Rozhovor s režisérkou, herečkou, spisovatelkou a výtvarnicí Evou Toulovou

07.12.2022

Eva Toulová je úspěšná česká režisérka, spisovatelka, herečka a výtvarnice. Kam vás Eva pozve? Dozvíte se v rozhovoru.

Z jaké poslední události máte radost?

Aktuálně jsme zkrátily naše dva celovečerní dokumenty Camino a Černobyl na kolečkách pro Primu na hodinové verze, tak jsem ráda, že se dostanou koncem roku i k televizním divákům. Mimo to postprodukujeme náš celovečerní film Superžena a jsme uprostřed natáčení hrané komedie Láska na zakázku.

Jak náročné bylo dostat se až k tomuto bodu a co pro vás tento zážitek znamená?

Pro nás je vždycky nejradostnější, když se film podaří zafinancovat. Nápadů by bylo vždycky dost, ale shánění financí je, obzvlášť v dnešní době čím dál tím těžší.

Jak vás tato zkušenost obohatila? Přinesla vám něco zajímavého do budoucna?

Z každého projektu si odnáším řadu vzpomínek, přátel a samozřejmě i zkušeností, ze kterých budu určitě čerpat i v budoucnu.

Komu chcete poděkovat za podporu? Kdo vás sponzoruje?

Mám velké štěstí na lidi, se kterými spolupracuji, takže bych chtěla v první řadě poděkovat celému svému štábu prakticky u všech projektů.

Jaký máte vzkaz pro ostatní, kteří vás chtějí následovat? Jak na to? Jak začít?

Asi nejdůležitější rada by byla obrnit se nesmírnou trpělivostí, protože film je běh na dlouhou trať a zároveň se nezhroutit z toho, když se Vám nakonec sem tam nějaký projekt nepovede rozjet - to se prostě běžně stává i profesionálům.

Není důležité zvítězit ale zúčastnit se. Souhlasíte s tímto rčením?

Určitě ano, každá zkušenost nás někam posunuje a pro mě osobně je mnohdy důležitější cesta, než cíl. S každým filmem se učím něco nového a posunuje mě dál a to je na tvorbě to nejdůležitější - neustát a posouvat se.

Co chystáte v nejbližší době? Kam společně pozveme čtenáře?

Aktuálně natáčím novou hranou komedii s názvem Láska na zakázku, která pojednává o šílenostech různých povolání. Hraje nám tam Václav Vydra, Jiří Krampol, Jaromír Nosek, Uršula Kluková a další herci.

Určitě bych diváky pozvala koncem roku na naše dokumenty Camino na kolečkách a Černobyl na kolečkách. V obou snímcích jsme se vydali s týmem v čele s vozíčkářem s roztroušenou sklerózou na výpravu - jednou Španělskem, podruhé Ukrajinou/Černobylem. Přesný termín vysílání určitě uvedeme na našich FB stránkách https://www.facebook.com/cernobylnakoleckach.

Web: www.evatoulova.cz

Instagram: evatoulova

Zpracovala: Andrea Ježková