Projekt PVZP „Pošlete vzkaz příběhem“ má prvního oceněného. Je jím Jiří Mlejnský z Domova Sedlčany. Gratuloval také Jiří Korn

01.09.2022

Krásný příběh s poselstvím pro mladou generaci sepsal vášnivý turista Jiří Mlejnský, klient Domova seniorů v Sedlčanech. Přestože již nemůže turistiku pěstovat, vzpomínky zůstávají a stačilo je jen "hodit" na papír. Tak vznikl příběh "Duch Posázaví s hroznovým cukrem v kapse", který se v projektu Pojišťovny VZP "Pošlete vzkaz příběhem" umístil na 1. místě. Jiří Mlejnský tak pro Domov Sedlčany získal šek v hodnotě 30 000 korun, ke kterému mu pogratuloval i host slavnostního dopoledne, zpěvák Jiří Korn či starosta města Sedlčany Ing. Miroslav Hölzer či spisovatelka Jaroslava Pechová.

Ředitelka domova, paní Jaroslava Kocíková, měla z výhry radost. "Domov vedu jedenáct let a zažili jsme tu hodně náročných situací, například v covidové době, ale také spoustu hezkých chvil. A tato patří k nim. Do projektu Pojišťovny VZP jsme poslali tři příběhy a vzkaz pana Mlejnského vyhrál. Sama jsem byla překvapení. Je vidět, že naši klienti mají mladé generaci co předat. Ten vzkaz je jasný: Zahoďte mobily a užívejte si života."

Ke spokojeným klientům patří také Jiří Mlejnský, vítěz projektu Pojišťovny VZP. Nesmělý a velice skromný pán, nesl svoji výhru hrdě. "Moje výhra poslouží všem. Do domova tak mohli nakoupit 3 vozíky, 4 chodítka a 1 televizor. Já sám na televizi nekoukám, radši si čtu. Mám také hodně vzpomínek, vždyť během 13 let jsem ušel 20 000 kilometrů. Vedl jsem si deník, kde jsem k turistickému razítku vždy přidal pár poznámek k pochodu. Tak pokud mi hlava slouží, sepsal jsem jeden příběh ze Šumavy a on vyhrál," usmíval se Jiří Mlejnský.

Zpěvák Jiří Korn je činorodý člověk a každá aktivita je mu blízká. "Příběh pana Mlejnského jsem četl. Rád cestoval, spal pod širákem, to jsou nádherné zážitky, na které člověk rád vzpomíná. Také jsem chodil do turistického kroužku a moc mě to bavilo. Hlavně když jsme lovili ty bobříky odvahy a další, to byly nervy. Pan Mlejnský dostal výhru za článek s příběhem, já muzikálovou Thálii za Bídníky a za celoživotní přínos. Ceny vždycky potěší," usmíval se Jiří Korn a po čtyřech písničkách se věnoval autogramiádě. Každý měl na paměti Kornův legendární koncert v O2 aréně k jeho sedmdesátinám, kde zpěvák neslezl z jeviště a sršel energií, kterou by mu mohl leckdo závidět. "Samozřejmě jsme hodně zkoušeli a trénovali a díky tomu jsem to i vydržel. Netušil jsem, jestli to zvládnu, nakonec koncert proběhl, ani mi nepřišel vysilující. Byl to i adrenalin, to mě drželo a já si koncert užil. A pak, pracovat s mladými lidmi nabije každého," uvedl Jiří Korn, který se opakování velkolepé show po třech letech nedočkal. "Dneska už vím, co zvládnu a co ne, mám hranice, o kterých vím. Ale nevadí, chystám šňůru koncertů, které by měly být postavené na pohybu a na tanci s taneční skupinou. Bude to vzpomínkový přehled repertoáru, který jsem dělal. Chtěli bychom vystupovat v daleko menších prostorách, než je O2 arena. Chci být lidem blíž."

Rozhovor vznikl v době, kdy se fanoušci loučili se zpěvačkou Hanou Zagorovou. Jiří Korn zavzpomínal na povedené silvestrovské číslo, které je dodnes perlou televizního archivu. "S Hanou Zagorovou jsme moc společných vystoupení neměli, ale tohle se hodně povedlo. Píseň se jmenuje Pěšky nám je jít souzený a text nám napsal Jiří Suchý. Nesmírně povedená záležitost, to mě bavilo. Ale jinak nerad vzpomínám, radši žiju přítomností, dokud ještě mohu. Snažím se vždycky dělat něco nového, ale už to jde hůř."

Co Jiřímu Kornovi momentálně plní diář, jsou koncerty s oblíbeným vokálním seskupením 4TET. Natáčení filmu ho nečeká žádné, ale kdyby se objevilo nějaké pěkné natáčení klipu, šel by to toho. "Pokud se mi něco líbí, jdu do toho. Naposledy jsme natočili klip k písni Tygrovanej sprej se zpěvákem 7krát3, krásná píseň a to mě hodně bavilo. Mladí lidé jsou strašně šikovní."

Soutěž "Pošlete vzkaz s příběhem" byla koncipována jako společensky odpovědná aktivita Pojišťovny VZP, a.s. která měla aktivizovat seniory k tomu, aby sepsali příběh s poselstvím další generaci. Pět nejlepších příběhů bylo oceněno výhrou v hodnotě 30 000 Kč. V další fázi projektu příběhy ilustrovaly děti a výsledkem je publikace Pošlete vzkaz příběhem. Došlo k propojení generace - senioři poslali dál svá životní moudra - mladí je přečetli, zpracovali a poučili se z nich.

Za projektem "Pošlete vzkaz s příběhem" stojí Halina Trsková, místopředsedkyně představenstva Pojišťovny VZP, a.s. "Od momentu, kdy jsem vstoupila do Domova Sedlčany, jsem byla překvapená příjemným prostředím. Je tu všude cítit energie a optimizmus paní ředitelky. Klienti jsou tady šťastní a já jsem pracovníkům za to vděčná. Nic lepšího nás nemůže potkat, než když se o nás ve stáří někdo s láskou postará. Výherce pana Mlejnka jsme se ptali, co by chtěl zakoupit pro svůj domov. Přál si chodítka, televizi a vozíky. Viděl, že je to potřeba," uvedla Halina Trsková a připomněla, že i produkt Fénix Pojišťovny VZP myslí na nemocné a seniory. "Je to pojištění závažných úrazů a nemocí. Každá nemoc vám přinese finanční náklady a tady pojistnou částku můžete použít na léčbu, na rekonvalescenci, na další ekonomickou činnost rodiny nebo si jí nechat právě na stáří. Mohou se vám otevřít dveře pro kvalitnější léčbu, rehabilitaci, lázně. Doufám, že se náš Fénix rozletí mezi co nejvíc lidí. Každý by měl pamatovat, že může onemocnět, nebude moci chodit do práce či bude starý."

Soutěž "Pošlete vzkaz s příběhem" zná své výherce a Halina Trsková už v hlavě nosí další nápad. Ale protože za každým projektem je hodně práce, musí to nejprve pořádně promyslet, doladit a pak se jménem Pojišťovny VZP pustí do něčeho nového.

David Novotný