchem je zlatá medaile na mistrovství Izraele v grapplingu. Připravili jsme pro vás rozhovor.

Jaké to pro vás bylo získat zlatou medaili na mistrovství Izraele?

Bylo to krásné a zároveň extrémně náročné.

Do Izraele jsme totiž vyrazili hned po skončení castingu na Miss ČR, v úterý odpoledne. Tedy nejprve do Vídně na letiště a odtud do Tel Avivu. Tam jsme dorazili ve dvě ráno. Než jsme se vymotali z letiště, půjčili jsme si auto, tak byly čtyři ráno. To už ani nemělo cenu jít na hotel, takže jsme přespali tři hodiny v autě a začalo vážení. Pak se chvíli čekalo a měla jsem zápasy. Ostatní holky přišly odpočaté, rozcvičovaly se. Já jsem seděla na lavičce, a nabírala jsem sílu na výkony co mě čekaly.

Přibližte čtenářům, o jaký sport šlo a jak je možné, že se Češka stala mistryní Izraele?

Jedná se o mistrovství v grapplingu. Ten v sobě zahrnuje wrestling a Jiu Jitsu. Grappling je něco jako MMA bez úderů. Jsou zde dvě disciplíny. První je tzv. NO-GI a druhá je GI. NO-GI, znamená bez kimona. Zápasí se v rashguardu (přiléhavé sportovní oblečení) a cílem je ukončit soupeře páčením nebo škrcením povolenými technikami. Také se to boduje. A když soupeř není ukončen, tak se vyhodnocuje získaný počet bodů.

GI je zápas v kimonu (kimono = GI). Je to vlastně Jiu Jitsu. To je stejné jako NO-GI, ovšem s tím rozdílem, že se k škrcení používá i kimono.

Já jsem na sebe poprvé oblékla kimono před dvěma měsíci a tohle pro mě bylo něco úplně nového.

Je to tam tak, že soupeř se vám snaží kimono defacto vysvléci. Vytahuje vám část kabátku nebo šos z něj a tím se vás snaží uškrtit. To jsem dříve vůbec nevěděla a je to něco úplně jiného. Grappling je disciplína, jíž je Jiu Jitsu defacto podřízená disciplína. I medaile, které jsme teď dostala, jsou označeny Jiu Jitsu.

Já jsem se tam dostala tak, že známý z Izraele mne před časem zaregistroval ve federaci Izraele Jiu Jitsu. Líbil se mu můj příběh a říkal, že až bude příležitost, ať přijedu. No a teď, když bylo to mistrovství, tak jsem se rozhodla, že to vyzkouším. Přeci jen už jsem zase o pár týdnů více od operace nohy, takže by mi to mohlo jít.

Je pravda, že jste se ve finále utkala s loňskou mistryní Izraele? Čím jste jí překvapila a porazila?

Ano. Ta byla dokonce s modrým páskem, přičemž já mám bílý. Byla hodně dobrá a ještě teď se divím, že se mi povedlo jí porazit. 

Měla dobrou stabilitu, ale já jsem měla lepší. Podařilo se mi jí hodit na záda a pak už jsem si jen hlídala pozici, aby mě nepřevrátila nebo neuškrtila. Sama jsem ji několikrát málem uškrtila, ale bohužel to nevyšlo.

Jaké byly vaše pocity těsně po vyhraném zápase? Slavili s Vámi na místě nějací Češi a Češky?

Byla jsem strašně unavená. A to mě čekal hned další zápas s ještě těžší soupeřkou s fialovým páskem. Naštěstí jsem i ten dobře zvládla. Nevyhrála jsem sice, ale i tak to nebylo špatné. Prohrála jsem na body. Když už jsem ale věděla, že mám zlato z předchozí disciplíny, kde jsem porazila dvě soupeřky, tak mě to tak netrápilo. A Češi tam žádní nebyli. Za naši zemi jsem tam byla jen já.

Jaká byla nejtěžší výzva během turnaje? Doprava, spánkový deficit, ubytování, strava, počasí?

To, jak byly některé zápasy rychle po sobě. Ještě jsem ani nestačila vydechnout a už jsem měla jít zpátky do ringu (správně na tatami). Taky mě bolely hodně ruce a unavená jsem byla taky. Ubytování bylo tři hodiny na zadní sedačce v autě, takže to taky nebylo nic moc. 

A horko bylo přes 30 stupňů večer a přes den čtyřicet, takže pro mě to nebyly úplně komfortní podmínky. Ale nevadí. Co mě nezabije, to mě posílí.

Jak se liší vaše příprava na grappling a MMA zápas?

U MMA mám oproti grapplingu i tréninky v boxu, kopání atp. U grapplingu toto není a musím si dávat pozor, abych tam něco z toho nepoužila. Už se mi i stalo, že jsem soupeřce dala "kolínko" v boxu a jeden zápas v grapplingu na mistrovství České republiky jsem pokazila tím, že jsem mrskla soupeřkou o zem, což se taky nemůže.

Co byste poradila mladým sportovcům, kteří chtějí dosáhnout podobných úspěchů?

Hodně trénovat a trénovat a trénovat. Samo to nepřijde. Vím, co chci a za tím si jdu. Chci být nejlepší a proto mi nestačí dva, tři tréninky týdně. Musím trénovat alespoň dvakrát denně. Také by měli dodržovat životosprávu. Já někdy "uhnu" a jím i hambáče apod., ale většinou se snažím jíst zdravě.

Máte nějaké plány do budoucnosti, pokud jde o vaši kariéru v grapplingu a jiu jitsu?

Grappling a Jiu Jitsu dělám hlavně kvůli MMA. Úspěchy v MMA jsou mým hlavním cílem a tohle jsou jen nástroje, které mi mají pomoci se k tomu cíli dostat.

Facebook: Veronika Zajícová

Instagram: zajicovafighter

Děkuji za rozhovor

Andrea Ježková