Rozhovor se zpěvákem Pavlem Horejšem

01.12.2020

Přinášíme rozhovor s nadaným zpěvákem Pavlem Horejšem.

Z jakého posledního dokončeného projektu máte radost?

Tak určitě ze ŠUMAVY. To byl náš poslední větší projekt. V něm se nám podařilo pomoci šumavskému psímu útulku Nalezenci Šumaváci. Z toho jsem měl asi největší radost.

Co pro vás znamená hudba? Je to splněný sen, zábava, tvrdá práce?

Hudba je mým asi největším snem ale zároveň i koníčkem. Baví mě jen tak skládat a psát texty, utápět se v melodiích, hrát na kytaru nebo zpívat. Kdykoliv, když je mi smutno, hudba mi pomůže, stačí si vzít kytaru do ruky a špatná nálada je hned pryč.

Pořád něco poslouchám a dá se říct, že si svět bez hudby asi nedovedu představit. Hudba je pro mě samozřejmě i tvrdá práce, zejména poslední dobou. Nic nepřichází samo a navíc je dnes taková zvláštně divná doba.

Bez tvrdé práce to nejde. Jednoduše, čím víc tomu dáváš, tím více se ti vrací.

Kam až se chcete ve světě showbyznysu dostat? Co je vaše meta a cíl?

Hudbu jsem začal dělat, protože mě to bavilo. Časem se to u mě přehouplo až ve vášeň a závislost. A abych odpověděl na otázku, kam bych se chtěl dostat. Úplně by mi stačilo objíždět koncerty a dělat hudbu pro lidi. To mě dělá šťastným.

Dotáhnout bychom to samozřejmě chtěli co nejdále, tak abychom se mohli živit jen hudbou. To by byl náš sen. Řešit vše okolo toho od skládání, natáčení až po koncertování. Česká hudební scéna je dnes ale přeplněná, v každém městě existují desítky kapel. Proto na sobě tvrdě pracujeme. Snažíme se poslouchat co nejvíce zahraniční kapely, které to podle mě dělají dobře. Z toho si pak bereme inspiraci a nápady, kterým dáváme svůj vlastní a osobitý pohled.

Chtěl byste být opět učitelem?

Tak to je docela zajímavá otázka, upřímně jsem nad tím ještě nějak moc nepřemýšlel. Dělám teď, co mě baví, mám více času na muziku, takže jsem spokojený. Určitě ale nevylučuji možnost, že se jednou k učení opět vrátím. K dětem mám skvělý vztah už od mala, kdy jsem pravidelně jezdil na tábory jako vedoucí. Takže uvidíme, jak se to celé dále vyvine.

Co je pro vás úspěchem a štěstím?

V nedávné době jsem řešil zdravotní problémy, které se z nenadání objevily. Až teprve v tu chvíli si člověk vždy uvědomí, jak moc je zdraví důležité. Takže šťastný jsem, když vše funguje, tak jak má, a já mohu dělat to, co mě baví a naplňuje.

Velkou roli na mém štěstí hraje také, teď již, moje žena. Měl jsem opravdové štěstí, že jsem ji potkal, a že to celé dopadlo, tak jak to dopadlo. Plně mě podporuje v tom, co dělám a je prostě skvělá! A tak by to mělo být.

Jaké je vaše životní motto?

Během těch let, co dělám hudbu, jsem vypozoroval jeden fakt. Existuje opravdu mnoho lidí, kteří Vám úspěch prostě nepřejí. Budou Vás urážet, psát Vám ošklivé - nenávistné zprávy nebo Vám budou vysvětlovat, proč to, co děláte, děláte špatně.

Nenechte se tím vyvést z míry, je to jednoduché, čím více je o Vás slyšet, tím více lidí Vás bude podporovat ale také hejtovat. Takže moje motto by asi bylo:

"Dělej, co tě baví, bez ohledu na to, co říkají druzí."

Děkujeme za rozhovor

Pavla Vavřičková

Foto: Lenka Horejšová

Poznámka redakce: Obsáhlejší rozhovor najdete na stránce Pavel Horejš.