Moderátor Petr Říbal se bojí o své mužství

09.05.2022

Vyzývá české muže, aby začali o své zdraví pečovat.

Moderátor Petr Říbal se chystá se svou manželkou, finalistkou soutěže krásy, Míšou založit rodinu. I díky tomu si uvědomil důležitost urologické prevence a rozhodl se na ní apelovat společně s online poradnou uLékaře.cz. Spot, který společně natočili, ukazuje, že takové vyšetření není nic, čeho byste se měli obávat, a že prevence může být vlastně i hra.

"Taková ta preventivní kontrola "osahávačka" je můj úkol, stejně jako každého dalšího muže. Jednou za čas je ale potřeba i kontrola u odborníka. Je to jistota, a navíc to fakt vůbec nic není," uvedl Petr, který neváhal a během natáčení kampaně se nechal rovnou i vyšetřit. "Myslím si, že většina mužů má ostych před ostatními o svých problémech mluvit, a to i když se jedná o jejich lékaře. Navíc se vyšetření bojí a myslí si, že se budou cítit trapně, a že to bude bolet," dodal Petr.

Obavy mužů mohou potvrdit i odborníci z online poradny, kteří pravidelně řeší dotazy týkající se urologických problémů. Především u mužů bývá hlavním problémem ostych, a návštěvu ordinace odkládají na dobu neurčitou. V tuto chvíli přichází na scénu diskuzní fóra, ve kterých najdete častěji laický názor než relevantní doporučení. I proto je tu uLékaře.cz, aby vám pomohli - ať už zodpovězením vašeho dotazu specialistou, nebo zprostředkováním návštěvy. To vše přímo ve vaší klientské zóně.

Problémem bývá i milná domněnka, že se nás tento problém nemůže týkat. Rizikových skupin je však poměrně velké množství, a pokud jste kuřák nebo si dopřáváte alkohol, mějte se na pozoru. Naštěstí prevence je velmi mocná, navíc výrazně levnější než péče při onemocnění. To si uvědomují i pojišťovny, které investují do preventivních programů, a každoročně je rozšiřují. Proto jich neváhejte využít.

Počty případů úmrtí na rakovinu rapidně stoupají, ročně na následky urologických onemocnění zemře více než 1 500 pacientů. Současné prognózy předpovídají, že v roce 2035 bude hlavní příčinou smrti obyvatel EU. V České republice máme už nyní vyšší počet úmrtí na následky onkologického onemocnění, než je v EU průměrné. Existuje ale jednoduché řešení, byť nezní nijak nově - vyhýbání se rizikovým faktorům a odhalení nemoci v době, kdy nemocný ještě nepociťuje žádné příznaky.