Štěpán Kozub se promění v Jaroslava Haška v chystaném životopisném filmu režiséra hitu Spolu

13.07.2023

Hašek. Název nového historického filmu režiséra a scenáristy Davida Laňky jasně předznamenává jeho obsah. Tvůrci slibují netradiční životopis Jaroslava Haška, který se ponese v duchu Haškovy tvorby a bude na míle vzdálený tradiční podobě biografií. Hlavní roli známého bouřliváka, pijana, recesisty, spisovatele a autora legendárního Švejka ztvární Štěpán Kozub, se kterým David Laňka spolupracoval už na úspěšném psychologickém filmu Spolu.

"Jaroslav Hašek je dnes vnímaný jako ikonická tvář české literatury, autor slavného románu a jméno v encyklopediích a učebnicích. Už méně je známé, jak divoký život žil. Měl naráz dvě manželky, psal vlastně hlavně proto, aby měl na alkohol, dělal si legraci ze všeho, co zavánělo vážností, a když se opil, vždycky dal dohromady partu, se kterou šel po nocích házet kamínky do oken škrobených a velevážených literátů. Byl schopen takových kousků, že když Hašek ve svých devětatřiceti letech zemřel, celá česká kulturní scéna si dva týdny myslela, že je to další z jeho recesí. Haškův život je prostě skvělá látka pro film a použít jen polovinu toho, co Hašek prožil, by vydalo na nekonečný seriál," říká scenárista a režisér David Laňka.

Na natáčení filmu, které je v plánu příští rok, se Štěpán Kozub velmi těší. 

"Znovu se po filmu Spolu potkat s Davidem a kameramanem Vaškem Tlapákem, to je vedle herecké výzvy jeden z hlavních důvodů, proč do toho filmu jdu. Práce s nimi je velmi příjemná a extrémně tvořivá a zahrát si skutečnou osobnost, to je velká výzva," svěřuje se Štěpán Kozub. 

"Budu muset zase vystoupit z vlastního komfortu, a to je ku prospěchu jakékoliv tvorby. Navíc mám k Haškovi poněkud osobní vztah, protože jeho Švejka mám spojeného se svým tatínkem, který tu knihu miloval. Pamatuji si, jak u nás Švejk téměř pravidelně hrával po nedělních obědech," dodává.

V rámci příprav filmu proběhly první kostýmní a maskérské zkoušky a všechny překvapilo, jak podobný Štěpán Kozub české literární legendě je. 

"Když jsem se viděl, napadlo mě, jestli s ním přece jen nemám něco společného, a vzápětí to, že se s mým ksichtem dá dělat opravdu cokoliv," směje se Kozub.

A jak se na roli připravuje? "Zprvu jsem si říkal, že bych si teď mohl dát roční přípravu ve smyslu bohatých večírků a intenzivních delirií, ale pak mi došlo, že by se to nemuselo líbit mé rodině a že jsem přece jen herec a měl bych to umět zahrát," odpovídá Štěpán Kozub.

David Laňka natočí film ve své produkci No Stress Production a slibuje, že Hašek bude všechno, jenom ne "mramorový pomník známého literáta, ale životopisný film ve stylu Formanova Muže na Měsíci". Zaměří se na životní osudy Jaroslava Haška v rozmezí let 1905–1920, obě manželství, legionářskou anabázi, založení Strany mírného pokroku v mezích zákona a také na jeho kabaretní vystoupení a slavné putování se Zdeňkem Matějem Kudějem.

Režisér a scenárista David Laňka stojí za celovečerním filmem Spolu, ve kterém otevřel společensky aktuální téma rodin s handicapovanými členy, ale také za thrillerem Poslouchej, který byl s úspěchem promítán na zahraničních filmových festivalech. Pro televizi Prima natočil úspěšný seriál Hvězdy nad hlavou a komediální gangsterský seriál Bodyguardi. V současné době dokončuje esteticky pojaté sociální drama Jedna noc

Pozn. redakce: Podívejte se na rozhovor se Štěpánem Kozubem před jeho vystoupením v plzeňském prazdroji:

Zdroj: TZ 2media

Zpracovala: Andrea Ježková