NADACE AGEL plní sny Karolínce, tanečnici na vozíku se svalovou dystrofií

07.11.2022

Sny se mají plnit a NADACE AGEL je také plní. Patnáctiletá Karolínka Dejová, která se narodila s onemocněním svalová dystrofie a je na vozíčku, si díky nadaci splnila sen, po kterém toužila od dětství. Kromě splněného snu přispěla NADACE AGEL na léčbu v lázních nebo umožnila Karolínce tančit pro účastníky během charitativního běhu Těšínská osmička.

Patnáctiletá Karolínka, která se narodila s onemocněním svalová dystrofie a je na vozíčku, se díky nadaci mohla zúčastnit přímého přenosu pořadu StarDance XI ...když hvězdy tančí. Slečna, která se i přes nepřízeň osudu stala tanečnicí, během jednoho televizního večera mohla usednout do hlediště a na vlastní oči vidět soutěž, kterou vždy chtěla zhlédnout.

"Jsem hrozně moc ráda, že jsem se mohla zúčastnit přímého natáčení StarDance. Byl to úžasný a nezapomenutelný zážitek! Natáčení je stokrát lepší než u televize. Nikdy mi neutekl žádný díl. Tanec patří do mého života. Tajně jsem si přála, že bychom s mou kamarádkou Eliškou mohly vystoupit v doprovodném programu nebo bych si moc ráda zatancovala v díle vozíčkářů. Třeba se mi někdy tento sen splní," 

uvedla Karolínka po návratu domů.

Vystoupení v doprovodném programu StarDance sice nedopadlo, zato ale mohla Karolínka se svou kamarádkou Eliškou vystoupit během doprovodného programu charitativního běhu Těšínska osmička s choreografií Never enough. Karolína a Eliška spolu tančí už více než osm let v Tanečním klubu Gradus Štramberk. Za tu dobu absolvovaly spoustu společných zážitků a vystoupení na prestižních akcích po celé České republice. 

Účastní se také charitativních a benefičních projektů. Jsou držitelky ceny Rekordy handicapovaných hrdinů, několikanásobné vítězky tanečního festivalu ve Vídni a v loňském roce získaly zlatou medaili na světové soutěži v para dance. V roce 2019 si společně splnily sen, když se zúčastnily televizní show Československo má talent.

"Ještě před operací, kterou má Karolínka čerstvě za sebou, dostala pozvání tancovat v Praze na Plese na kolečkách, který se bude konat v prosinci. Spolu s Eliškou zvládla několik soutěží a vystoupení na koncertě k 65. výročí Lidové konzervatoře, v Národním moravskoslezském divadle na akci Mezinárodní dny handicapy Všechny barvy duhy nebo v Dolních Vítkovicích na udělování cen Křišťálový kamínek," 

popisuje aktivity paní Seidlová, babička Karolíny.

Do projektu PLNÍME SNY DĚTEM přihlásila svoji vnučku Karolínku paní Daniela Seidlová, která pracuje v Nemocnici AGEL v Novém Jičíně jako zdravotní sestra. S manželem mají vnučku ve své péči zároveň s jejím 17 letým bratrem Filipem. Přes svůj hendikep je Karolína velice cílevědomá. Věnuje se v ZUŠ hře na zobcovou flétnu. Hraje také na elektronické varhany a zpívá v pěveckém sboru v Základní umělecké škole. Přestože se Karolínka pohybuje na invalidním vozíku, je tanec její největší vášní. Doma má řadu diplomů, pohárů a medailí z tanečních i mezinárodních soutěží. Je pravidelným hostem mezinárodních sportovních her EMIL OPEN, kde tancuje v průvodním programu při zahájení a na Benefici pana Jana Krause.

Vzhledem k tomu, že se Karolínčin zdravotní stav postupně zhoršuje, hledá si Karolínka jinou zábavu a s tancem musela na chvíli přestat. Vždycky ráda kreslila a malovala. Před dvěma lety začala chodit v ZUŠ také na výtvarný obor. Spolupracuje s autorkou audiopohádky Zuzajda a Jurajda. Podílí se ilustrací na spolutvorbě. Po ukončení základní školy, by se Karolína chtěla výtvarné tvorbě věnovat.

"Jsme velmi rádi, že se nám podařilo splnit Káji její sen, a to i díky vstřícnosti vedení České televize. Setkání s Karolínkou pro mne bylo jedno z těch, na které se nezapomíná. Milá, krásná mladá slečna, která je velmi talentovaná a má můj velký respekt a obdiv. Stejně jako její prarodiče. Káju jsme museli znovu vidět, a proto jsme ji a její kamarádku Elišku pozvali, aby vystoupily v doprovodné programu Těšínské osmičky. NADACE AGEL mimo jiné přispěla Karolínce částkou 40 000 tisíc na léčebnou rehabilitaci v Sanatoriích Klimkovice," 

říká Bc. Veronika Dostálová, členka správní rady NADACE AGEL.

Podle babičky Kája nemá ráda, když ji někdo lituje. 

"Je šťastná, když ji zdraví berou mezi sebe. I s lehkým mentálním a těžkým tělesným postižením se snaží vyrovnat zdravým vrstevníkům. Na své postižení říká: "vždyť já jen nechodím." Není to pravda. Potřebuje k sobě asistenta, který by ji pomohl v běžných úkonech. Mým cílem je, aby byla šťastná, dokud to jde. Z celého srdce bych ráda poděkovala za podporu naší vnučky Karolínky. Karolína se narodila již s postižením těžká svalová hypotonie. Později, až byla v naší péči, ji byla diagnostikována svalová dystrofie typu LAMA 1A. Karolína přes své postižení je velice aktivní dítě. S přibývajícím věkem a s hormonálními změnami se její zdravotní stav pomalu horší. Vzhledem k tomu, že prosedí většinu dne, se Karolíně bortí páteř. Tento stav je zřejmě způsobený vyluxovanou kyčlí a velkými bolestmi, které Karolína má. Nedávno Karolínka absolvovala velkou ortopedickou operaci pravé kyčle. Kéž by se Karolíně páteř po operaci srovnala a bolesti ustaly. Výsledek však, jak nám bylo lékaři před operací sděleno, není jistý. Věříme však, že vše dobře dopadne a k tanci se zase vrátí. Velice si vážím Vaši štědré pomoci. Ale také práce všech lidí s dobrým srdcem v NADACI AGEL," 

říká paní Seidlová.

Zdroj: TZ Nadace Agel