Prostějovská palírna slaví 504 let limitovanou dvanáctiletou whisky, pokřtil ji Jiří Bartoška

20.07.2022

Palírna U Zeleného stromu, nejstarší palírna v Evropě, stočila v rámci oslav 504. výročí od svého vzniku novou limitku Staré žitné myslivecké. Letošní žitná whisky Stará žitná myslivecká Single Barrel 12yo nese chuť po bourbonu a na výběru sudu, ze kterého se 504 jedinečných lahví stáčí, se podílel i Jiří Bartoška.

Limitka se vrací k roku 2018, a tedy i výročí 500 let. 

"Tehdy poprvé jsme ručně stočili výroční edici Staré žitné myslivecké Single Barrel. Předtím jsme ji nechali osm let zrát v sudech po bourbonu, které byly vyrobeny z bílého amerického dubu," vysvětluje blend master Roman Petruš. Další sudy z tohoto ročníku, tedy roku 2010, ale nechal zrát v prostějovském sklepě dál. "Pravidelně jsem je ošetřoval a degustoval a letos po 12 letech zrání nastal ten správný čas, kdy se v jednom ze sudů krásně snoubily a harmonizovaly chutě a vůně," doplňuje Petruš.

Zásluhu na výběru letošního Single Barrelu má vedle blend mastera také herec Jiří Bartoška, který je už přes dva roky tváří whisky Stará žitná myslivecká Selection. Roman Petruš předvybral sudy a nechal Jiřího Barošku rozhodnout, ze kterého se bude limitka stáčet. 

"Ví se o mně, že jsem velkým fanouškem dobré whisky. Zároveň mám z dob svých hereckých začátků nostalgický vztah k české legendě Staré žitné myslivecké. Proto jsem rád souhlasil, že se stanu tváří Staré žitné myslivecké Selection, která ukazuje, že i v Česku umíme dělat dobré whisky. A nyní mohu společně s Palírnou ukázat i novou limitovanou edici. Před časem jsem si s radostí udělal čas na to, abych spolu s Romanem ochutnal a vybral whisky, kterou budeme letos k výročí stáčet. Vybrali jsme společně sud číslo 78 a těší mě, že jsem dnes opět výroční whisky ochutnal a připomněl si její výjimečnou chuť," říká Jiří Bartoška, který novinku spolu s blend masterem v Prostějově také pokřtil.

Stará žitná myslivecká Single Barrel 12YO se stáčí ručně přímo ve sklepě nejstarší palírny v Evropě.

"Vůně této jedinečné edice s měděnou barvou je jemně nasládlá, s náznaky tabáku a dubového dřeva. Chuť je velmi jemná, harmonická a podbarvená tóny sušeného ovoce, převážně švestky a mírně i fíků, díky dlouhému zrání v sudech má ale zároveň silnou dřevitost. V pozadí vystupuje karamel, vanilka a také máslové sušenky," popisuje Petruš.

K dispozici bude pouze 504 kusů, k dostání budou v podnikové prodejně v Prostějově, na e-shopech (alkohol.cz, lihovarek.cz) a ve vybraných barech. Orientační cena je 1990 korun.

Palírna U Zeleného stromu a.s.

Palírna U Zeleného stromu a.s. má ojedinělou historii, která začala již v roce 1518 udělením práva vařit pivo a pálit pálenku domu U Zeleného stromu v Prostějově. Jde o unikát nejen v Česku, ale i v rámci celé Evropy, kde neexistuje palírna s delší historií. Palírna U Zeleného stromu a.s. (též známá podle jednoho ze svých výrobků jako Starorežná Prostějov) je ryze česká firma, která je i bez cizího kapitálu druhým největším výrobcem lihovin v České republice. Mezi nejznámější značky patří Starorežná, Blend 42 Vodka, Heffron či Hanácká vodka a zejména výjimečná česká žitná whisky "Stará žitná myslivecká". Výrobky firmy jsou oceňovány pro svou chuťovou kvalitu medailemi na významných světových soutěžích a díky tomu firma své značky úspěšně vyváží. S produkty Palírny U Zeleného stromu a.s. se zákazníci mohou setkat v dalších dvaceti zemích pěti kontinentů. Na domácím trhu pak s firmou spolupracují při distribuci svých výrobků značky s nejvyššími společenskými ambicemi, jako jsou Koval, Dictador, NAUD, Pushkin, Berentzen a další.  

Zdroj: Prostějov 14. července 2022 (PROTEXT), tisková zpráva