Petr ,,Píno" Ondruš (IAF): ,,Máme na stole určitou formu spolupráce s KSW. Tu si Česko otestuje v sobotu v Liberci." 

25.02.2023

Před patnácti lety vlastně otevíral dveře českým zápasníkům do polské MMA organizace KSW. Ta svůj 79. galavečer poprvé uspořádá na tuzemské půdě. A v liberecké "tygří" aréně se představí hned šest česko-slovenských zástupců. "A já budu tentokrát v roli komentátora. Jsem pozvaný do studia jak KSW, tak Nova Sport. Snad budu mít možnost i v klidu sledovat zápasy," říká v rozhovoru Petr "Píno" Ondruš, dnes již promotér domácí organizace I Am Fighter (IAF).

Jak se ti líbí karta pro první galavečer KSW v Česku?

Vypadá zajímavě. Je super, že se v Liberci představí čtyři čeští zástupci a dva Slováci. Škoda, že nakonec nemohl kvůli zranění nastoupit v hlavním předzápase Viktor Pešta.

Pojedeš v sobotu do Liberce?

Pojedu, protože jsem pozvaný přímo od KSW, mám být v jejich studiu. Navíc jedním z Čechů je i Frederico Komuenha, se kterým tam jedu jako jeho manažer.

Ve studiu KSW nebo Nova Sport, která večer vysílá v Česku?

Budou tam dvě a jsem pozvaný do obou.

Takže budeš pendlovat?

To, doufám, že ne (úsměv). Doufám, že budu moci sedět a koukat se na zápasy.

Zmínil jsi Frederika, tak jak to s tímto bojovníkem, který začal kariéru v IAF, vypadá?

Myslím si, že je na tom dobře. Celkově je pro mě jako promotéra IAF samozřejmě skvělé, že naší organizací prošel Frederico, jeho soupeř (Matyáš Viszlay), ale i Petra Částková, či David Hošek. Je to pro nás parádní reklama, ukázka, že to neděláme špatně, když jsou připraveni reprezentovat Česko v největší evropské MMA organizaci.

Co se týče konkrétně Frederika, tak ten byl teď pět týdnů na kempu ve Španělsku v místním Allstars Gymu, který je napojený na slavnou a stejnojmennou tělocvičnu ve Švédsku, a je na tom výborně. Včera jsme se viděli, chyběl mu kousek k dodělání váhy.

Pozn. redakce: S Fredericem Komuenhou jsme natáčeli na galavečeru IAF 6 v pražské Královce. Podívejte se na rozhovor:

Mimochodem, čekal jsi, že zvládne váhu tak lehce? Protože i vinou zranění se s ní loni trošku trápil.

Čekal, protože je hodně cílevědomý, takže jsem mu věřil. Nečekal jsem, že tak snadno a rychle, ale věřil jsem mu. Každopádně shazoval opravdu hodně (přes 40 kilogramů).

Velkým tahákem by měl být zápas Arkadiusz Wrzosek vs. Tomáš Možný, oba prošli top organizacemi v K-1, Polák má skalp Badr Hariho, ale v prvním vzájemném duelu se slovenským obrem prohrál.

Jsem na ten duel také hodně zvědavý, protože v malých rukavicích to bude dle mého šílená mela. Těším se na to, oba jsou zkušení, tvrdí, mají strašné rány. Jde sice o odvetu, jak říkáš, ale je to vlastně v jiném sportu, v malých rukavicích nemůžeš bojovat stejně jako v klasických boxerských v ringu.

Takto na papíře kandidát na zápas večera?

Uvidíme, já tam mám teda ještě jiného favorita, ale ano, může to být klidně zápas večera.

A na který se ty těšíš nejvíce?

Na hlavní duel o titul KSW v těžké váze mezi Philipem De Friesem a Toddem Duffeem.

Do pozice co-main eventu se nakonec posunul Dominik Humburger, kterému se na poslední chvíli změnil soupeř (Jorge Bueno Jr.). Jak ty vidíš zatím neporaženého "Hambáče"?

Beru ho jako takového "lucky boye", který to má 5-0, v KSW měl už jeden zápas, ve kterém měl i trošku štěstí, ale to k tomu patří. A jak se říká: "štěstí přeje připraveným". Změnil se mu na poslední chvíli soupeř, což není příjemné, navíc jde o kvalitní náhradu, takže teď se myslím ukáže, zda na to má a jaké jsou jeho možnosti. Každopádně mu samozřejmě přeji, aby svoji bilanci a schopnosti potvrdil a pokračoval ve vítězné sérii co možná nejdéle.

Co duel nestárnoucí Petry Částkové?

Petra měla mít u nás na IAF v listopadu poslední zápas, bylo mi řečeno, že to tak není (úsměv). Myslím, že je na tom dobře, má natrénovaná, soustředila se teď hodně na kondici a všichni, co ji známe, tak víme, že umí dělat zajímavé zápasy, takové trošku chlapské, což jsme viděli i na našich akcích. Očekávám něco podobného i teď s Polkou.

Jak si užíváš vše kolem KSW v Česku? Viděl jsem, že jsi sdílel i nějaká videa z minulosti, protože ty jsi byl myslím první Čech v této organizaci.

Je to tak... Sdílel, určitě jsem si vzpomněl na své duely v KSW. Vzpomínky se vracejí, ale na druhou stranu, už je to nějaký ten pátek, měl jsem tam tři zápasy v roce 2008, ale momentálně spolu komunikujeme už jen jako promotéři a povedlo se nám navázat i nějakou spolupráci mezi KSW a IAF. Za mě je super, že jsou v Česku a doufám, že naše spolupráce bude fungovat i po tomto eventu.

Takže tam jedeš i jednat, nejen spolukomentovat?

Nechci předbíhat, ale něco na stole připravené je.

Proč vlastně trvalo tak dlouho, než KSW překročilo hranice Polska směrem na jih?

Tak oni tady měli být v září roku 2020, jenže to zhatil covid, tehdy už měli i zamluvenou O2 Arenu, no a pak loni chtěli Ostravu, ale tam je vypekl pan Novotný. Myslím, že to byla jen otázka času, trefit vhodné místo a také nalákat na kvalitní zápas, před těmi třemi roky byl myslím ve hře zápas Patrika Kincla s Michalem Materlou, ale covid byl proti.

Dá se teda předpokládat, že KSW není v Česku naposledy?

Myslím si, že tu určitě v Česku nejsou naposledy. Myslím, že se do Česka budou vracet pravidelně, už třeba jen kvůli tomu, že teď podepsali opravdu hodně našich zápasníků.

Koukal jsem i na cenu vstupenek, které jsou v porovnání s Oktagonem (galavečer v Liberci uspořádá v polovině dubna) v průměru o 10-15 procent levnější. Lze z tohoto faktu něco vypozorovat?

Já si myslím, že Oktagon má své fanoušky, takže si arénu v Liberci vyprodá, tak jako vždy. KSW to má těžší v tom, že jde o evropskou MMA Ligu mistrů, ale bohužel v dnešní době táhne více bizár než kvalitní sport.

Pozn. redakce: Baví vás MMA? Hledá zajímavosti z české, slovenské a zahraniční MMA scény? Sledujeme dění v organizacích RFA (Real Fight Arena), IAF (I Am Fighter) a Clash of the Stars a přinášíme vám unikátní rozhovory s MMA bojovníky a zápasníky.

Dovedu si představit, že nebude sobotní event úplně vyprodaný, což je škoda, ale tak to dneska je. Vnímám to tak, že KSW si tímto galavečerem otestuje české území, takže možná i proto jsou lístky v porovnání s Oktagonem o něco levnější. KSW má velkou sportovní kvalitu, ale i díky tomu, že šlo v minulosti sledovat jen skrze jejich vlastní platformu, nedělají tak pompézní promo jako jiní, nemusí být úplně tolik v podvědomí fanoušků. Jsem sám zvědav, jak to v sobotu bude vypadat.

Zdroj: IAF

Foto: FB Petr ,,Píno" Ondruš

Zpracovala: Andrea Ježková