Série koncertů na Bořislavce podpoří Piana do škol

22.02.2023

Nadace Karel Komárek Family Foundation pořádá na podporu sbírky Piana do škol od února do června každé poslední úterý v měsíci koncert. Sedm sólistů či uskupení nabídne ve foyer sídla skupiny KKCG žánrově pestré hudební zážitky s pianem v nejrůznějších polohách. Sérii sjednocuje dramaturgie a úsilí vystupujících podpořit nadační projekt, pomáhající základním uměleckým školám na cestě za novým nástrojem. Nadace mimořádně zvyšuje počet podpořených škol ve druhém kole projektu z 12 na 21.

Co koncert, to jiné dramaturgické a prostorové uspořádání. V sérii Piana do škol na Bořislavce se ojedinělý umělecký přístup spojuje s hodnotovým postojem interpretů, kteří účastí na sbírce vyjádřili vůli pomoci rozvíjet hudební talent dětí a studentů. Hvězdné obsazení koncertů umělci pestrého žánrového průřezu přináší rozmanitost, jednotící prvek zase dotváří piano. Nástroj se objeví vždy v jiné, ať už v tradiční, nebo méně tradiční poloze. Návštěvníci mohou očekávat místy až nečekané hudební zážitky. Koupí vstupenky navíc podpoří základní umělecké školy, usilující o nové piano.

"Piana do škol patří mezi výrazné vklady naší nadace v oblasti kultivace prostředí uměleckého vzdělávání. Druhé kolo tohoto projektu a související veřejná sbírka se staly mezi lidmi a dárci od loňského prosince natolik oblíbenými, že jsme se rozhodli počet podporovaných základních uměleckých škol rozšířit," říká Luboš Veselý, ředitel nadace KKFF.

,,Nad rámec původních 12 škol se jich na nové piano může těšit dalších devět, které v pořadí hodnocení odborné komise následovaly. I v jejich případě je podmínkou účast na veřejné sbírce, v níž si škola vybírá polovinu z ceny nástroje. Nadace je v tomto úsilí maximálně podporuje," dodává.

Celkem 21 základních uměleckých škol z 11 krajů České republiky získá nástroje (pět klavírů a 16 pianin) v celkové hodnotě 10 279 000 Kč. Společnost PETROF, o jejíž nástroje školy usilují, každé věnuje jako počáteční vklad nepeněžitý dar v hodnotě 50 tisíc korun, v případě klavírů pak 100 tisíc korun.

Hudební tahouni série

Sérii koncertů zahájí vystoupení poprockové skupiny No Name, která v sídle rodinné nadace Karla Komárka a jeho skupiny KKCG ušije koncert prostoru a publiku na míru. Neopakovatelným zážitkem bude i koncert české ikony jazzu a uskupení Emil Viklický Trio. Ten se jako jediný uskuteční bez reproduktorů, aby v prostoru vynikla akustika nástrojů. Mladou krev na jaře rozproudí performance skupiny Meme se dvěma klavíry a speciální akustická scéna vycházející české hvězdy Marcella.

Poslední květnové úterý bude patřit úplně prvnímu společnému vystoupení dvou držitelů Ceny Anděl - Beaty Hlavenkové a performera Leoše Horta (alias HRTL). Dvojice začala spolupracovat teprve na konci loňského roku, takže posluchače čeká hudební zážitek, který si v minulosti nemohli dopřát - jedinečná fúze klasiky a elektroniky. Ve stejný den představí Karel Havlíček klavír v doprovodu smyčců a dechových nástrojů. Koncerty Piana na Bořislavce zakončí jen tři dny před začátkem letních prázdnin Jaroslav Uhlíř. Populární klavírista a skladatel zahraje s kapelou nezapomenutelné písničky, vytvořené hlavně ve spolupráci se Zdeňkem Svěrákem.

Vstupenky můžete zakoupit v síti GoOut. 

O Pianech do škol

Projekt Piana do škol organizuje rodinná nadace manželů Komárkových, která mimo jiné pomáhá rozvíjet české kulturní dědictví. První nástroje (osm pianin a tři klavíry) zakoupila rodinná nadace Karla Komárka v září 2020 v reakci na to, že je po návštěvě předsedy českého Senátu M. Vystrčila na Taiwanu odmítl čínský klient. Nástroje se nadace rozhodla věnovat českým školám. 

Ze 152 žádostí obdržených v grantové výzvě vybrala odborná komise 56 žadatelů, u kterých vyhodnotila jasnou potřebnost získat nové pianino. Průměrné stáří nástrojů na těchto školách bylo 49 let. Jedenáct žadatelů získalo nástroj okamžitě a dalších 45 škol, jejichž nástroje byly vyhodnoceny jako nevyhovující, bylo v listopadu 2020 zařazeno do veřejné sbírky. Do konce roku 2021 se podařilo mezi lidmi vybrat neuvěřitelných 9 855 000 Kč a všechny podpořené školy se mohly radovat z nového nástroje.

O Nadaci KKFF

Nadace Karel Komárek Family Foundation (KKFF) pomáhá rozvíjet české kulturní dědictví a proměňovat veřejný prostor. Angažuje se i v dalších oblastech, v nichž se snaží měnit myšlení lidí a posouvat jejich potenciál. Nadace podporuje mezinárodní hudební festival Dvořákova Praha, projekt Piana do škol a také činnost Nadace Proměny Karla Komárka, směřující k obnově velkých městských parků a školních zahrad. Neklade důraz jen na rozvoj dlouhodobých projektů, ale působí i tam, kde je to aktuálně třeba. 

Během pandemické krize řešila problémy seniorů, zapojila se do řešení dopadů tornáda na Moravě i sociálních důsledků války na Ukrajině. KKFF dlouhodobě podporuje i Kennedy Centrum ve Washingtonu, jemuž přispěla mimo jiné na uměleckou scénu The REACH. Rodinnou nadaci založili v červnu 2017 Karel Komárek (zakladatel skupiny KKCG) a jeho žena Štěpánka Komárková.

Zdroj: 2media

Zpracovala: Andrea Ježková