První letošní premiéra v Divadle Viola: Inscenace Oblak, který tančil valčík, připomene Ferdinanda Peroutku

28.02.2023

Ferdinand Peroutka, vynikající český žurnalista, spisovatel, historik i dramatik, zakladatel vysílání Rádia Svobodná Evropa, a především neochvějný zastánce demokracie. Právě jemu je věnována nová inscenace Oblak, který tančil valčík režiséra a scenáristy Tomáše Vondrovice s Ondřejem Kepkou v hlavní roli. Premiéra se odehraje 28. února v Divadle Viola, reprízy následují 22. března a 24. dubna.

"Představení nebude klasickým divadlem ani historicko-vědeckou přednáškou. Chceme vytvořit atraktivní scénickou formu, tvar, typický pro divadlo Viola, který dokáže diváka poučit i pobavit. Cítíme se přinejmenším tímto být Ferdinandu Peroutkovi zavázáni," podotkl Tomáš Vondrovic. 

Významným výrazovým prvkem doplňujícím inscenaci je scénický tanec v provedení studentů Taneční konzervatoře hl. m. Prahy Luisy Brychcínové a Vojtěcha Pilbauera nebo Julie Miadikové a Jana Kaluse pod choreografickým vedením Aleny Drapalíkové.

Inscenace Oblak, který tančil valčík, vznikla při příležitosti 45. výročí úmrtí Ferdinanda Peroutky – zemřel 20. dubna 1978 v New Yorku. Název vychází z Peroutkova románu (a divadelní hry) Oblak a valčík, který vznikl na základě zkušenosti z věznění v koncentračním táboře a jedinečným způsobem zobrazuje projevy války a nacismu v lidské existenci. K jeho stěžejním dílům patří také čtyřsvazkové Budování státu o historii Československa v letech 1918–1922. Do dějin české žurnalistky se Ferdinand Peroutka zapsal zejména působením v týdeníku Přítomnost, v Lidových novinách a publicistickou činností v exilu.

Předprodej vstupenek v pokladně Divadla Viola nebo online prostřednictvím webu Divadla Viola.

Divadlo Viola

Viola se na divadelní mapě Prahy těší výlučnému postavení. Někdy bývá trefně označována jako nejmenší velké divadlo v Praze. Nikdy neměla stálý herecký soubor, ale vždy zde vystupovaly velké herecké hvězdy. Útulný prostor nevelkého sálu přímo v centru metropole, na Národní třídě, je už řadu let dějištěm intimních setkávání diváků s uměním. 

Od roku 1963, kdy se v tehdejší Poetické vinárně Viola konalo první představení, repertoár staví na myšlenkové, autorské, inscenační kvalitě a na výtečných hudebních a hereckých výkonech, které jsou pro diváky zdrojem intenzivních zážitků. Dramaturgický záběr sahá od scénických čtení přes komorní dramata až po rozverné kabarety. Soboty patří rodinám s dětmi – především pohádkovým představením. V předsálí divadla návštěvníci najdou každý měsíc novou výstavu.

Jedinečná atmosféra do Violy přitahuje nejen diváky, ale také velké osobnosti uměleckého světa. K legendám, které se sem rády vracely, patřili Radovan Lukavský, Zdeněk Štěpánek, Eduard Kohout, Karel Höger, Rudolf Hrušínský, Dana Medřická, později Jan Kačer, Jana Hlaváčová, Hana Maciuchová, Boris Rösner či Eliška Balzerová. V současné době na jevišti Divadla Viola excelují Bára Hrzánová, Taťjana Medvecká, David Prachař, Marek Eben, Tereza Kostková, Petr Kostka, Tatiana Vilhelmová a další, včetně členů mladší herecké generace, jako jsou Viktor Dvořák nebo Máša Málková.

Web: Divadlo Viola

Zdroj: 2media

Zpracovala: Andrea Ježková